“Βλέπει” Ιωνικό ο Βόλος και στο βάθος… εξάδα

Έγραψε ιστορία ο Βόλος. Νίκησε για πρώτη φορά την ΑΕΚ εκτός έδρας με 2-1 για την Σούπερ Λιγκ, με τον Φαν Βέερτ να σημειώνει και τα δύο γκολ των «κυανέρυθρων», φτάνοντας τα 13 στο πρωτάθλημα. Με τη νίκη του αυτή ο Βόλος έφτασε τους 24 βαθμούς και συνεχίζει να διατηρεί ελπίδες για είσοδο στην εξάδα.

Ήταν ένα παιχνίδι με «χορταστικό» θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Βόλο να παίζει με θράσος, στοχεύοντας από την αρχή στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Απέναντι σε μια ΑΕΚ που το πρώτο ημίχρονο ήταν καλή, είχε χαμένο πέναλτι, το οποίο εφηύρε ο Μανούχος και το VAR (ο Τσούμπερ σούταρε άουτ), συνολικά εννέα τελικές προσπάθειες (οι 3 προς την εστία), βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Αραούχο στο 20’, όμως πραγματικά ανύπαρκτη στην επανάληψη, όπου η «Ένωση» δεν υπήρχε στο γήπεδο.
Ο Βόλος την έπαιξε σαν την γάτα με το ποντίκι, προηγήθηκε με εξαιρετικό γκολ του Φαν Βέερτ στο 16’, είχε δύο δοκάρια με τους Ρεγκατίν και Φερνάντες και στάθηκε εξαιρετικά στο ΟΑΚΑ, έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον νεαρό Συμεών Παπαδόπουλο (έκανε ντεμπούτο φέτος στο πρωτάθλημα), λόγω των απουσιών των Κότνικ και Κλέιμαν.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι τελικές επτά για τον Βόλο και καμία για την ΑΕΚ και πολύ λογικά, σύμφωνα με την ροή του αγώνα, οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στο μεγάλο διπλό, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φαν Βέερτ στο 85’.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ δεν έκανε τελική, ούτε όταν ο «χρυσός» σκόρερ του Βόλου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 87ο λεπτό (αδικαιολόγητη η απόφαση του διαιτητή), αφού στον υπολειπόμενο χρόνο (είχαμε και πέντε λεπτά καθυστέρηση), η Ένωση αναλώθηκε σε γιόμες και απελπισμένες προσπάθειες, δίχως να φανεί απειλητική για την εστία του Παπαδόπουλου.
Για τέταρτο παιχνίδι ο Βόλος με αντίπαλο την ΑΕΚ στην Αθήνα σκοράρει δύο γκολ κι αυτή τη φορά τα δύο αυτά τέρματα του έδωσαν τη νίκη. Είχαν προηγηθεί δύο ήττες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και μία ισοπαλία πέρυσι για τη Σούπερ Λιγκ.

Το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ συνεχίζεται αύριο Τετάρτη με την εμβόλιμη 21η αγωνιστική. Ο Βόλος θα υποδεχθεί τον Ιωνικό στις 19.30 στο Πανθεσσαλικό στάδιο, με στόχο να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες. Η τεχνική ηγεσία δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του τιμωρημένου Τομ Φαν Βέερτ (αποβλήθηκε στο παιχνίδι με την ΑΕΚ), ενώ πιθανότατα θα είναι διαθέσιμος ο Νικολάι Άλχο (προέρχεται από τραυματισμό). Άγνωστο, αν θα είναι σε θέση να αγωνιστούν οι δύο τερματοφύλακες, Μάτιτς Κότνικ και Μπόρις Κλειμαν, ενώ δεν έχει αποθεραπευτεί ο Σωτήρης Νίνης.