“Τα παιδιά δεν το έβαλαν κάτω” είπε για τους παίκτες της Νίκης ο Στ. Βεργέτης

Απόλυτα ευχαριστημένος από τους ποδοσφαιριστές του έμεινε ο νέος προπονητής της Νίκης Στάικος Βεργέτης, επειδή τήρησαν το πλάνο παρά το γεγονός ότι τα πράγματα κυλούσαν ανάποδα για εκείνους. «Η Νίκη ήρθε στη Ρόδο και έπαιξε ποδόσφαιρο» ομολόγησε ο τεχνικός του Διαγόρα Πέτρος Ρουτζιέρης.

Την ικανοποίησή του για την εμφάνιση της Νίκης εξέφρασε ο Σταίκος Βεργέτης. Ο νέος προπονητής της βολιώτικης ομάδας στάθηκε στην προσπάθεια των παικτών του, οι οποίοι παρά τις δύσκολες συνθήκες που διαμορφώθηκαν στο ματς, είχαν την ψυχραιμία να ακολουθήσουν πιστά το πλάνο.
«Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι από άποψη ρυθμού και έντασης. Και οι δύο ομάδες κυνήγησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό τη νίκη και παρουσίασαν ένα καλό θέαμα. Εμείς ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα, χωρίς όμως να αξιοποιήσουμε τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε. Αντίθετα, ο αντίπαλος με την πρώτη φάση που δημιούργησε, πέτυχε το γκολ.
Όμως δεν μπορώ να αγνοήσω πως τα παιδιά δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να τηρούν, πιστά, το πλάνο του αγώνα που είχαμε θέσει κι έτσι ξαναβγήκε η ομάδα μπροστά και έκανε ευκαιρίες, με αποτέλεσμα να φτάσει στην ισοφάριση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς ρυθμό και χωρίς φάσεις από τις δύο ομάδες. Νομίζω ότι η αποβολή αφενός του παίκτη μας που δημιούργησε αριθμητικό μειονέκτημα για εμάς και στη συνέχεια ο τραυματισμός του Ντομίνγκεθ, που έπαιζε με σπασμένο πλευρό, και δεν μπορούσαμε να τον αντικαταστήσουμε γιατί είχαμε κάνει και τις τρεις αλλαγές, μας ανάγκασε αρχικά με δέκα και μετά με εννέα παίκτες να προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε το κεκτημένο της ισοπαλίας» δήλωσε ο 43χρονος προπονητής για να προσθέσει:
«Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια που κατέβαλαν και για το γεγονός πως παρότι προπονούμαστε λίγες μέρες μαζί, εκτέλεσαν σ’ έναν μεγάλο βαθμό όλα αυτά που είχαμε πει. Θα προετοιμαστούμε για τη συνέχεια».

Ρουτζιέρης: Μας άγχωσε το χαζό πέναλτι που κάναμε
Δίκαιη χαρακτήρισε την ισοπαλία ο Πέτρος Ρουτζιέρης. Ο προπονητής του Διαγόρα παραδέχθηκε ότι η Νίκη ήρθε στη Ρόδο για να παίξει ποδόσφαιρο, ενώ για τους παίκτες του επισήμανε ότι αγχώθηκαν μετά το πέναλτι που έκαναν και το οποίο χαρακτήρισε «χαζό».
«Όσον αφορά τον αγώνα το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Σίγουρα στο πρώτο ημίχρονο είχαμε κάποιες ευκαιρίες, ώστε να είμαστε μπροστά με σκορ μεγαλύτερο από το 1-0.
Παρόλα αυτά κάναμε ένα πέναλτι, το οποίο για μένα ήταν λίγο… χαζό. Αυτό το πέναλτι, από το οποίο προήλθε το γκολ της Νίκης, είχε σαν αποτέλεσμα να μας αγχώσει.
Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου είπαμε κάποια πράγματα. Στο δεύτερο μέρος ανεβάσαμε λίγο την απόδοσή μας, αλλά δεν ήταν στα στάνταρ που θέλουμε εμείς και οι ποδοσφαιριστές» δήλωσε αρχικά ο Πέτρος Ρουτζιέρης, ο οποίος στη συνέχεια μίλησε με κολακευτικά λόγια τη Νίκη.

«Συγχαρητήρια στη Νίκη Βόλου, γιατί πραγματικά ήρθε στη Ρόδο και έπαιξε ποδόσφαιρο, παρότι βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία της Φούτμπολ Λιγκ. Αυτό το είχα επισημάνει και στους ποδοσφαιριστές, ότι δηλαδή είναι η Νίκη θα είναι πολύ δύσκολος αντίπαλος. Εμείς συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι» τόνισε χαρακτηρισιτκά.
Σε ερώτηση για το αν θεωρεί την προχθεσινή ισοπαλία σαν χαμένη ευκαιρία να σκαρφαλώσει ψηλότερα ο Διαγόρας, ο Πέτρος Ρουτζιέρης απάντησε ως εξής: «Όπως βλέπετε στο πρωτάθλημα μετέχουν ομάδες ιστορικές, από τις οποίες καμία δεν μπορεί να ξεχωρίσει.
Βλέπουμε κάθε Κυριακή και κάποια έκπληξη. Επομένως δεν έχει δείξει κάποια ομάδα σταθερότητα μέχρι στιγμής. Απλά τα ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες και πώς θα βρεθεί η κάθε ομάδα στο παιχνίδι που παίζει».
Τέλος, αναφορικά με τους τραυματισμούς των Προβατίδη και Γεωργίου είπε ότι «αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζουμε ακριβώς. Θα εκτιμηθεί η κατάστασή τους για να δούμε ποια θεραπεία θα ακολουθήσουν».