Σφίγγει η θηλιά του υποβιβασμού για τον Ολυμπιακό Β. έχασε 1-0 από τον Πιερικό

Σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι για το μέλλον του στην κατηγορία, ο Ολυμπιακός Βόλου ηττήθηκε με 1-0 από τον Πιερικό στη Νεάπολη και η θηλειά του υποβιβασμού σφίγγει ακόμη περισσότερο.

Αυτός ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να σώσει την κατηγορία. Μια ομάδα που όχι μόνο δεν ενισχύθηκε στις μεταγραφές του Ιανουαρίου, αλλά αποδυναμώθηκε, δεν μπορεί να έχει άλλη κατάληξη από το να υποβιβαστεί στο τοπικό πρωτάθλημα.

Η χθεσινή ήττα από τον Πιερικό φέρνει τον Ολυμπιακό στο χείλος του γκρεμού και βάσει της εικόνας που παρουσιάζει η ομάδα, δεν υπάρχει αισιοδοξία για παραμονή στη Γ’ Εθνική.

Για έκτο σερί παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει, δέχθηκε ένα γκολ από τον Κατσαβάκη και έχασε το ματς, παραμένοντας ουραγός στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Ο Κώστας Σταματίου παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καβουσάκης, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Μαργαρίτης και το αριστερό ο Διαμαντόπουλος. Οι Σιουμουρέκης και Κόλα αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Παπαϊωάννου, Παπαδήμος και Αναστασίου. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Σκοπελίτης και Καρβούνης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Καρατσόλης.

Κακό πρώτο ημίχρονο
Κακό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει και πάλι τις παθογένειες των προηγούμενων παιχνιδιών. Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μπήκαν με διάθεση στο ματς, ωστόσο, δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν σωστά, να κυκλοφορήσουν την μπάλα και να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά στην εστία του Μπαλάφα.

Ο Πιερικός χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικός, πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κυνήγησε το γκολ με αντεπιθέσεις. Μόλις στο 6’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ. Ο Τουλίκας, οποίος προωθήθηκε στην επίθεση, αφού κέρδισε τις κόντρες έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Καβουσάκη.

Οι  παίκτες του Ολυμπιακού είχαν μια ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων, ανούσια, με το πρόβλημα στον άξονα να είναι μεγάλο.
Ο αγώνας δεν είχε τελικές προσπάθειες για να φτάσουμε στο 39’ όπου ο Πιερικός άνοιξε το σκορ. Ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε πλασαριστά φάουλ για τον Κατσαβάκη, αυτός αμαρκάριστος από το ύψος της μεγάλης περιοχής με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Καβουσάκη, γράφοντας το 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Δεν έβγαλε αντίδραση ο Ολυμπιακός
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κώστας Σταματίου έριξε στο παιχνίδι τον Ντινόπουλο στη θέση του Μαργαρίτη. Στο 50’ ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε φάουλ με τον Καβουσάκη να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα, ενώ χρειάστηκε να περάσουν 71 λεπτά για να δούμε ένα σουτ από πλευράς Ολυμπιακού, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Μπαλάφα στο σουτ που επιχείρησε ο Σκοπελίτης.

Στο 81’ ο Καλαϊτζής πάσαρε στον Παπαδόπουλο, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καβουσάκη, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια, με τον Πιερικό να χάνει σπουδαία ευκαιρία για το 0-2.

Ο Ολυμπιακός έφτασε μια «ανάσα» από την ισοφάριση στο 89’ με τον Ντινόπουλο. Ο 27χρονος επιθετικός έφυγε στην επίθεση, μπήκε στην περιοχή και την ώρα που έκανε το πλασέ τον κόντραρε ο Κραγιόπουλος για να αλλοιωθεί το σουτ και τον Μπαλάφα να μπλοκάρει την μπάλα.

Έτσι έμεινε το 0-1 που φέρνει τον Ολυμπιακό σε πολύ δύσκολη θέση, οκτώ αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.

Διαιτητής: Φακής (Λάρισας)
Βοηθοί: Παπαγεωργίου, Στεργιακούλης (Λάρισας)
Κίτρινες: Αναστασίου-Παπαδόπουλος, Δεληγιάννης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καβουσάκης, Μαργαρίτης (46’ Ντινόπουλος), Διαμαντόπουλος, Σιουμουρέκης, Κόλα, Παπαϊωάννου, Παπαδήμος, Καρβούνης (66’ Κατσαγεωργίου), Σκοπελίτης, Αναστασίου, Καρατσόλης (75’ Σταμπουλής).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Μπαλάφας, Χατζηκωνσταντίνου, Τουλίκας, Κραγιόπουλος, Μακρίδης, Δεληγιάννης, Κατσαβάκης, Μαυρίδης, Χρ. Παπαδόπουλος (86’ Στραβογιάννης), Κυπαρίσσης (93’ Νικολαΐδης), Κατσιαμήτας (67’ Καλαϊτζής).