Ρόκας ο σκόρερ …σωτήρας ο Γιδόπουλος – Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Απόλλωνα Πόντου και προκρίθηκε στο Κύπελλο

Μ’ ένα γκολ του Στάθη Ρόκα, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 50’ και σκόραρε στο 58’, ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα Πόντου στο στάδιο Αλκαζάρ και προκρίθηκε στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Την ερχόμενη Τετάρτη 16/10, οι «ερυθρόλευκοι» θα πληροφορηθούν την ομάδα της Σούπερ Λιγκ την οποία και θα αντιμετωπίσουν στη συνέχεια της διοργάνωσης, μετά από τη κλήρωση που θα γίνει στα γραφεία της ΕΠΟ.
Μπορεί ο Ρόκας να σκόραρε το γκολ της νίκης-πρόκρισης του Ολυμπιακού, ωστόσο, ο τερματοφύλακας Νίκος Γιδόπουλος ήταν αυτός που με τις αποκρούσεις του κράτησε το αποτέλεσμα. Στο φινάλε του παιχνιδιού ο 24χρονος πορτιέρο ήταν εντυπωσιακός αποσοβώντας δύο σίγουρα γκολ.

Πώς παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός
Ο Θωμάς Γράφας παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γιδόπουλος (ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό σε επίσημο παιχνίδι), ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Βοσνακίδης και Φαζός. Οι Τσιάρας, Σκοπελίτης και Ντούνης ήταν η τριάδα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τους Κουτσιανικούλη και Πόζογλου να παίζουν στις πτέρυγες και τον Τσιάρα να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεσης.

Χωρίς φάσεις το πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα μέτριο ποιοτικά ματς, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου. Οι Τσιάρας, Σκοπελίτης έδωσαν πολλές «μάχες» στη μεσαία γραμμή, με τον Ολυμπιακό πάντως, να μην μπορεί να αλλάξει πάνω από δύο πάσες. Αποτέλεσμα, να μην υπάρχει καλή κυκλοφορία μπάλας και οι καλές επιθετικές στιγμές να είναι ελάχιστες. Μάλιστα, δεν δημιουργήθηκε ούτε μία κλασική ευκαιρία μπροστά στο τέρμα του Πολίτη.
Από την άλλη, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα, καθώς όλες σχεδόν οι επιθετικές προσπάθειες των παικτών του Απόλλωνα σταματούσαν έξω από την περιοχή του Γιδόπουλου. Θα σταθούμε, ωστόσο, στη φάση του 12ου λεπτού, όπου οι φιλοξενούμενοι απείλησαν το τέρμα του Ολυμπιακού. Από τα δεξιά πλευρά βγήκε η σέντρα από τον Λουφάκη για τον Μπρίτο, με τον Βραζιλιάνο μεσεοπιθετικό να σουτάρει, με τη μπάλα να βρίσκει το σώμα του Γραικού (είχε κατεύθυνση προς το τέρμα), για να χαθεί η ευκαιρία για τον Απόλλωνα.
Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι, καθώς με δυσκολία πατούσαν την αντίπαλη περιοχή. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 43’ για να δούμε μια καλή επιθετική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό. Ο Πόζογλου βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Ντούνη, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τη δεξιά πλευρά. Ο τελευταίος έβγαλε σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Φαζού πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πολίτη.

Σκόραρε ο αρχηγός
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένοι να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε σε θέση οδηγού στο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» το πέτυχαν με έναν παίκτη που ήρθε από τον πάγκο, τον Στάθη Ρόκα. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 50’ και οκτώ λεπτά αργότερα σκόραρε. Νωρίτερα, πάντως, στο 55’ ο Σκοπελίτης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή με τον Πολίτη να μπλοκάρει τη μπάλα δίχως να ανησυχήσει.
Για να φτάσουμε στο 58’ όπου ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Σκοπελίτης με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα, οι φιλοξενούμενοι απομάκρυναν προσωρινά από την περιοχή τους, ο Ρόκας έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Πολίτη για να γίνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό.
Μετά το γκολ, οι «ερυθρόλευκοι» ακολούθησαν την ίδια τακτική, δεν παραχώρησαν γήπεδο στον αντίπαλο, αλλά συνέχισαν να αγωνίζονται επιθετικά, στην προσπάθειά τους να φτάσουν σε δεύτερο τέρμα.

