“Τρία στα τρία” για Ολυμπιακό και Θησέα στην Α’ ΕΠΣΘ

Με τα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής -που είχαν αναβληθεί λόγω της κακοκαιρίας- συνεχίστηκε το περασμένο Σάββατο το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ. Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει 4-0 της Αγχιάλου και να κάνει το «τρία στα τρία», ενώ μαζί του στην κορυφή βρίσκεται και ο Θησέας μετά το 6-0 επί της Ακρόπολης.

Ολυμπιακός-Αγχίαλος 4-0

Με χαρακτηριστική άνεση ο Ολυμπιακός κέρδισε με 4-0 την Αγχίαλο στο βοηθητικό του ΕΑΚ. Η ομάδα του Στέλιου Αρσένου «καθάρισε» το ματς από πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 8ο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0.

Στο 3’ έγινε το 1-0 με σουτ εντός περιοχής του Σέττου, ενώ τα «ερυθρόλευκα» γκολ διπλασιάστηκαν πέντε λεπτά αργότερα όταν ο Σκοπελίτης έβγαλε τον Κατσαγεωργίου σε θέση τετ-α-τετ και αυτός με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 26’ ο Πετράκος σημάδεψε το δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά πολύ γρήγορα έγινε το 3-0 με το πιο ωραίο γκολ του αγώνα. Ήταν στο 27ο λεπτό όταν από σέντρα του Σέττου ο Κατσαγεωργίου έγινε αποδέκτης της μπάλας και με εξαιρετικό σουτ την έστειλε στο αριστερό «παραθυράκι». Στο α’ μέρος ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός έχοντας ακόμη ένα δοκάρι με την κεφαλιά του Καμπέρη στο 44’.

Αντίθετα, στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» άφησαν το πόδι από… γκάζι. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, παρά το γεγονός ότι πολύ νωρίς απώλεσαν σημαντική ευκαιρία με τον Κατσαγεωργίου, με το σουτ του νεαρού εξτρέμ να αποκρούεται από τον Λειβαδίτη στο 47’. Η Αγχίαλος απείλησε μία φορά σε όλο το ματς και ήταν στο 57’ όταν το σουτ του Ξηρομερίτη εξουδετέρωσε ο Σταυράκης. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Καρατσόλης στο 91’ με κοντινό πλασέ. Ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό έκανε ο νεοαποκτηθείς Βαγγέλης Νούσιος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σταυράκης, Κακάμης, Κ.Σ. Καμπέρης, Κούλπας, Παπακώστας (67’ Γιαρλέλης), Γκαλίτσιος, Θ. Κυρίτσης  (46’ Νούσιος), Πετράκος, Κατσαγεωργίου (60’ Παπαδήμος), Σκοπελίτης (60’ Καρατσόλης), Σέττος (46’ Τζέκα). ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Λειβαδίτης, Κόκκαλης (83’ Σγατζής), Δράγνης, Σίμος (62’ Μπαρδάνι), Ξηρομερίτης, Τσότζωρας (46’ Γκογκινούδης), Τσέλιος (30’ λ. τρ. Αράμπογλου), Διαμαντένιας, Παπακώστας, Τσιαγιανίδης, Μασούρας.

Ακρόπολη-Θησέας 0-6

Εύκολα πέρασε από στο Σέσκλο ο Θησέας, επικρατώντας 6-0 της τοπικής Ακρόπολης. Στο 21’ ο Βλάχος κέρδισε πέναλτι και ο ίδιος το αξιοποίησε για το 0-1, ενώ στο 24’ έγινε το 0-2 με αυτογκόλ. Ακολούθησε το «χατ-τρικ» του Λίτσου (36’, 45’, 57’) με τον δείκτη του σκορ να ανεβαίνει στο 0-5, ενώ το τελικό 0-6 διαμόρφωσε ο νεοεισελθών Παρίσης στο 65’ με σουτ εντός περιοχής.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Πούλιος, Σιδέρης, Τσούτσας, Κολυμήτρας, Βασιλείου (46’ Φράγκος), Παπούλιας, Παγώνης, Αξιώτης, Τσουκάλης (72’ Γλάρος), Χρυσαφόπουλος (30’ Γκάγκας).

