Σε καλό δρόμο βρίσκεται η Νίκη Βόλου

Σε καλό δρόμο δείχνει να βρίσκεται η Νίκη, που κέρδισε 2-0 την ΑΕΚ Β’ σε φιλικό αγώνα στο ΕΑΚ Βόλου «Τάκης Συνετόπουλος». Οι «κυανόλευκοι» ικανοποίησαν με την απόδοσή τους, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, που πέτυχαν και τα δύο τους τέρματα με τους Κάσσο (2’) και Λούκας Γκαρσία (17’).

«Τρία στα τρία» μετρά η Νίκη στα φιλικά της παιχνίδια. Μετά το 1-0 επί της Δήμητρας στην Ευξεινούπολη και το 3-2 επί του Απόλλωνα Λάρισας στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, κέρδισε και την ΑΕΚ Β’ με 2-0 στο ΕΑΚ Βόλου «Τάκης Συνετόπουλος».

Ο Αλέκος Βοσνιάδης παρέταξε τη Νίκη με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μπάγιτς. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Πάνος και το αριστερό ο Τζοβάρας, με τους Γρομητσάρη και Ανδρέου να συνθέτουν το δίδυμο των στόπερ. Οι Κυριακίδης και Παναγιωτίδης ήταν οι δύο ανασταλτικοί χαφ, ενώ ο Λούκας Γκαρσία έπαιζε μπροστά τους στον άξονα αναλαμβάνοντας την οργάνωση του παιχνιδιού. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Κάσσος και από τα αριστερά ο Βλαχομήτρος, με τον Ροχάνο να τοποθετείται στην κορυφή της επίθεσης.

Ίδια διάταξη επέλεξε για την ΑΕΚ Β’ ο προπονητής της Σωκράτης Οφρυδόπουλος. Τερματοφύλακας ήταν ο Γκίνης. Ακραίοι οπισθοφύλακες οι Σταμούλης δεξιά και Μπούσης αριστερά, ενώ ο Γιαννούτσος με τον Κορνέζο ήταν οι δύο σέντερ μπακ. Οι Μουστακόπουλος και Μπάμπης χρησιμοποιήθηκαν στον άξονα ως «κόφτες» και οι Γερολέμου, Γιούσης και Αμούρ ήταν οι τρεις μεσοεπιθετικοί, πίσω από τον προωθημένο Ιατρούδη.

Η Νίκη παρουσίασε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο α’ μέρος. Πίεσε ψηλά, έκλεψε μπάλες και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο.

Μόλις στο 2’ ευτύχισε να ανοίξει το σκορ όταν ο Λούκας Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά με εξωτερικό φάλτσο και ο Κάσσος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στην επόμενη καλή στιγμή των «κυανόλευκων» είχαμε και το δεύτερο τέρμα τους. Ήταν στο 17ο λεπτό όταν ο Κυριακίδης έκανε το κλέψιμο στο χώρο του κέντρου, προχώρησε και σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, με τον Γκίνη να αποκρούει ασθενώς και τον επερχόμενο Λούκας Γκαρσία να παίρνει το… ριμπάουντ και να γράφει το 2-0.

Η ΑΕΚ Β’ αδυνατούσε να απειλήσει. Ψήγμα… ευκαιρίας δημιούργησε στο 29’ όταν ο Γιούσης εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και δύο συμπαίκτες του πετάχτηκαν αλλά δεν βρήκαν τη μπάλα που έφυγε άουτ. Αντίθετα, οι «κυανόλευκοι» λίγο έλειψε να διευρύνουν το προβάδισμά τους στο 39’. Ο Μουστακόπουλος προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα με το κεφάλι στον τερματοφύλακά του. Όμως ο Ροχάνο παρενεβλήθη και την έκλεψε. Βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Γκίνης παραχώρησε κόρνερ.

