Σαρωτική η Εθνική με την Ιορδανία- Αποθέωση Αντετοκούνμπο από τους Κινέζους

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο τουρνουά Atlas που διεξάγεται στην πόλη Σουτσόου της Κίνας η Εθνική μας. Η επίσημη αγαπημένη επικράτησε εύκολα της Ιορδανίας(με 92-65) σε ένα παιχνίδι που δεν προσφέρεται για συμπεράσματα εξαιτίας της ξεκάθαρης διαφοράς ποιότητας που υπήρχε ανάμεσα στις δυο ομάδες. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έφτασαν στην νίκη δίχως να κοπιάσουν ιδιαίτερα με τον Έλληνα τεχνικό να δοκιμάζει διάφορα σχήματα. Επίσης φανερή ήταν η πρόθεση να μην κουράσει ιδιαίτερα τους παίκτες του δίνοντας τους την δυνατότητα σε κάποια σημεία του αγώνα να παίξουν ελεύθερα.

Η Εθνική μας ξεκίνησε στο παιχνίδι με τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο και Μπουρούση με διάθεση περισσότερο να κάνει ένα …ξεμούδιασμα παρά να κοντραριστεί με έναν αντίπαλο φανερά κατώτερο της. Οι διεθνείς μας -που είχαν στο πίσω μέρος του μυαλού τους και τον παράγοντα των τραυματισμών- δεν επιχείρησαν να πατήσουν γκάζι στην επίθεση ούτε να πιέσουν ιδιαίτερα στην άμυνα. Η 5άδα του β΄10άλεπτου( Μάντζαρης, Πρίντεζης, Παπαγιάννης , Λαρεντζάκης και Θ. Αντετοκούνμπο) αποδείχθηκε πιο… ζωηρή με αποτέλεσμα σταδιακά να αρχίσει να ανοίγει η ψαλίδα του σκορ (45-25 στο 18’ ) ενώ το ημίχρονο τέλειωσε με τους διεθνείς μας να προηγούνται με 47-33. Επιθετικά στο πρώτο μέρος οι παίκτες που τράβηξαν …κουπί ήταν οι Παπαπέτρου(10π.) Παπαγιάννης(8 π.) και Πρίντεζης(7π.).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα έβαλε τέλος σε κάθε σκέψη πιθανής ανατροπής, έπαιξε με μεγαλύτερη ταχύτητα, πίεσε περισσότερο την μπάλα και ανέβασε ξανά την διαφορά στο+22(64-46) . Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για την ομάδα μας που χειροκροτήθηκε από τους 4.000 Κινέζους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Πηγή: Έθνος