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Δημητριάδης (55’ Νιαώτης), Κουκουτής (67’ Μέρο), Ιακωβίδης, Γούτσιος, Πρίφτι (55’ Λαζεκίδης), Καραμανλής, Λίτσος (63’ Παρίσης), Βλάχος (46’ Σιώμος), Οικονόμου, Βουρδάκης.

Αίας-Ρήγας 1-1

Η πρώτη απώλεια βαθμών για τον Ρήγα Φεραίο έμελλε να είναι στη Σούρπη, μετά το 1-1 με τον τοπικό Αίαντα, που με τη σειρά του πήρε τον πρώτο του πόντο στο πρωτάθλημα μετά τις ήττες από Ολυμπιακό και Πανιώνιο.

Οι παίκτες του Λάκη Μπακάλη μπήκαν δυνατά στο ματς, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες. Στο 5’ ο Βαϊόπουλος αστόχησε σε τετ-α-τετ, ενώ στο 13’ το σουτ του Χαλιμούρδα απέκρουσε ο Γκόγκος. Στο 35’ ακυρώθηκε γκολ του Γκάγκα με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για την απόφαση διαιτητή και βοηθού, ενώ έχουν παράπονα και για δύο ακόμη φάσεις που παίκτες τους ανακόπηκαν από τον βοηθό. Καλή ευκαιρία είχε στο 45’ και ο Αίας όταν από σέντρα του Κομπούρα, ο Κωστούλας έκανε την προβολή και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Οι Βελεστινιώτες μπόρεσαν να προηγηθούν στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48’ όταν ο Γοδενόπουλος τροφοδότησε τον Χαλιμούρδα, που πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Το σκορ αυτό διατηρήθηκε μέχρι το 84’, αφού τότε ο Κωστούλας πάσαρε στον Ντούρα που με ψηλοκρεμαστό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Φαράντος, Μπιρμπίλης (80’ Καμέας), Θυμιόπουλος (72′ Γκρίνιας), Ξηροκώστας (72′ Γιαννακόπουλος), Κατσαβριάς (60’ Μακανίκας), Κομπούρας (60′ Παπανικολόπουλος), Καρράς, Κωστούλας, Δημητρίου, Ντούρας.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος, Γοδενόπουλος, Χότζα, Σπαθής, Γκάγκας, Κολυμήτρας (85′ Χριστοφορίδης), Π. Αποστολίδης, Αλεξίου, Βαϊόπουλος (70′ Γάρος), Κόντρα (70′ Φουρκιώτης), Χαλιμούρδας (75′ Πατσής).

Αγία Άννα-Γ.Σ. Αλμυρού 2-0

Ο περσινός πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Ιάσων Παπαδημητρίου ήταν ο πρωταγωνιστής στον αγώνα Αγία Άννα-Γ.Σ. Αλμυρού στο γήπεδο «Π. Μαγουλάς». Με δύο δικά του τέρματα η ομάδα του Δημήτρη Φραγκούλη πήρε τη νίκη με 2-0.

Στο 7’ ο Παπαδημητρίου σημάδεψε με σουτ τη δεξιά γωνία του Κοντογεωργάκη και έκανε το 1-0, ενώ στο 82’ ο ίδιος σημείωσε και το 2-0 με ψηλοκρεμαστό πλασέ. Για τη φάση αυτή οι φιλοξενούμενοι εξέφρασαν παράπονα θεωρώντας ότι είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ. Οι Αλμυριώτες είχαν και δύο δοκάρια στο α’ μέρος με τους Μπασαγιάννη και Νάστα.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγιέ, Χατζητρακόσιας (85’ Νταβλαμάνος), Παπαδήμος, Χολέβας, Στεργιόπουλος, Βέργος, Τσελεπής, Ρόκας (57’ Κόλα), Παπαδημητρίου, Κορέτα, Παρθένης (81’ Σιμιτσής).

