Σε Καρπενήσι, Νευροκόπι, Βέρμιο, Πεπονιά Κοζάνης έτρεξε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου το Σαββατοκύριακο

Με εντυπωσιακούς ρυθμούς συνέχισε και σε όλο τον Ιούλιο τη δράση του ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου. Στο τελευταίο Σαββατοκύριακο του μήνα οι αθλητές του ΣΔΥΒ έτρεξαν σε ακόμη 4 διοργανώσεις, με πιο εντυπωσιακή τη συμμετοχή που υπήρξε στο Καρπενήσι, καθώς το “KARPENISSI Energy RUN 2019” μετατράπηκε σε οικογενειακή υπόθεση: Η Αγγέλα Αντωνίου με χρόνο 40.48 τερμάτισε 2η στη γενική κατάταξη γυναικών στον αγώνα των 7 χιλιομέτρων και ανέβηκε για πρώτη φορά σε βάθρο σε αγώνα. Προηγουμένως ο σύζυγός της Ηλίας Μακρυγιάννης κατέλαβε τη 10η θέση με 35.24, ενώ ο γιος τους Γιάννος στη παιδική διαδρομή του διάθλου duathlon Kids (τρέξιμο και ποδήλατο) πήρε τη 2η θέση στην κατηγορία 8-9 ετών με χρόνο 26.09.

Ήταν η 2η συνεχόμενη χρονιά που οι δρομείς του ΣΔΥΒ πραγματοποίησαν τριήμερη εκδρομή και έτρεξαν στην όμορφη διοργάνωση που γίνεται υποδειγματικά και με απόλυτη επιτυχία από την Ελληνική Ομοσπονδία Τριάθλου, τον Δήμο Καρπενησίου και την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας.

Με τη συμμετοχή τριών δρομέων έγινε το απόγευμα του Σαββάτου το αγωνιστικό ξεκίνημα του Σαββατοκύριακου για τον ΣΔΥΒ στον 3ο Ορεινό Αγώνα δρόμου Αγίας Παρασκευής Πεπονιάς Κοζάνης απόστασης 5.500 μέτρων. Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης (1ος στην ηλικιακή κατηγορία), ο Τόλης Κουτσουμπές και η Ευμορφία Ντόβα έτρεξαν στον αξιόλογο αυτό αγώνα που διοργάνωσαν ο Πολιτιστικός Σύλλογος Πεπονιάς και οι Δρομείς Νεάπολης.

Την επόμενη μέρα, στους πρόποδες του Βερμίου μέσα σε ένα κατάφυτο δάσος από οξυές, δρυς και καστανιές, έγινε το 1o Ορεινό Άρκτος Trail με αφετηρία και τερματισμό το Παραδοσιακό Χωριό Αρκοχώρι Νάουσας στα 580 μέτρα υψόμετρο. Ο ΣΔΥ Βόλου μετείχε με 7 δρομείς, τρεις εκ των οποίων μάλιστα την προηγούμενη μέρα είχαν αγωνιστεί και στον αγώνα της Πεπονιάς Κοζάνης. Οι διακρίσεις συνεχίστηκαν και σε αυτόν τον αγώνα, έτσι 2ος αναδείχθηκε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης και 3ος ο Τόλης Κουτσουμπές σε κοινό τερματισμό με συναθλητή από το Κιλκίς. Αναλυτικά η παρουσία του συλλόγου:

80 (16η) Ευμορφία Ντόβα 1.34.34

Ο Στέργιος Κουσκουρίδας είναι ένας από τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου που σχεδόν κάθε βδομάδα δίνει το παρόν σε αγώνα, πολύ συχνά και σε μακρινές περιοχές της χώρας μας. Αυτή τη φορά έφτασε στο Κάτω Νευροκόπι Δράμας, έτρεξε και διακρίθηκε στο Nevrokopi Trail καθώς τερμάτισε 15ος με 1 ώρα 10’05 (στην κατηγορία 6ος). Ο αγώνας ήταν απόστασης 13 χιλιομέτρων και έγινε στα πλαίσια των Πολιτιστικών & Αθλητικών εκδηλώσεων “Ακρίτεια 2019”.

Ένα μίνι πάρτι οργάνωσαν την Τετάρτη 24 Ιουλίου μέλη του ΣΔΥ Βόλου στην παραλία του Ιάσωνα στις Πλάκες. Η βραδιά ήταν κάτι παραπάνω από υπέροχη και η εκδήλωση συνοδεύθηκε από τους ήχους του ακορντεόν του Στάθη Καραδημητρίου. Μάλιστα ακολούθησε πλήρης μεταμεσονύκτιος καθαρισμός του χώρου από τα απορρίμματα που μαζεύονται στην παραλία.

Τέλος, οι εγγραφές συνεχίζονται για τους εξής αγώνες και γίνονται προς διευκόλυνση των μελών του συλλόγου στο κατάστημα Aspirina Δημητριάδος 160:

8o Skiathos Trail Run 2019 Στα μονοπάτια του Παπαδιαμάντη 22 Σεπτεμβρίου. Ημιμαραθώνιος και 10 χιλιόμετρα (ποσό συμμετοχής 10 ευρώ για κάθε αγώνα), παιδικοί αγώνες δωρεάν. Λήξη εγγραφών 17/9. Θα οργανωθεί εκδρομή από τον ΣΔΥ Βόλου.

13ος Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων 21-22 Σεπτεμβρίου. Διήμερη εκδρομή με λεωφορείο. Αποστάσεις 30, 10 και 5 χιλιόμετρα με ποσό συμμετοχής αντίστοιχα 12, 10 και 8 ευρώ.

8ος Αγώνας Δρόμου «Τρέχω για την Κατερίνη» 13 Οκτωβρίου. Απόσταση 8 χιλιόμετρα, δωρεάν συμμετοχή και πλήθος παροχών για τους 2.000 δρομείς. Θα γίνει εκδρομή με λεωφορείο.