Σε δύσκολη θέση βρίσκεται ο Διαγόρας – Η ομάδα του Στεφανοβικείου ηττήθηκε από τον Α.Ο. Σελλάνων με 2-1

Ο Διαγόρας δεν τα κατάφερε στη χθεσινή του έξοδο στο Προάστιο Καρδίτσας. Ηττήθηκε με 2-1 από τον Α.Ο. Σελλάνων και βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Παρέμεινε 12ος με 18 πόντους (όσους και ο Διγενής), αλλά η διαφορά από την 8η θέση που οδηγεί στη σωτηρία αυξήθηκε στους επτά βαθμούς.

Η ομάδα του Στέλιου Αρσένου πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της σε μία δύσκολη έδρα. Βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε πριν τελειώσει το ημίχρονο και πίεσε για την ισοφάριση στην επανάληψη, η οποία δεν ήρθε.

Ο Διαγόρας παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Κουτσιρίμπα. Στο δεξιό άκρο της άμυνας τοποθετήθηκε ο Καραμπούζης και στο αριστερό ο Μπλέντι, αφού δεν ήταν διαθέσιμοι ο τραυματίας Σπαθής και ο τιμωρημένος Λάιος. Ο Βουραζέρης τοποθετήθηκε στο κέντρο της άμυνας με παρτενέρ τον Πρασσά, που επανήλθε μετά τον τραυματισμό του. Ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Σπ. Καραπλιάγκος και Ζενούνης, με «δεκάρι» μπροστά τους στον άξονα τον Κυριάκο. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Κουβελάς και από τα αριστερά ο Ζιάκας, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Αναστασίου.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα και στο 12’ άνοιξαν το σκορ με το εύστοχο σουτ μέσα από την περιοχή που επιχείρησε ο Τζουμάκης. Σαν να μην έφτανε αυτό, πέντε λεπτά αργότερα (17’) ο Τσάγκας έγραψε το 2-0 με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος ασυνεννοησία στην άμυνα των φιλοξενουμένων.

Στο 42’ ο Διαγόρας κέρδισε φάουλ σε καλή θέση και ο Μπλέντι με απευθείας εκτέλεση μείωσε σε 2-1, δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του Στεφανοβικείου. Όντως οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την ισοφάριση στο β’ μέρος. Κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και επεδίωξαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την επίτευξη κάποιου τέρματος. Ωστόσο, δεν μπόρεσαν να φέρουν το ματς στα ίσα και έτσι επέστρεψαν στη βάση τους χωρίς κάποιο βαθμολογικό όφελος.

Διαιτητής: Τσιγαρίδας (Φθιώτιδας).
Βοηθοί: Δόσκορης, Λιτοσελίτης (Φθιώτιδας)
Α.Ο. ΣΕΛΛΑΝΩΝ: Σταυράκης, Μετούσι, Καλφούντζος, Κοντός, Τζέκος, Τζάνης, Τζουμάκης (90’ Καστελάνος), Χάδιαρης, Τσάγκας (83′ Μπαλτάς), Μπιτέλης, Μπακρατσάς (86’ Κούλπας).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Κουτσιρίμπας, Καραμπούζης, Μπλέντι, Βουραζέρης, Πρασσάς, Σπ. Καραπλιάγκος (40’ Αλεξίου), Ζενούνης, Ζιάκας (72’ Καλιακούδας), Κουβελάς (40’ Αλαμάνης), Κυριάκος, Αναστασίου