Σαρωτική… Νίκη στο β’ ημίχρονο – Οι «κυανόλευκοι» θριάμβευσαν επί του Ασπρόπυργου με 3-0

Η Νίκη ήταν… σαρωτική στο δεύτερο ημίχρονο και θριάμβευσε σε βάρος του Ασπρόπυργου με 3-0. Ο Γιάννης Βοσκόπουλος (8’), ο Αντόνιο Ροχάνο (68’) και ο Απόστολος Τσιώλης (89’) σκόραραν για την ομάδα του Στάικου Βεργέτη, η οποία είχε και δύο δοκάρια με τους Δημήτρη Καπό και Αλεχάντρο Κρουθ. Με δέκα παίκτες έπαιξαν από το 61’ οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Κάκκο με δύο κίτρινες.

Τα πλάνα των προπονητών
Ενδεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει και ο Στάικος Βεργέτης επέλεξε τους ίδιους 11 με τον αγώνα κόντρα στην Καβάλα. Σε διάταξη 4-2-3-1 την εστία υπερασπίστηκε ο Αποστολίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς αριστερά τους Κ. Κυριακίδη, Βοσκόπουλο, Αλιατίδη και Σ. Κυριακίδη. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μπιτσάκος και Μπαλάφας, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κρουθ (δεξιά) και Καπός (αριστερά), ενώ ο Γκαρσία ήταν ο επιτελικός χαφ και ο Ροχάνο η επιθετική αιχμή.

Παρόμοια διάταξη επέλεξε για τον Ασπρόπυργο και ο Γιώργος Βαζάκας. Τερματοφύλακας ήταν ο Παναγόπουλος, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Γκουγκούδης (δεξιά), Ιωαννίδης (αριστερά), Ζώνας και Λογοθέτης (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Νικολακάκης, Νικολάου (στον άξονα), Κάκκο και Σρέτσκοβιτς (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Γκατσολάρι να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Πίντο, που ήταν ο βασικός προωθημένος.

Προηγήθηκαν οι «κυανόλευκοι» με σκόρερ τον Βοσκόπουλο
Αμφίρροπο ήταν το ματς στα πρώτα λεπτά, με τον Ασπρόπυργο να θέλει να αιφνιδιάσει. Έτσι στο 4’ μετά από πάσα του Νικολακάκη, ο Κάκκο μπήκε απειλητικά στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Βοσκόπουλος με υποδειγματικό τάκλιν «του πήρε την μπουκιά από το στόμα».

Στο προηγούμενο λεπτό (3’) ο Ροχάνο ήταν εκείνος που προσπάθησε να ξεπεράσει στο σπριντ τον Ζώνα και να βγει τετ α τετ με τον Παναγόπουλο. Ωστόσο ο έμπειρος σέντερ μπακ τον έκλεισε δίνοντας τη δυνατότητα στον τερματοφύλακα της ομάδας του να βγει και να «καθαρίσει» τη φάση.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ευτύχησε να αξιοποιήσει την πρώτη της τελική στο 8’. Ο Κρουθ εκτέλεσε πλασαριστά το κόρνερ προς τον Καπό, ο οποίος έκανε το γύρισμα. Ο Γκαρσία προσπάθησε να σουτάρει αλλά κοντραρίστηκε. Ακολούθησε σύγχυση μέσα στην «καρδιά» της περιοχής, με τον Βοσκόπουλο να βγαίνει ωφελημένος και με κοντινό σουτ να ανοίγει ο σκορ (1-0).

Το τέρμα αυτό ανέβασε ακόμη περισσότερο το ηθικό των «κυανολεύκων», που είχαν δύο καλές στιγμές σε ισάριθμα λεπτά. Πρώτα στο 14’ ο Μπαλάφας ανέβασε από τα αριστερά τον Σ. Κυριακίδη, που σέντραρε αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία χωρίς κανείς συμπαίκτης του να βρεθεί στην πορεία της για να την σπρώξει στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό ο Μπαλάφας δοκίμασε το πόδι του πιεζόμενος από μακρινή απόσταση αλλά σημάδεψε τα… ύψη.

Στο 18’ ήταν η σειρά του Ασπρόπυργου να απειλήσει. Ο Γκουγκούδης «έβγαλε» τη σέντρα, ο Αλιατίδης δεν μπόρεσε να διώξει και ο Σρέτσκοβις σούταρε στην αγκαλιά του Αποστολίδη.

