“Βύθισε” ακόμη περισσότερο την ΑΕΛ η Λαμία

Δεύτερο «σπίτι» της η Λάρισα. Είτε «ΑΕL FC Arena, είτε «Αλκαζάρ». Η Λαμία δεν χάνει ποτέ πουθενά. Τέταρτη επίσκεψη, τρίτη νίκη για τους «κυανόλευκους» που… βύθισαν κι άλλο τους «βυσσινί».
Ο Μιχάλης Γρηγορίου, τον οποίο χαρακτήρισε «δώρο» ο Παπαϊωάννου, όταν τον άφησε να φύγει ο Κούγιας, μπήκε ως αντίπαλος στο Αλκαζάρ και αποχώρησε νικητής, με τη Λαμία να επικρατεί με 1-0.

Με οκτώ νεοαποκτηθέντες οι Θεσσαλοί στο ματς. Ναγκύ, Ζίζιτς και Μιχαήλ οι «παλιοί» στην 11άδα των «βυσσινί». Μετά το εκτεταμένο ροτέισον στη Τούμπα, η Λαμία φόρεσε και πάλι τα «καλά» της στο Αλκαζάρ.

Μόνο η βαθμολογία, επιβεβαίωνε στο πρώτο ημίχρονο οτι το παιχνίδι για την γηπεδούχο και ουραγό ΑΕΛ ήταν χωρίς αύριο. Οι Θεσσαλοί εμφανίστηκαν στο ματς για κάτι λιγότερο από 60 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια «εξαφανίστηκαν».

Πριν συμπληρωθεί το λεπτό, η πρώτη απειλή στο ματς. Στα 19 δευτερόλεπτα ο Επασί «βγάζει» σε κόρνερ πλασέ του Μπεν Χατίρα.

Παραλίγο αυτογκόλ του Ζίζιτς στο 19′, με τον Ναγκύ να προλαβαίνει, να μπλοκάρει τη μπάλα, πριν περάσει τη γραμμή της εστίας του.

Το ματς «σβήνει» μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και… αναζοπυρώνεται στο 41′. Σέντρα του Μαρτίνες, κεφαλιά του Αραμπούλι και προβάδισμα για τη Λαμία μέσα στο Αλκαζάρ (0-1), λίγο πριν ο Σιδηρόπουλος στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ένα ακόμα «άγονο» πρώτο ημίχρονο για την ΑΕΛ που με εξαίρεση το παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής στο Περιστέρι, δεν έχει σκοράρει σε κανένα άλλο στα πρώτα 45′.

Η Λαμία χάνει μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι στο 49′. Πάλι από τα πόδια του Μαρτίνεθ, η μπάλα κατέληξε, με ενδιάμεσο τον Μπα, στον Αραμπούλι, αλλά η δεύτερη «μονομαχία» του, face to face με τον Ναγκύ, ανέδειξε νικητή τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Μη έχοντας περιθώρια οι γηπεδούχοι ρίσκαραν. Ο Φέστα έβαλε οτι είχε και δεν είχε για να γυρίσει το ματς. Πίεσαν οι Θεσσαλοί και είχαν τις ευκαιρίες τους.

Στο 54′ ο Μουκάντζο από καλή θέση σούταρε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, γύρισμα του Ακούνια ουδείς «βυσσινί» στην πορεία της μπάλας, να της δώσει κατεύθυνση προς τα δίχτυα.

Μακρινό σουτ του Χουσίνο στο 68′ με δυσκολία σε κόρνερ ο Επασί.

Και πάλι όμως η μεγάλη ευκαιρία για γκολ, όπως και με το ξεκίνημα της επανάληψης, ανήκει στη Λαμία. Σουτ του Μπεχαράνο στο 77′ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σε κόρνερ σωτήρια ο Νάγκυ, κρατώντας «ζωντανή» στο ματς την ΑΕΛ. Χωρίς ουσιαστικό πάντως κέρδος, αφού το ΑΕΛ – Λαμία 0-1, παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΕΛ: Νάγκι, Καρανίκας (46 Νικολιάς), Μιχαήλ, Ζίζιτς, Γκράουρ, Στίφλερ (63′ Ντουρμισάι), Μουκαντζό (76′ Πινακάς), Χουσίνο, Χατίρα, Κολομπίνο (89′ Σπαρβ), Ακούνια.
ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνες, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς (88′ Τζέιμς), Καραμάνος (88′ Mπιάρνασον), Αραμπούλι, Μπα (69′ Γκαζαριάν).