Σε Ναύπακτο, Τζουμέρκα, Πετρούσα και Θεσσαλονίκη οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Λίγο πριν φύγει ο Αύγουστος, οι δρομείς του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου συνέχισαν ακάθεκτοι τη δράση τους και έτρεξαν σε ακόμη τέσσερις περιοχές της χώρας, με την αρχή να γίνεται με τον 7ο Αγώνα Δρόμου Πετρούσας την Τετάρτη 21 του μήνα στην Πετρούσα του Δήμου Προσοτσάνης Νομού Δράμας. Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης αναδείχθηκε νικητής στην κατηγορία, και 5ος συνολικά, στα 10 χιλιόμετρα.
Σε πολύ όμορφη διαδρομή έγινε στη Ναύπακτο το απόγευμα του Σαββάτου 24 Αυγούστου το 5th Lepanto Evening Run 2024, και με επιτυχία στέφθηκε η συμμετοχή των 3 δρομέων του ΣΔΥΒ στη διαδρομή των 5 χιλιομέτρων. Πέμπτος γενικά και 1ος στην κατηγορία τερμάτισε ο Απόστολος Κουτσουμπές με 19:34. 21ος ακολούθησε ο Αχιλλέας Καλαμάκης με 22:06, ενώ στην κατηγορία ήταν 4ος. Την 11η θέση στις γυναίκες και τη 2η στην κατηγορία κατέλαβε η Τόνια Τσιρογιάννη με 26:14.
Την ίδια ώρα στο Ανατολικό του δήμου Δέλτα Θεσσαλονίκης πραγματοποιήθηκε ο Φανούριος Δρόμος Τιμή και Τάμα, και 16ος τερμάτισε στα 12 χιλιόμετρα ο Ηλίας Γκοντογιάννης με 1:16:32, ενώ 24ος αναδείχθηκε στα 6χλμ ο Ντίνος Πεταλωτής με 42:17 και 106ος ο Γιώργος Καλεμκερίδης με 1:05:12.
Την επόμενη ημέρα, τον 10ο Ορεινό αγώνα «Στη σκιά του Κριάκουρα» έτρεξαν οι δρομείς από όλη την Ελλάδα, και τίμησαν την Ελπίδα Γιώτη που έφυγε πριν 2 χρόνια από τη ζωή, την υπερμαραθωνοδρόμο η οποία είχε οραματιστεί, εμπνεύστηκε και με πολλές δυσκολίες πραγματοποίησε τον πρώτο αγώνα το 2014, με σκοπό γνωρίσουν οι αθλητές και όλοι οι επισκέπτες τον τόπο της τα Τζουμέρκα και ειδικότερα τον τόπο καταγωγής της, τον τόπο που αγάπησε, τα Θεοδώριανα Άρτας. Η διαδρομή διασχίζει ελατοδάση, δύο ποτάμια, ξεχασμένα μονοπάτια, φαράγγια, ξωκλήσια, βοσκότοπους, αδιαβάθμητα ρεβένια, καταρράκτες, ενώ περνά από τους λασπόλακους των αγριογούρουνων και την περιοχή της αρκούδας. Αξέχαστο μένει σε όλους το πέρασμα από το ρέμα του παραδείσου ή αλλιώς ρέμα Μάρκς. Στην κύρια απόσταση των 23 χιλιομέτρων, την 6η και την 7η θέση κατέκτησαν η Ντέμα Ιωαννίδου με 5:50:14 και η Λίνα Παπακυριαζή με 5:52:26.

Στις 15 Σεπτεμβρίου ο 6ος Αγώνας Δρόμου Καλών Νερών
Ο αγαπημένος Αγώνας Δρόμου Καλών Νερών θα διεξαχθεί την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου, και δρομείς από όλη την Ελλάδα θα τρέξουν στις πανέμορφες παραθαλάσσιες διαδρομές (10χλμ, 5χλμ, Παιδικός Αγώνας) του οικισμού του Νοτίου Πηλίου, ενώ βέβαια δεν θα χάσουν το μπάνιο στη θάλασσα των Καλών – όνομα και πράγμα – Νερών. Οι εγγραφές γίνονται στο λινκ bit.ly/kalanera24, ενώ προς διευκόλυνση όσων μένουν στον Βόλο, πραγματοποιούνται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160. Ο αγώνας συνδιοργανώνεται από τον Σύλλογο Εναλλακτικού Τουρισμού και Πολιτιστικών Δράσεων Νοτίου Πηλίου (Bad Influence), τον ΣΔΥ Βόλου, τον Δήμο Νοτίου Πηλίου, την Περιφέρεια Θεσσαλίας. Πολύτιμη όπως σε κάθε διοργάνωση στη Μαγνησία θα είναι η συνδρομή της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας.
Εγγραφές για τον αγώνα των Καλών Νερών γίνονται επίσης στις συναντήσεις των μελών του ΣΔΥΒ που πραγματοποιούνται στο στάδιο ΕΑΚ κάθε Δευτέρα από 20.00 ως 20.30, και στα γραφεία του ΣΔΥΒ στο Πανθεσσαλικό κάθε Πέμπτη από ώρα 17.00 ως 17.30. Επίσης γίνονται με επικοινωνία με το ΔΣ, με τον Κώστα Παλάντζα τηλ. 6993953012, και στο μέιλ [email protected]. Παράλληλα ο ΣΔΥΒ κάνει εγγραφές για όλους τους προσεχείς αγώνες, καθώς και για τον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων που θα γίνει το Σαββατοκύριακο 21-22 Σεπτεμβρίου, όπως και για τον 8ο Αγώνα Δρόμου Αλμυρού «Almyros City – Zerelia Meteoric Lakes» που θα γίνει στις 6 Οκτωβρίου.

Η συνεστίαση του ΣΔΥΒ
Το βράδυ της Δευτέρας 26 Αυγούστου έγινε «Αύρα» στον Άναυρο η καθιερωμένη συνεστίαση των μελών του συλλόγου. Ήταν μία πολύ όμορφη βραδιά, και όλοι το έριξαν λίγο έξω, λίγο πριν την έλευση του φθινοπώρου που θα έρθει με πλήθος εκδρομών, αγώνων και διοργανώσεων από τον ΣΔΥΒ.