Οι παίκτες του Απόλλωνα δεν μπορούσαν να απειλήσουν το τέρμα του Γιδόπουλου, με τους «ερυθρόλευκους» να πιέζουν σωστά στο χώρο της μεσαίας γραμμής.
Στο 74’ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί για το τέρμα του Ολυμπιακού. Μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ, η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή και ο Δόρης πιεζόμενος από τον Φαζό «τσίμπησε» τη μπάλα, στέλνοντάς την άουτ.
Στο 75’ ο Ντούνης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Τσιάρας με ανάποδο ψαλίδι μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πολίτη, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Θωμάς Γράφας πέρασε στο παιχνίδι τον Λάσκαρη, έναν ανασταλτικό μέσο, στη θέση του Ντούνη, θέλοντας να «κλειδώσει» το ματς, μετατρέποντας τη διάταξη σε 4-2-3-1.
Στο 81’ σε μια αντεπίθεση του Ολυμπιακού ο Κουτσιανικούλης πάσαρε στον Τσίτα, αυτός ελίχθηκε, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο, με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να μπλοκάρει τη μπάλα.

Οι παίκτες του Απόλλωνα Πόντου στα τελευταία λεπτά προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης και να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση. Όμως ο Γιδόπουλος ήταν «κέρβερος» κάτω από τα δοκάρια. Στο 85’ ο Ολαϊτάν έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ο Γιδόπουλος με εντυπωσιακή απόκρουση στο αριστερό «παραθυράκι» του έβγαλε τη μπάλα κόρνερ, σώζοντας την εστία του από την ισοφάριση. Στο 89’ ο Μπρίτο εκτέλεσε φάουλ, με το Γιδόπουλο να μπλοκάρει τη μπάλα, για να φτάσουμε στο 95’ όπου ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε την απόκρουση του αγώνα. Ο Θεολόγου σούταρε μέσα από τη μικρή περιοχή και Γιδόπουλος εξ επαφής απέκρουσε σωτήρια, δείχνοντας εξαιρετικά αντανακλαστικά.
Διαιτητής: Πανυτσίδης (Κοζάνης).
Βοηθοί: Νίκζας (Λάρισας), Στεφούλης (Γρεβενών).
Κίτρινες: Φαζός, Ρόκας, Κουτσιανικούλης – Ολαϊτάν, Σαμαράς, Πουρτουλίδης, Γεωργιάδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιδόπουλος, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας, Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης (96’ Δεινόπαπας), Τσίτας, Ντούνης (79’ Λάσκαρης), Πόζογλου (50’ Ρόκας).
ΑΠΟΛΛΩΝ Π.: Πολίτης, Γεωργιάδης, Μπρίτο, Χασομέρης, Ολαϊτάν, Καλογέρης (64’ Πουρτουλίδης), Λουφάκης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλαϊτζίδης (64’ Δόρης).

Ανακοίνωση της ΠΑΕ
Σε ανακοίνωση που εξέδωσε η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου τονίζονται τα εξής: «Η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου ευχαριστεί θερμά την Αστυνομική Διεύθυνση Λάρισας για την άψογη συνεργασία, τόσο στο παιχνίδι πρωταθλήματος της Κυριακής με την Βέροια στο Γήπεδο Φιλιππούπολη,ς όσο και για τον αγώνα Κυπέλλου με τον Απόλλωνα Πόντου στο Στάδιο Αλκαζάρ.
Επίσης, η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου εκφράζει τις ειλικρινείς της ευχαριστίες προς το φίλαθλο κόσμο της ομάδας μας, που για ακόμα έναν αγώνα βρέθηκε στο πλευρό της. Η στήριξη τους γεμίζει δύναμη, τόσο την διοίκηση, όσο και το αγωνιστικό τμήμα, να συνεχίσουν την σκληρή δουλειά.
Τέλος, ανακοινώνεται πως ο καρδιολόγος κ. Κωνσταντίνος Πετρούλιας είναι πλέον μέλος της μεγάλης «ερυθρόλευκης» οικογένειας καθώς εντάχθηκε στο ιατρικό επιτελείο της ομάδας μας».

Ο Θεοδωρόπουλος «σφυρίζει» στα Τρίκαλα
Τους διαιτητές της 3ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ όρισε η ΚΕΔ/ΕΠΟ. Τον αγώνα Α.Ο. Τρίκαλα-Ολυμπιακός Β., που θα διεξαχθεί στο δημοτικό στάδιο Τρικάλων, θα διευθύνει ο Νίκος Θεοδωρόπουλος από την Φλώρινα. Βοηθοί ορίστηκαν ο Θεοχάρης-Δημήτρης Σκορδίλης από την Κέρκυρα και ο Μιχάλης Κακαφώνης από την ΕΠΣ Αχαΐας. Τέταρτος διαιτητής θα είναι ο Χρήστος Αγγελούλης από την Λάρισα και παρατηρητής ο Γιώργος Κωνσταντίνου από την Αιτωλοακαρνανία.