Η Νίκη κέρδισε φάουλ σε καλή θέση στο 26’ και οι φίλαθλοι ζητούσαν επιτακτικά από τον Γκαρσία να το εκτελέσει ενθυμούμενοι τα δύο γκολ που πέτυχε το περασμένο Σάββατο εναντίον της Καβάλας. Ο Αργεντινός δεν τους χάλασε το χατίρι, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Παναγόπουλο.

Στο 29’ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι. Ο Κρουθ κέρδισε την πρώτη κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ο Ροχάνο πήγε να πιάσει τη δεύτερη, αλλά δέχθηκε τον σπρώξιμο από τον Ζώνα. Ο Αργεντινός έπεσε στο έδαφος, αλλά δεν… συγκίνησε τον κ. Μαυρίδη που έδειξε «παίζετε».

Ένα από τα χαρακτηριστικά του πρώτου ημιώρου ήταν το ότι ο κ. Βεργέτης είχε ήδη αλλάξει δύο φορές τις θέσεις των Κρουθ και Καπού θέλοντας να μπερδέψει τον αντίπαλο προπονητή. Πράγματι πέτυχε τον σκοπό του καθώς το κόρνερ από το οποίο προήλθε το 1-0 κέρδισε ο Κρουθ παίζοντας ως αριστερός εξτρέμ.

Πάντως στο 34’ το συγκρότημα του Γιώργου Βαζάκα έχασε τριπλή ευκαιρία. Ο Γκουγκούδης πέρασε κάθετη στον Σρέτσκοβιτς, που γύρισε για τον Νικολακάκη. Εκείνος σούταρε για να αποκρούσει ο Αποστολίδης. Η φάση συνεχίστηκε με τον Πίντο να κάνει «τακουνάκι» και την μπάλα να φτάνει στον Κάκκο που σούταρε εκ νέου, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυνομένων.

Η Νίκη ανταπέδωσε την τεράστια ευκαιρία στο 39’. Μετά εκτέλεση πλαγίου από τον Κ. Κυριακίδη ο Ροχάνο κέρδισε την πρώτη κεφαλιά και ο Καπός έπιασε «γυριστό» υποχρεώνοντας τον Παναγόπουλο να απογειωθεί στη δεξιά του γωνία και να αποκρούσει. Αμέσως μετά η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι επέστρεψε στην αγκαλιά του πορτιέρο του Ασπρόπυργου.

Ο Ροχάνο προσπαθεί να ξεφύγει από τον Ζώνα

Δύο γκολ και ισάριθμα δοκάρια στο β’ η Νίκη
Με μια σπουδαία φάση άρχισε το β’ μέρος. Είχαν κυλήσει μόλις 43 δευτερόλεπτα, όταν σε μια βαθιά μπαλιά ο Παναγόπουλος έκανε κακό υπολογισμό ίσως εξαιτίας του δυνατού αέρα. Ο Καπός κέρδισε την μπάλα και τη γύρισε προς τον Ροχάνο, ο οποίος έκανε την προβολή προς την κενή εστία. Ωστόσο ο Ζώνας πετάχθηκε σαν «από μηχανής θεός» για την ομάδα του και με τάκλιν τη γλίτωσε από βέβαιη παραβίαση.

Στο 61’ ο Γκαρσία «έπιασε στον ύπνο» την αντίπαλη άμυνα εκτελώντας γρήγορα ένα φάουλ και ο Ροχάνο βρέθηκε μόνος με τον Παναγόπουλο, ο οποίος απέκρουσε το σουτ με το «μυτάκι» που επιχείρησε ο Αργεντινός στράικερ. Στη φάση αυτή διαμαρτυρήθηκε έντονα ο Κάκκο. ο οποίος τιμωρήθηκε με κίτρινη από τον κ. Μαυρίδη. Αυτή ήταν η δεύτερη για τον παίκτη της αθηναϊκής ομάδας, καθώς είχε αντικρίσει την πρώτη τρία λεπτά νωρίτερα για διαπληκτισμό του με τον Μπαλάφα.

