Σκορ και θέαμα στο Olimpico – Ο Γ.Σ. Αλμυρού επιβλήθηκε 2-4 της Αγίας Άννας

Ο Γ.Σ. Αλμυρού πήρε αυτό που ήθελε στο χθεσινό εκτός έδρας παιχνίδι του με την Αγία Άννα για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ. Αν και συνάντησε σθεναρή αντίσταση, νίκησε 2-4 και προκρίθηκε στους «4» της διοργάνωσης. Οι Τζοβάρας (10’), Δημηνάς (67’), Τσελεπής (77’), Τσιώλης (80’) σκόραραν για τους «κυανόλευκους», ενώ τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Σπ. Ζάγκας (35’) και Σκοπός (89’).

Όσοι βρέθηκαν χθες το μεσημέρι στο Olimpico Sport Club παρακολούθησαν ένα ιδιαίτερα ψυχαγωγικό παιχνίδι, που είχε έξι γκολ, τέσσερα δοκάρια, ένα χαμένο πέναλτι και αρκετές φάσεις. Φυσικά, η μερίδα του λέοντος ανήκε στον Γ.Σ. Αλμυρού που δίκαια πήρε την πρόκριση.
Για την Αγία Άννα, ο τεχνικός Νίκος Αθανασιάδης παρέταξε τον Βαν Ντε Γουίχε κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Θ. Ζάγκας, Πετσιμέρης, Σκοπός, Στεργιόπουλος. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Καραλόπουλος, Σ. Τσιουρέλης, Κ. Τσιουρέλης, ενώ πλάγιοι μεσοεπιθετικοί ήταν οι Σπ. Ζάγκας (δεξιά) και Χατζητρακόσιας (αριστερά). Τέλος, ο Ζαρίφης έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.
Στον ΓΣΑ, ο προπονητής Στέλιος Αρσένος έκανε ροτέισον μια ακολουθεί το μαγνησιώτικο ντέρμπι με τον Θησέα. Τερματοφύλακας ήταν ο Βίτσιος, δεξί μπακ ο Καρράς και αριστερό ο Καλαμίδας, με τους Στουρνάρα και Κόκκα να είναι οι στόπερ. Ανασταλτικοί χαφ ήταν οι Παπακώστας και Δημητρίου. Την μεσοεπιθετική τριάδα αποτελούσαν οι Χατζής (δεξιά), Τσιώλης (αριστερά), Τιμπλαλέξης (στον άξονα), με τον Τζοβάρα να αγωνίζεται στη θέση του σέντερ φορ.

Ο Γκίκας έμεινε εκτός 18άδας, ενώ στον πάγκο ήταν οι Σταυράκης, Δημηνάς, Μπαρούτας, Βανγκέλι, Τσελεπής. Πάντως, οι τέσσερις τελευταίοι χρησιμοποιήθηκαν στο ματς ως αλλαγές και βοήθησαν για να γείρει η πλάστιγγα της νίκης υπέρ της ομάδας τους.
Ο Γυμναστικός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 10’ άνοιξε το σκορ μετά από γύρισμα του Χατζή από τα δεξιά και κοντινό πλασέ του Τζοβάρα (0-1). Στο 18’ ο Τσιώλης πάτησε τη μπάλα για τον Καλαμίδα που έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Βαν Ντε Γουίχε να πέσει στη δεξιά γωνία, παραχωρώντας κόρνερ. Αυτό εκτελέστηκε από τον Τσιώλη και ο Στουρνάρας πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Πρώτη τελική για την Αγία Άννα στο 21’ με το σουτ του Ζαρίφη από πλάγια θέση, που πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε κεφαλιά του Τζοβάρα στο 27’. Στο 35’ είχαμε το 1-1, μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζητρακόσια και ωραίο γυριστό σουτ από τον Σπύρο Ζάγκα.
Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού μέσα σε ένα δίλεπτο (40’-41’) ο ΓΣΑ έχασε τεράστιες ευκαιρίες για να ανακτήσει το προβάδισμα. Στο 40’ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Σ. Τσιουρέλη. Το εκτέλεσε ο Στουρνάρας, αλλά ο Βαν Ντε Γουίχε απέκρουσε. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Χατζής είδε τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι, στην κεφαλιά που επιχείρησε. Η Αγία Άννα απείλησε με τον Χατζητρακόσια στο 44’.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι άσκησαν πίεση, αφού σε καμία περίπτωση δεν ήθελαν να επιβαρυνθούν με παράταση. Ο Βαν Ντε Γουίχε ενήργησε θετικά στο απευθείας φάουλ του Καρρά (51’) και το σουτ του Τσιώλη (66’), αλλά στο επόμενο λεπτό «νικήθηκε». Αρχικά ο Τζοβάρας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με ψηλοκρεμαστό πλασέ. Η φάση όμως είχε και συνέχεια, αφού η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Δημηνάς με ωραίο σουτ έκανε το 1-2.
Στο 73’ η Αγία Άννα παραλίγο να ξαναφέρει το ματς στα ίσα, αλλά το απευθείας φάουλ του Χατζητρακόσια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Τσιώλη να πλασάρει στο δεξί δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία για το 1-3, το όποιο ήρθε στο 77’ με το εκπληκτικό μακρινό σουτ του Τσελεπή. Στο 80’ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 1-4 με το εύστοχο σουτ του Τσιώλη, χαμηλά στην αριστερή γωνία. Όσο για το τελικό 2-4 διαμορφώθηκε στο 89’ από τον Σκοπό, ύστερα από φάση διαρκείας και μεγάλη αδράνεια των αμυνομένων, που δεν μπορούσαν να διώξουν τη μπάλα από τα καρέ τους.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Βαν Ντε Γουίχε, Θ. Ζάγκας, Στεργιόπουλος, Σκοπός, Πετσιμέρης, Καραλόπουλος (77’ Δερβένης), Σπ. Ζάγκας, Σ. Τσιουρέλης (58’ Φιλατζικιώτης), Ζαρίφης (68’ Ευαγγελός), Κ. Τσιουρέλης (83’ Γιοβάνης), Χατζητρακόσιας.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Βίτσιος, Καρράς, Καλαμίδας (46’ Μπαρούτας), Παπακώστας, Κόκκας, Δημητρίου (46’ Βανγκέλι), Χατζής (68’ Τσελεπής), Στουρνάρας, Τζοβάρας, Τσιώλης, Τιμπλαλέξης (44’ λ.τρ. Δημηνάς).