Σκόραρε αλλά έχασε ο Ολυμπιακός Βόλου – Φιλική ήττα με 2-1 από τον Απόλλωνα στη Λάρισα

Ένα ακόμη δυνατό τεστ προετοιμασίας έδωσε χθες ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Βόλου έπαιξε στη Φιλιππούπολη Λάρισας με τον τοπικό Απόλλωνα από τον οποίο ηττήθηκε με 2-1. Ο Χατζής πέτυχε και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων (37’, 39’ πεν.), ενώ μείωσε ο Μαρούδας (90’), πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ των «ερυθρολεύκων» στα μέχρι τώρα φιλικά τους παιχνίδια.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Θωμάς Γράφας επέλεξε σύστημα 4-2-3-1, κάνοντας δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με τον αγώνα της Κυριακής κόντρα στην ΑΕΛ. Φαζός και Πόζογλου έμειναν στον πάγκο (έπαιξαν στο β’ ημίχρονο), ενώ ξεκίνησαν βασικοί οι Κόλα και Στεφάνοβιτς. Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά ο Τσιάρας, ενώ δεν αγωνίστηκε το τελευταίο χρονικά απόκτημα, ο Ιμπάν Ράντι, αφού χρειάζεται ένα μικρό διάστημα προσαρμογής.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μακρυωνίτης. Στα άκρα της άμυνας τοποθετήθηκαν οι Γραικός (δεξιά), Μπουτζίκος (αριστερά), ενώ ο Βοσνακίδης με τον Παπαϊωάννου συνέθεσαν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Οι Ρόκας και Κόλα ήταν οι ανασταλτικοί χαφ. Μπροστά τους στον άξονα έπαιζε ο Στεφάνοβιτς, ο οποίος ανέλαβε την οργάνωση του παιχνιδιού, με τον Σκοπελίτη να επιχειρεί από τα δεξιά και τον Τζέφερσον να έχει τον αντίστοιχο ρόλο από την αριστερή πλευρά. Τέλος, ο Τσίτας αγωνίστηκε στη θέση του σέντερ φορ.
Όπως είδαμε, αυτή τη φορά ο Παπαϊωάννου έπαιξε στη φυσική του θέση (με την ΑΕΛ ήταν ανασταλτικός μέσος), ενώ πάντα σε σχέση με το ματς της Κυριακής ο Τζέφερσον μετατέθηκε στα άκρα για να παίξει «δεκάρι» ο Στεφάνοβιτς. Φυσικά είναι πολύ λογικό να συμβαίνουν αυτές οι αλλαγές, αφού τα φιλικά χρησιμεύουν στους προπονητές για να βρουν το ιδανικό σχήμα ενόψει των επίσημων παιχνιδιών.

Προσπάθεια του Γραικού στον χθεσινό αγώνα

Στο α’ μέρος ο αγώνας ήταν δυνατός με τον Ολυμπιακό να στέκεται αρκετά καλά αμυντικά, αφού κράτησε τους επιθετικούς του Απόλλωνα μακριά από τα καρέ του. Ωστόσο, δύο λάθη μέσα σε ένα τρίλεπτο στοίχησαν στους «ερυθρόλευκους» (που και πάλι έπαιξαν με τις φωσφοριζέ κίτρινες εμφανίσεις) ισάριθμα τέρματα. Από την άλλη πλευρά, σε ένα ακόμη ματς το βολιώτικο συγκρότημα έδειξε να δυσκολεύεται στο δημιουργικό κομμάτι.
Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός αυτός που έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ. Ήταν στο 20ο λεπτό όταν ο Θωμάς Τσίτας επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά είχε τη μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι του Γκέκα.