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Γιαννακόπουλος, Σώκος, Χατζηλιάδης, Ντόντα, Σκούπρας, Νάστας (60’ Ρέψης), Ζαφειρίου, Αναδολού (75’ Τσάτσος), Μακρής, Μπασαγιάννης.

Πανιώνιος-Πύρασος 0-4

Εκτός έδρας «τρίποντο» για τον Πύρασο, που επικράτησε 4-0 του Πανιωνίου στο Βασδέκειο. Οι Αγχιαλίτες «καθάρισαν» το ματς με δύο γκολ στο τέλος του α’ ημιχρόνου και άλλο ένα στην αρχή του δευτέρου.

Πάντως, η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον Πανιώνιο στο 27’ με την κεφαλιά του Δημητρίου που εξουδετέρωσε ο Τσιλίγκος, ενώ αντίστοιχα κεφαλιά του Λάμπου απέκρουσε ο Κοντογιάννης στο 38’.

Στο 42’ ο Κατσιγιάννης τροφοδότησε τον Αραπίτσα που με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 0-1. Στο 44’ σουτ του Κιπτίου έβγαλε σε κόρνερ ο Τσιλίγκος. Και αφού δεν έγινε το 1-1, είχαμε το 0-2 στο επόμενο λεπτό με το εύστοχο σουτ του Αλαμάνη.

Στο 48’ ο Αραπίτσας εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και Θεοδωρόπουλος με σουτ πέτυχε το 0-3. Στο 55’ ο Πύρασος έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, αλλά ο Γκαραβέλας σημάδεψε το δοκάρι. Το τελικό 0-4 ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το πλασέ του Καραγεώργου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κοντογιάννης (59’ λ.τρ. Καγιάννης), Τάρε, Ζάγκας, Ι. Φώτου (67’ λ. τρ. Δ. Φώτου), Μαρούφ, Νικούδης, Κιπτίου (67’ λ.τρ. Μαστροπαναγιώτης), Δημητρίου, Καπάκης, Κανιούρας (79’ Πέππας), Καμηνιώτης (46’ Σαρρής).

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Λάμπος, Κατσιγιάννης (80’ Ερρινάκης), Μιχόπουλος, Ρακής, Θεοδωρόπουλος, Αραπίτσας (70’ Μπόλης), Τσιότρας, Αλαμάνης (58’ Καραγεώργος), Μάρτινς (70’ Μαντζαβίνος), Γκαραβέλας (58’ Θ. Παπαδόπουλος).

Αστέρας-Σαρακηνός 0-1

Την πρώτη του φετινή νίκη πανηγύρισε ο Σαρακηνός και μάλιστα στην έδρα του Αστέρα ο οποίος προερχόταν από δύο σερί «τρίποντο». Η ομάδα του Γιάννη Φασουράκη κέρδισε με 0-1, αφού στο 38’ ο Γκλαβίνης κέρδισε πέναλτι από τον γκολκίπερ Μπαλίου, με τον Τσιανάκα να ευστοχεί από τα 11 μέτρα.

Τόσο, ο σκόρερ, όσο και ο Σταματίου είχαν δοκάρια για τον Σαρακηνό, που τελείωσε το ματς με 10 παίκτες διότι στο 85’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Δημόπουλος. Στο 90’ ο Αστέρας είχε διπλή ευκαιρία με τους Δαμάσκο και Σκεπετάρη.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαλίου, Φλώρος, Σιαμέτης, Σεφερκόλι, Χατζηιωάννου, Κουτσούκης (78’ Πρίντζος), Παπαστεργίου (66’ Κονσταντίν), Μακρονάσιος, Δαμάσκος, Χρόνης (52’ Βέργος), Γερολυμάτος (78’ Σκεπετάρης).