Στην ανάπαυλα ο κ. Βοσνιάδης έκανε τέσσερις αλλαγές. Ο Αποστολίδης αντικατέστησε κάτω από τα δοκάρια τον Μπάγιτς, ο Μπόσιο πήρε θέση στον άξονα της μεσαίας γραμμής αντί του Κυριακίδη, ο Βασιλείου άλλαξε τον Βλαχομήτρο στην αριστερή πτέρυγα και ο Τζιώρας τον Ροχάνο στην κορυφή της επίθεσης.

Η ΑΕΚ Β’ είχε την πρώτη τελική στην επανάληψη με το σουτ του Χριστόπουλου στο 46’, που δεν ανησύχησε τον Αποστολίδη, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα. Ο Χριστόπουλος ξαναδοκίμασε το πόδι του από μακριά πέντε λεπτά αργότερα, αλλά η κατάληξη ήταν η ίδια, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Νίκης. Διπλή ευκαιρία έχασε η ΑΕΚ Β’ στο 55ο λεπτό. Σουτ του Γιούση απέκρουσε ο Αποστολίδης, με τη μπάλα να φτάνει στον Χριστόπουλο, που σούταρε με τη σειρά του για να στείλει τη μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Η Νίκη είχε καλή στιγμή στο 60’ με το απευθείας φάουλ του Λούκας Γκαρσία που εξουδετέρωσε ο Γκίνης. Δύο λεπτά αργότερα είχαμε ακόμη τέσσερις αλλαγές για τους «κυανόλευκους» με τους Αλιατίδη, Τσιμπούκα, Γ. Κυρίτση και Μέτσε να αντικαθιστούν τους Γρομητσάρη, Ανδρέου, Τζοβάρα και Παναγιωτίδη αντίστοιχα. Ο Γ. Κυρίτσης έπαιξε στη δεξιά πλευρά της άμυνας και έτσι μετατέθηκε ο Πάνος στην αριστερή. Στο 71ο λεπτό είχαμε και το ντεμπούτο του Σταύρου Τσουκαλά, ο οποίος πήρε τη θέση του Λούκας Γκαρσία.

Μετά το καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ Β’ στην επανάληψη, η Νίκη ισορρόπησε, αλλά γενικότερα δεν υπήρχαν πολλές φάσεις στο ματς μια και οι δύο ομάδες έβγαζαν κούραση από την σκληρή προετοιμασία. Άξιο λόγου είναι μόνο το μακρινό σουτ του Μουστακόπουλου στο 77’ που πέρασε άουτ. Ένα ακόμη σουτ του Σταμούλη εξουδετερώθηκε από τον Αποστολίδη. Από την άλλη πλευρά, το σουτ του Τσουκαλά στο 84’ δεν βρήκε στόχο. Τέλος, ο Αποστολίδης κράτησε το «μηδέν» στην άμυνα σε προσπάθεια του Κορομηλά στο 90’.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Τασιόπουλος της ΕΠΣ Θεσσαλίας.

ΝΙΚΗ: Μπάγιτς (46’ Αποστολίδης), Πάνος, Τζοβάρας (62’ Γ. Κυρίτσης), Γρομητσάρης (62’ Αλιατίδης), Ανδρέου (62’ Τσιμπούκας), Κυριακίδης (46’ Μπόσιο), Παναγιωτίδης (62’ Μέτσε), Λ. Γκαρσία (71’ Τσουκαλάς), Κάσσος (82’ Αλτιντζής), Βλαχομήτρος (46’ Βασιλείου), Ροχάνο (46’ Τζιώρας).

ΑΕΚ: Γκίνης, Σταμούλης, Μπούσης, Γιαννούτσος (43’ λ.τρ. Κώτσιος), Κορνέζος, Μουστακόπουλος (78’ Κορομηλάς), Μπάμπης, Γερολέμου (89’ Μαντζουρανάκης), Γιούσης, Αμούρ (46’ Γεωργέας), Ιατρούδης (46’ Χριστόπουλος).