Ο Απόλλων ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 23’ όταν ο Σκούπρας σέντραρε από τα δεξιά και ο Γκουστάβο προσπάθησε να σκοράρει με θεαματικό τρόπο. Όμως η προσπάθεια του Βραζιλιάνου δεν ήταν επιτυχής λόγω της εξαιρετικής επέμβασης του Μακρυωνίτη.
Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 37’ με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Ντέιβιντ Ναζίμ να είναι ο δημιουργός του τέρματος. Ήταν αυτός που έκλεψε τη μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του για αντεπίθεση. Αποδέκτης ήταν ο Χατζής που με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Δύο λεπτά αργότερα ο Γκουστάβο κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του εντός περιοχής από τον Βοσνακίδη. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Χατζής έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και από εκεί έγραψε το 2-0.
Λόγω των πολλών αλλαγών και από τις δύο ομάδες, ο ρυθμός στην επανάληψη έπεσε. Οι φιλοξενούμενοι δεν ανησύχησαν άλλη φορά με εξαίρεση τη φάση του 65ου λεπτού όταν το σουτ του Λίταινα κατέληξε άουτ.

Πάντως, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ, που θα ήταν και το πρώτο του στα φιλικά παιχνίδια, κάτι που κατάφερε στο 90’: Ο Κλεμέντε τροφοδότησε τον Μαρούδα και αυτός βρήκε το κενό στην άμυνα του Απόλλωνα και με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-1).
ΑΠΟΛΛΩΝ: Γκέκας, Σκούπρας, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Κούλπας, Σιφναίος, Τασιούλης (25’ Νούσιος), Λίταινας, Καρατάσιος, Ναζίμ, Γκουστάβο.
Στο β’ ημίχρονο χρησιμοποιήθηκαν και οι: Νύκταρης, Καμπέρης, Γαρυφαλλόπουλος, Γεωργακόπουλος, Κακάμης, Γκουτρουμπής, Κοντοθανάσης, Σουλιώτης, Κωστούλας, Καρδάμης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Μακρυωνίτης (60’ Γιδόπουλος), Γραικός (62’ Πριόνας), Μπουτζίκος (75’ Μπαρούτας), Βοσνακίδης, Παπαϊωάννου (78’ Καναβός), Ρόκας (60’ Φαζός), Κόλα (63’ Τσιάρας), Σκοπελίτης (83’ Πάσχος), Τσίτας (60’ Μαρούδας), Στεφάνοβιτς (63’ Πόζογλου), Τζέφερσον (71’ Κλεμέντε).

Σε κυκλοφορία τα διαρκείας
Τα εισιτήρια διαρκείας του Ολυμπιακού Βόλου για τη σεζόν 2019-20 τέθηκαν σε κυκλοφορία και αφορούν όλα τα παιχνίδια που θα δώσει η ομάδα στο στάδιο της Νεάπολης σε Φούτμπολ Λιγκ και Κύπελλο Ελλάδος. Η ανακοίνωση της ΠΑΕ είναι η εξής:
Η ΠΑΕ Α.Σ. Ολυμπιακός Βόλου 1937 ανακοινώνει την έναρξη διάθεσης των εισιτηρίων διαρκείας όλων των αγώνων έδρας της ομάδας μας (Κυπέλλου και πρωταθλήματος) στο γήπεδο ποδοσφαίρου της Νεάπολης.
Οι τιμές των εισιτηρίων διαρκείας έχουν ως εξής :
– VIP: 200 ευρώ (σκεπαστή κερκίδα, ονομαστική θέση και θέση στάθμευσης στον προαύλιο χώρο).
– Απλά: 90 ευρώ.
– Γυναικών: 50 ευρώ.
– Συνδεσμιακά: 50 ευρώ (πέταλο).
Προεγγραφές θα γίνονται από σήμερα Τετάρτη 21 Αυγούστου 2019 στα γραφεία του συλλόγου (Λαχανά 38 , 1ος όροφος) και στο τηλέφωνο επικοινωνίας 24210-62220, τις ώρες 10.00-14.00 και 18.30-20.30, στις εργάσιμες ημέρες. Για την προεγγραφή απαιτείται η αστυνομική ταυτότητα.
Για τους ανέργους θα υπάρχουν στη διάθεση τους 50 εισιτήρια για κάθε αγώνα τα οποία θα μπορούν να τα παραλαμβάνουν έως και την παραμονή του αγώνα, με σειρά προτεραιότητας και την επίδειξη της Κάρτας Ανεργίας σε ισχύ, από τα γραφεία του συλλόγου».