Σκορ και θέαμα από τον Διαγόρα – Πιο κοντά στον τίτλο με το 6-0 επί του Πυράσου

Σκορ και θέαμα από τον Διαγόρα χθες το απόγευμα στο γήπεδο του Στεφανοβικείου. Το συγκρότημα του Μιχάλη Ζιώγα συνέτριψε 6-0 τον Πύρασο και έκανε το προτελευταίο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου και της ανόδου στη Γ’ Εθνική. Απομένει μία αγωνιστική για να ολοκληρωθεί η φετινή Α’ ΕΠΣΘ και διατηρείται στο +2 από τους Δήμητρα και Ρήγα Φεραίο.

Ο Διαγόρας ήθελε οπωσδήποτε το «τρίποντο» στο χθεσινό παιχνίδι για να παραμείνει μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας. Τα κατάφερε με χαρακτηριστική άνεση και έτσι ο τίτλος εξαρτάται αποκλειστικά από το τι θα κάνει ο ίδιος στην τελευταία αγωνιστική. Αν κερδίσει στην έδρα του Σαρακηνού θα αναδειχθεί πρωταθλητής χωρίς να τον ενδιαφέρει τι θα κάνουν Δήμητρα και Ρήγας στα δικά τους ματς με την Αγία Άννα και τους Μυρμιδόνες αντίστοιχα.

Το κίνητρο για τους γηπεδούχους ήταν μεγάλο απέναντι σε μία ομάδα αδιάφορη βαθμολογικά που συν τις άλλοις παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες. Σχεδόν όλη η αμυντική γραμμή ήταν εκτός, ενώ σε ένα ακόμη παιχνίδι δεν υπήρχε τερματοφύλακας. Την εστία υπερασπίστηκε ξανά ο νεαρός Σταντσούρης, παρότι αυτή δεν είναι η φυσική του θέση.

Αν πριν το ματς υπήρχε κάποιο άγχος στην πλευρά του Διαγόρα, αυτό αποβλήθηκε άμεσα, αφού μόλις στο 1ο λεπτό ο Καραμπούζης άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή. Ποιοτικά ανώτεροι οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και πριν συμπληρωθεί το εικοσάλεπτο είχαν εξασφαλίσει τη νίκη. Στο 15’ ο Αλαμάνης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και δεν δυσκολεύτηκε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του Στεφανοβικείου, ενώ στο 18’ ο Καραμπούζης με σουτ από τα δεξιά, έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το 4-0 δεν άργησε, αφού σημειώθηκε στο 25ο λεπτό: Ο Κουρούμαλος εκτέλεσε κόρνερ και ο Βαλωτής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού η κεφαλιά του Καραμανλή στο 30’ σταμάτησε στο δοκάρι.

Το πέμπτο γκολ του Διαγόρα επιτεύχθηκε στο 55’ με τον Καραμανλή να τροφοδοτεί τον Τσουκάλη, που από κοντινή απόσταση και σε κενή εστία δεν είχε κανένα πρόβλημα για να χρηστεί σκόρερ. Το… κερασάκι στην μεγάλη σε εύρος νίκη του Διαγόρα τοποθετήθηκε στο 64’: Ο Κώστας Καραπλιάγκος εκτέλεσε κόρνερ και ο Λάιος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 6-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Βουραζέρης (31’ Τσιότρας), Καραμπούζης (46’ Κ. Καραπλιάγκος), Κουρούμαλος, Πρασσάς, Ιωάννου (35’ Τσουκάλης), Σπ. Καραπλιάγκος, Καραμανλής, Λάιος, Βαλωτής (55’ Ντάφος), Γουτούλης, Αλαμάνης.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Σταντσούρης, Στεργίου, Σιαμέτης (46’ Δ. Τσιάμης), Αντωνιάδης, Γιοβάνης, Γ. Τσάμης (60’ Κοσμάς), Φούκης, Ζαχαράκης, Δανιλόπουλος, Νούσιας, Κωστούλας (46’ Αποστόλου).