Σοκ με Μέσι, γκέλα η Ρεάλ, κορυφή η Βιγιαρεάλ

Barcelona's Lionel Messi (L) is comforted by his team mate Gerard Pique as he sits on the pitch after being injured during their Spanish first division soccer match against Las Palmas at Camp Nou stadium in Barcelona, Spain, September 26, 2015. REUTERS/Sergio Perez

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες με το 2-1 επί της Λας Πάλμας, ωστόσο είδε τον Μέσι να έχει υποστεί ρήξη έσω πλαγίου συνδέσμου και να μένει εκτός αγωνιστικής δράσης για 7-8 εβδομάδες.

Ο Αργεντινός χτύπησε στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την λας Πάλμας και οδηγήθηκε στο νοσοκομείο ώστε να υποβληθεί στις απαραίτητες εξετάσεις.

Αυτές έδειξαν πως ο Μέσι έχει υποστεί ρήξη έσω πλαγίου συνδέσμου στο αριστερό γόνατο και όπως ανακοινώθηκε επίσημα από την Μπαρτσελόνα θα μείνει μακριά από τα γήπεδα για 7-8 εβδομάδες.

Νέα απώλεια για τη Ρεάλ

Και πάλι πίσω από την Μπαρτσελόνα βρίσκεται η Ρεάλ που δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μάλαγα παραχωρώντας ισοπαλία με 0-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Καμενί, ο κίπερ της Μάλαγα, που… άντεξε στην πολιορκία των γηπεδούχων που από το 77′ είχαν παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του Άμραμπατ.

Οι Μαδριλένοι φωνάζουν για τη φάση του 78′ όταν η άμυνα της Μάλαγα έδιωξε την μπάλα ενώ εκείνη δείχνει να έχει περάσει τη γραμμή του τέρματος, αλλά και για μία ακόμα λίγα λεπτά αργότερα όταν ο Μόντριτς υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ.

Κορυφή η Βιγιαρεάλ, πρώτη νίκη η Σεβίλη

Πήρε το ντέρμπι και μαζί την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα! Η Βιγιαρέλα νίκησε με 1-0 την Ατλέτικο Μαδρίτης και έμεινε μόνη πρώτη, μετά και από τη νέα απώλεια της Ρεάλ.

Από την άλλη η Σεβίλλη επικράτησε με 3-2 της Βαγιεκάνο και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν!

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Παρασκευή 25/9
Βαλένθια-Γρανάδα 1-0 (16’ Μουσταφί)

Σάββατο 26/9
Μπαρτσελόνα-Λας Πάλμας 2-1 (25′, 54′ Σουάρεζ – 88′ Βιέρα)
Ρεάλ Μαδρίτης-Μάλαγα 0-0
Σεβίλλη – Ράγιο Βαγιεκάνο 3-2 (23′ Γκαμεϊρό, 45′ Ενζοζί, 87′ Κονοπλιάνκα – 51′ Μπεμπέ, 68′ Χάβι Γκέρα)
Βιγιερεάλ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (14′ Λέο Μπαπτιστάο)
Εϊμπάρ-Θέλτα 1-1 (3′ Μπαστόν – 76′ Άνσπας)