Σκόραρε και με την Ανδόρα ο Κούτσιας, έφτιαξε και το τρίτο γκολ της Εθνικής Νέων

Η Εθνική νέων έκανε το δύο στα δύο στον 1ο όμιλο της προκριματικής φάσης του UEFA U19 Championship 2022-23 καθώς επικράτησε και της Ανδόρας με 3-0 και εξασφάλισε την πρόκριση της στην Elite Round.

Η Εθνική Νέων υπό τις οδηγίες του Αναστάσιου Θέου πραγματοποιήσε εξαιρετική εμφάνιση και κλείδωσε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Ζήση Τσίκου στο 9ο λεπτό και του Γιώργου Κούτσια, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, στο 36′.

Η γαλανόλευκη ήταν ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και σφράγισε τη νίκη της με το γκολ του Κυριόπουλου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 75ο λεπτό μετά από πάσα του Κούτσια.

Τελευταία αγωνιστική υποχρέωση για την Εθνική Νέων στην πρώτη προκριματική φάση του EURO της κατηγορίας την Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου στις 19:30 με αντίπαλο την Τσεχία, όπου η Εθνική θα διεκδικήσει την πρωτιά του ομίλου.

ΕΛΛΑΔΑ: Μοναστηρλής, Τασιούρας, Κεραμίτσης, Αλεξίου (80′ Νικολάου), Φίλων (64′ Γεωργιάδης), Κώττας (80′ Χατζηκυριάκος), Χρήστου (64′ Γκούμας), Βολάκης (65′ Γκολφίνος), Τσίκος, Κούτσιας, Κυριόπουλος.

ΑΝΔΟΡΑ: Μειρέλες, Μπουτάρφας (85′ Γκουάς) Ακόστα, Φροντ, Ολιβέιρα, Ροντρίγκες (77′ Σάντσες), Ρέντε, Μπλένερτ, Σίλβα (78′ Γκούμα), Σόλα (85′ Ρόσα), Ρομάνο (61′ Καμπς).