“Ζωντανή” στη μάχη του τίτλου έμεινε η Αγία Άννα

«Ζωντανή» στη μάχη για τον τίτλο έμεινε η Αγία Άννα μετά το «διπλό» επί του Ρήγα στο Βελεστίνο με 1-2. Το συγκρότημα του Κώστα Τσιουρέλη έδειξε χαρακτήρα σε μία δύσκολη έδρα και πλέον περιμένει το ματς με τον Πύρασο που θα κρίνει αν θα διεκδικήσει την 1η θέση ως το τέλος.

Η Αγία Άννα μπήκε στο ματς με διάθεση να επιβάλει τον ρυθμό της και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα γι’ αυτή στο 17ο λεπτό όταν ο Τζοβάρας τροφοδότησε τον Παπαδημητρίου που από πλάγια δεξιά θέση σούταρε και έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία για το 0-1. Ο Ρήγας προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε με τους Βαϊόπουλο, Τσιακίρη και Ρόκα, χωρίς να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές. Στο 46’ ο Τσιλίγκος εξουδετέρωσε κεφαλιά του Παπαδημητρίου, με τον τελευταίο να αποτυγχάνει να «νικήσει» τον τερματοφύλακα του Ρήγα και στο 53’.

Στο 64’ ο Φλίγκος ανέτρεψε τον Δημήτρη Αγροκώστας και ο διαιτητής Θάνος έδειξε το σημείο του πέναλτι. Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν και αυτό έφερε την αποβολή από τον πάγκο του γενικού τους αρχηγού Γιώργου Κωστούλα. Φυσικά η απόφαση δεν άλλαξε και ο Γάρος με ψύχραιμο τρόπο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από τα 11 μέτρα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το 1-2 υπέρ της Αγίας Άννας έμελλε να έρθει από έναν πρώην παίκτη του Ρήγα Φεραίου. Ήταν στο 73ο λεπτό όταν ο Παπαδημητρίου σέντραρε και ο Δημήτρης Σέττος με κεφαλιά χρίστηκε σκόρερ, σε ένα γήπεδο που φυσικά γνωρίζει πολύ καλά. Προς τιμήν του δεν πανηγύρισε το γκολ, σεβόμενος την παλιά του ομάδα και τον κόσμο της. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμά τους, αφού το σουτ του Ρόκα στο 82’ δεν βρήκε στόχο.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσιλίγκος, Βαϊόπουλος (46’ Γάρος), Βουραζέρης, Γοδενόπουλος, Σταματίου, Ρόκας, Τσιακίρης (69’ Νούλας), Σουγκάρης (81’ Τζινιέρης), Καραγιάννης, Δ. Αγροκώστας, Χότζα.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φλίγκος, Χατζητρακόσιας (20’ λ. τρ. Παπαδήμος), Καλαμίδας, Βέργος, Χολέβας, Τσιουρέλης (56’ Ζαρίφης), Πετράκος, Κορέτα (82’ Τσελεπής), Παπαδημητρίου, Τζοβάρας (82’ Στεργιόπουλος), Σέττος.