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Καρακασίδης, Στεργίου, Αγγελής, Ράπτης, Γιαμαλής, Γιαουπλάρι (60’ Κατής), Δημόπουλος, Τσιανάκας (60’ Τσιάνος), Γκλαβίνης (70’ Μυλωνάς), Αραμπατζής (70’ Σταματίου), Ζάχος (70’ Σπύρου).

Τοξότης-Σκιάθος 3-0

Με επιτυχία υπερασπίστηκε την έδρα του ο Τοξότης κερδίζοντας με 3-0 τη Σκιάθο που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με εννέα παίκτες. Στο 18’ ο Πάσχος πήδηξε ψηλότερα από όλους και έκανε το 1-0, ενώ στο 24’ ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματά του, όπως και της ομάδας του, επίσης με κεφαλιά.

Στο 35’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Τσικούνας, με το έργο της Σκιάθου να γίνεται εξαιρετικά δύσκολο και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 70’ αποχώρησε και ο Τσότσος λόγω τραυματισμού, χωρίς να μπορεί να αντικατασταθεί διότι είχαν ήδη γίνει και οι πέντε αλλαγές για τους νησιώτες. Με διαγώνιο σουτ του Μπραχόλι στο 77’ διαμορφώθηκε το τελικό 3-0.

ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Γιοβάνης, Ιωάννου, Σούδης, Βλάχος, Σκλαπάνης (60’ Μπραχόλι), Δεμίρης (60’ Παπουτσής), Κόφφας, Πάσχος (72’ Γερακίνης), Κωνσταντάκος (60’ Τόμε), Κωνσταντινίδης (60’ Γιωτόπουλος).

ΣΚΙΑΘΟΣ: Καποτάς, Τσότσος, Μπομπάι (65’ Ντ. Πρίφτι), Ε. Πρίφτι, Ντάμτσιος, Μουντζούρης (60’ Μπρέγκου), Α. Τζελάι (44’ Τάσσος), Σταμέλος (65’ Φερεντζέλης), Τσικούνας, Μπεσίρι, Χ. Τζελάι.

14. Ακρόπολη 0-11 0

* Εκκρεμούν τα παιχνίδια Πύρασος-Αγία Άννα και Σαρακηνός-Γ.Σ. Αλμυρού.

Η επόμενη αγωνιστική: Τοξότης-Αίας, Πανιώνιος-Αγία Άννα, Ολυμπιακός-Αστέρας, Ρήγας-Ακρόπολη, Αγχίαλος-Θησέας, Πύρασος-Σαρακηνός, Σκιάθος-Γ.Σ. Αλμυρού.

Το Κύπελλο ΕΠΣΘ

Το Σαββατοκύριακο είχαμε και παιχνίδια για την α’ φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΘ όπου σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Ε.Λ. Νηλέας-Διαγόρας 0-1, Χλόη-ΑΠΟΒ 1-1 (4-3 πεν.), Ηρακλής Β.-Ατρόμητος 1-3, Α.Ε. 2002-Πρωτεσίλαος 3-0 α.α.

Τα υπόλοιπα ματς της α’ φάσης έχουν οριστεί τις κάτωθι ημερομηνίες:

Τετάρτη 18/10: Πύρασος-Αγχίαλος, Αχιλλέας-Ολυμπιακός Β., Μικροθήβες-Γ.Σ. Αλμυρού, Μυρμιδόνες-Αγία Άννα, Σαρακηνός-Πανιώνιος.

Τετάρτη 25/10: Σκιάθος-Σκόπελος, Άνθιμος Γαζής-Ρήγας, Δήμητρα-Αστέρας, Νέοι Αγίας Άννας-Ακρόπολη, Δάφνη-Τοξότης.

Τετάρτη 1/11: Θησέας-Μαγνησιακός, Νέοι Αθλητές Νίκης-Αίας.