Σε διάστημα τεσσάρων λεπτών Ατρόμητος-Απόλλων 1-1 στο Περιστέρι

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ατρόμητος και Απόλλων Σμύρνης στο Περιστέρι, στη μάχη για την άτυπη πρωτιά στα πλέι άουτ της Σοόπερ Λιγκ. Τα δύο τέρματα της συνάντησης σημειώθηκαν με διαφορά 4 λεπτών, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 49′ με τον Φατιόν και τους γηπεδούχους να απαντούν με τον Μανούσο στο 52′.
Στους 29 βαθμούς οι δύο ομάδες μετά τον βαθμό αυτό, με τους πρωτοπόρους Βόλο και ΠΑΣ Γιάννινα να έχουν από 34 έκαστος.

«Άχρωμο» το πρώτο ημίχρονο, «ανατροπή» στο δεύτερο
Κακό το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην έχουν σχεδόν ούτε μια τελική, παρά τον αρκετά καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση περισσότερο να μην δεχθούν γκολ, παρά να δημιουργήσουν μεσοεπιθετικά.
Το ματς αναλώθηκε περισσότερο στο κέντρο με Ατρόμητο και Απόλλων Σμύρνης να φτάνουν κάποιες φορές έξω από την αντίπαλη περιοχή, αλλά να μην καταφέρνουν να φτιάξουν κλασικές φάσεις.

Ό,τι δεν είδαμε στα πρωτα 45 λεπτά όμως τα είδαμε σε ένα 4λεπτο με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου! Συγκεκριμένα ο ο Μπεντινέλι έδωσε στον Φατιόν, εκείνος βρήκε χώρο έξω την περιοχή κι έπιασε , αφήνοντας… άγαλμα τον Μανδά 0-1!
Οι φιλοξενούμενοι δεν πρόλαβαν να χαρούν το τέρμα τους για πολύ όμως, καθώς στο 52′ ήρθε η ισοφάριση.
Ο Ενσικουλού έβγαλε εξαιρετική κάθετη, ο Μανούσος πέρασε και τον Βέρχουλστ για το 1-1. Αρχικά ο διαιτητής καταλόγισε οφσάιντ, όμως μετά τη χρήση του VAR το κατακύρωσε σωστά.
Η εξέλιξη αυτή έδωσε μια «άγρια ομορφιά» στο παιχνίδι το οποίο ήταν πιο «ζωηρό» στη συνέχεια, χωρίς και πάλι βεβαίως να έχουμε τις πολλές τελικές.
Παντελίδης και Χάβος φρέσκαραν επιθετικά τις ομάδες τους οι οποίες έψαξαν για το γκολ της νίκης χωρίς να καταφέρουν να το πετύχουν τελικά.
Δίκαια η μοιρασιά σε γενικές γραμμές.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μανδάς, Γκάλο, Γούτας, Μαυρομμάτης, Τομάσεβιτς, Χαρίσης, Σάλομον, Χριστοδουλόπουλος, Μουνίθ, Ενσικουλού – Μανούσος.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης, Φατιόν, Σλίβκα, Κολ, Μπεντινέλι, Ντάουντα, Τσιλούλης.