“Ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση η Λαμία

Η Λαμία επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα και πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» που την ξεκόλλησε για πρώτη φορά μετά από μήνες από την τελευταία θέση. Ο Καραμάνος το «χρυσό» γκολ.
Σε ένα αρκετά μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Λαμία ήταν ανώτερη και κατάφερε να εξαφανίσει από το γήπεδο τον Απόλλωνα Σμύρνης. Οι φάσεις στα πρώτα 45 λεπτά ήταν σχεδόν… ανύπαρκτες κι όποιες έγιναν ήταν μόνο για τους γηπεδούχους, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με μηδέν τελικές.
Η Λαμία, σε μία από τις ελάχιστες φάσεις που έκανε στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να βρει δίχτυα στο 13′. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Χουχούμης στην προσπάθειά του να διώξει με το κεφάλι, έστειλε την μπάλα στον Καραμάνο ο οποίος από κοντά πλάσαρε για το 1-0.
Το σκορ δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τη Λαμία να χάνει ευκαιρίες να σημειώσει δεύτερο γκολ, ενώ από την πλευρά του ο Απόλλων Σμύρνης δεν μπόρεσαν να απειλήσουν το τέρμα της Λαμίας, πέρα από τη φάση του 83’ όταν ο Μαρκ Φερνάντεθ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Επασί.
ΛΑΜΙΑ: Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ (46′ Βλάχος), Τζανδάρης (72′ Βασιλακάκης), Τιρόνε (72′ Μπιάρνασον), Καραμάνος (76′ Αραμπούλι), Ντέλετιτς (89′ Προβυδάκης), Ρόμανιτς
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς (46′ Φερνάντεθ), Χουχούμης (87′ Μουνιέ), Λισγάρας, Ντομίγνκες, Μπαξεβανίδης, Κολ (69′ Ιωαννίδης), Σλίβκα, Τσιλούλης (76′ Μπεντινέλι), Ντάουντα, Φατιόν