Το συγκρότημα του Στάικου Βεργέτη θέλησε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή και στο 65’ βολέ του Μπαλάφα έφυγε πάνω από τα γκολπόστ. Τρία λεπτά αργότερα όμως το δεύτερο γκολ ήρθε για τη Νίκη. Ο Κρουθ από τα δεξιά πραγματοποίησε σέντρα ακριβείας και ο Ροχάνο με καρφωτή κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Παναγόπουλο (2-0).

Αμέσως μετά ο κ. Βεργέτης έβαλε στο ματς τον Ντομίνγκεθ αντί του Καπού που έτρεξε πάρα πολύ. Ο Ισπανός έπαιξε «δεκάρι», ο Γκαρσία τοποθετήθηκε δεξιά μετατοπίζοντας τον Κρουθ στα αριστερά.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν δύο φορές κοντά στο γκολ. Αρχικά στο 71’ ο Γκατσολάρι αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ στο επόμενο λεπτό ο νεοεισελθών Βασιλείου σούταρε για να μπλοκάρει ο Αποστολίδης

Και η Νίκη όμως «φλέρταρε» με το γκολ στο 83’. Ο Κρουθ εκτέλεσε φάουλ με πολύ φάλτσο αφήνοντας «άγαλμα» τον Παναγόπουλο. Ωστόσο η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Στο 85’ ο Στάικος Βεργέτης πραγματοποίησε την τελευταία του κίνηση από τον πάγκο. Ο Τσιώλης πέρασε στη θέση του Κ. Κυριακίδη, με τον Παγώνη να μετακινείται στη δεξιά πλευρά της άμυνας και τον Μπαλάφα να οπισθοχωρεί ως κεντρικός αμυντικός.

Η Νίκη κυνήγησε το τρίτο γκολ και στο 87’ ο Μπιτσάκος «έσκαψε» για τον Ροχάνο που κινήθηκε έξυπνα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Ωστόσο δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε -κι ενώ βρισκόταν απέναντι στον τερματοφύλακα- και η μπάλα κύλησε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Τελικά η επιμονή των «κυανολεύκων» δικαιώθηκε στο 89’. Ο Τσιώλης που αντικατέστησε τον Κ. Κυριακίδη στο 85’, έκανε ένα «σόλο» μέσα στην περιοχή και πλάσαρε. Η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και… αναπαύθηκε στο βάθος της εστίας για το 3-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Όπως ήταν αναμενόμενο με το σφύριγμα της λήξης οι οπαδοί της Νίκης, οι οποίοι και χθες έδωσαν δυναμικό «παρών», αποθέωσαν τον Στάικο Βεργέτη και τους ποδοσφαιριστές του για την όμορφη παράσταση που έδωσαν χθες στο στάδιο της Νεάπολης…

Διαιτητής: Μαυρίδης (Πέλλας).
Βοηθοί: Δεμερτζής (Πέλλας), Γιάντσης (Ημαθίας).
4ος διαιτητής: Μπουρουζίκας (Λάρισας).
Κίτρινες: Κ. Κυριακίδης Μπιτσάκος, Μπαλάφας – Ζώνας, Κάκκο, Γκουγκούδης, Νικολακάκης
Κόκκινη: 61’ Κάκκο (2η κίτρινη).

ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Κ. Κυριακίδης (85’ Τσιώλης),  Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος (76’ λ.τρ. Παγώνης), Αλιατίδης, Μπιτσάκος, Μπαλάφας, Κρουθ, Καπός (69’ Ντομίνγκεθ), Γκαρσία, Ροχάνο.
ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ: Παναγόπουλος, Γκουγκούδης, Ιωαννίδης, Ζώνας, Λογοθέτης, Νικολακάκης (88’ Ζαχαρός), Νικολάου, Κάκκο, Σρέτσκοβιτς, Γκατσολάρι (86’ Κωνσταντινίδης), Πίντο (72’ Βασιλείου).

Ενός λεπτού σιγή για Β. Πάτση και Π. Γάκη
Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν την έναρξη της χθεσινής αναμέτρησης. Αιτία ήταν ο θάνατος του παλιού παράγοντα της Νίκης Βαγγέλη Πάτση και του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή των «κυανολεύκων» Παναγιώτη Γάκη, με τους φιλάθλους να αποτίουν φόρο τιμής στους δύο εκλιπόντες με ένα θερμό χειροκρότημα.

Κεντρική φωτό: Ο Καπός σουτάρει θεαματικά αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι