Ρολάν Γκαρός: Ο Τσιτσιπάς λύγισε από τον Βαβρίνκα σε θρίλερ 5 ωρών (vids)

Μετά από αγώνα 5 ωρών και 9 λεπτών ο Σταν Βαβρίνκα νίκησε τον Στέφανο Τσιτσιπά και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός. Ο Ελληνας τενίστας έδωσε το μεγαλύτερο σε διάρκεια αγώνα της επαγγελματικής του καριέρας, είχε ευκαιρίες να πάρει ακόμα και τη νίκη αλλά η κούραση, η εμπειρία του αντιπάλου αλλά και ένα αμφισβητούμενη υπόδειξη στο φινάλε (δόθηκε “μέσα” τελευταία επίθεση του Ελβετού) δεν του επέτρεψαν να χαρεί μία ιστορική νίκη.
Ο Βαρβίνκα με 16 άσσους έναντι 3 τους Τσιτσιπά κατάφερε να κοντρολάρει τα ξεσπάσματα του νερού Ελληνα και την κατάλληλη στιγμή εκμεταλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε και τη νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο 5ο και καθοριστικό σετ ο Τσιτσιπάς έχασε 8 συνολικά μπρέικ πόιντ, ενώ ο Βαβρίνκα του έκανε μπρέικ στο 14ο και τελευταίο όπως αποδείχτηκε γκέιμ για το 8-6. Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε την πορεία του στη φάση των «16» με έπαθλο 243.000 Ευρώ.

Ο Βαβρίνκα στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Ρότζερ Φέντερερ ήταν ο πρώτος που εξασφάλισε την πρόκριση του στα προημιτελικά καθώς επικράτησε εύκολα του Αργεντινού Μάιερ με 6-2, 6-3, 6-3.

Διαφήμιση και απόλυτο ντέρμπι
Ο αγώνας ήταν το απόλυτο ντέρμπι από το 1ο σετ. Μετά από 12 γκέιμ δεν είχαμε κάποιο μπρέικ καθώς αμφότεροι κράτησαν το σερβίς τους με τον Βαβρίνκα να έχει το προβάδισμα των γκέιμ και τον Τσιτσιπά να ακολουθεί. Στο τάι μπρέικ ο Ελβετός προηγήθηκε 2-0, αλλά ο Τσιτσιπάς με σερί 4-0 προσπέρασε 4-2 και ο Ελβετός απάντησε με δικό του σερί για το 5-4. Ο Τσιτσιπάς όχι μόνο ισοφάρισε αλλά προηγήθηκε και 6-5 έχοντας το σερβίς και το πλεονέκτημα για να πάρει το σετ αλλά ο Βαβρίνκα ισοφάρισε 6-6 και με δύο ακόμα πόντους έκανε το 8-6 στο τάι μπρέικ και το 1-0 σετ.

Εχασε 5 σετ πόιντ αλλά ισοφάρισε
Ο Τσιτσιπάς βελτίωσε το σερβίς του στο 2ο σετ και κάνοντας μπρέικ στο 2ο γκέιμ προηγήθηκε με 3-0. Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο γκέιμ με τον Βαβρίνκα να κάνει το πρώτο μπρέικ στον αγώνα, να σπάει το σερβίς του Τσιτσιπά και αφού μείωσε σε 3-2 στη συνέχεια με το σερβίς του έκανε το 3-3. Ο Τσιτσιπάς έκανε το δεύτερο μπρέικ του στο 8ο γκέιμ για το 5-3, αλλά και πάλι ο πολύ καλός Βαβρίνκα τον ακολούθησε με το δεύτερο μπρέικ του με το οποίο μείωσε σε 5-4. Μεγάλη μάχη έγινε στο 10ο γκέιμ όπου ο Τσιτσιπάς έκανε τα εύκολα δύσκολα καθώς έχασε 5 σετ πόιντ και ο μαχητικός Βαβρίνκα ισοφάρισε σε 5-5. Παρά την απογοήτευση ο Τσιτσιπάς εκμεταλεύτηκε το σερβίς του για το 6-5 και με μπρέικ στο 12ο γκέιμ έκλεισε το σετ 7-5 ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το 7ο γκέιμ του Βαβρίνκα
Κλειστό ήταν στο ξεκίνημα του και το 3ο σετ με τον Τσιτσιπά να κρατάει το σερβίς του και να προηγείται αλλά τον Βαβρίνκα να ακολουθεί. Μετά το 3-3 όλα κρίθηκαν στο 7ο γκέιμ όπου ο Βαβρίνκα έκανε το μπρέικ και προηγήθηκε 4-3. Κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα μέχρι το τέλος και παρά την πίεση του Τσιτσιπά ο Ελβετός κράτησε το σερβίς του. Στο 9ο γκέιμ ο Βαβρίνκα είχε δύο σετ μπολ αλλά τα «έσβησε» ο Τσιτσιπάς ο οποίος μείωσε σε 5-4, όμως στη συνέχεια ο Βαβρίνκα με πλεονέκτημα σερβίς έκανε το 6-4 για το 2-1 σετ.

Η μεγάλη αντεπίθεση για την ισοφάριση
Αποφασισμένος για την ισοφάριση μπήκε στο 4ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς και με μπρέικ στο σερβίς του Βαβρίνκα στο 2ο γκέιμ ξέφυγε 3-0. Όμως ο μαχητικός Βαβρίνκα τον ακολούθησε, έσπασε το σερβίς του Ελληνα άσσου στο 5ο γκέιμ μειώνοντας σε 3-2 αλλά και πάλι ο Τσιτσιπάς με μπρέικ στο 6ο γκέιμ ξέφυγε 4-2 στο πιο καθοριστικό σημείο του σετ. Με το πλεονέκτημα του σερβίς ο Τσιτσιπάς έκανε το 5-2. Κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος για το 6-3 και το 2-2 σετ.

Η γραμμή στο 5ο σετ
Οι δύο σπουδαίοι αθλητές οδηγήθηκαν στο 5ο σετ όπου ο Τσιτσιπάς είχε ελαφριά υπεροχή όμως ο Βαβρίνκα είχε το απόλυτο πλεονέκτημα στο σερβίς όπου σημείωσε 16 άσσους έναντι μόλις τριών του Τσιτσιπά. Στο 1ο γκέιμ ο Τσιτσιπάς είχε 3 γκέιμ πόιντ που δεν εκμεταλεύτηκε, ενώ στο 5ο γκέιμ είχε δύο γκέιμ πόιντ που επίσης δεν κατάφερε να αξιοποιήσει. Αλλα τρία γκέιμ πόιντ για να κάνει μπρέικ είχε ο Τσιτσιπάς στο 11ο γκέιμ αλλά ο Βαβρίνκα κράτησε το σερβίς του και το προβάδισμα για το 6-5. Στο`14ο γκέιμ ο Βαβρίνκα ξέφυγε 14-15 και μετά από ένα λάθος έβαλε φορχαντ που δόθηκε «μέσα» από τον διαιτητή, ενώ ο Τσιτσιπάς ζήτησε άουτ. Εκεί τελείωσε και ο αγώνας μέσα σε αποθέωση στο κατάμεστο κορτ.

Εύκολα και ο Ναδάλ
Ο Ραφαέλ Ναδάλ κατάφερε να περάσει απροβλημάτιστα στα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός καθώς νίκησε εύκολα τον Αργεντινό Χουάν Λοντέρο 3-0 (6-3, 6-3, 6-2) και στους «8» θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα μεταξύ του Νισικόρι και του Περ.

Πηγή: Έθνος