“Σκόρπισε” την ΑΕΛ ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα

“Σκόρπισε” την ΑΕΛ ο ΠΑΟΚ, συντρίβοντάς την 5-0 για το Κύπελλο Ελλάδος και ουσιαστικά “σφράγισε” από το πρώτο παιχνίδι την πρόκριση στη συνέχεια της διοργάνωσης.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε φορτσάτος από το προηγούμενο ματς στον αγωνιστικό χώρο, επιβάλλοντας το ρυθμό του και κάνοντας ξεκάθαρο ότι δεν έχει διάθεση για κάτι άλλο πέρα από τη νίκη. Το σκορ άνοιξε το 10ο λεπτό, με τον Χρήστο Τζόλη να σουτάρει με τη μία, μετά από κάθετη του Κρμέντσικ που προήλθε από εξαιρετική μπαλιά του Ζίβκοβιτς και να γράφει το 1-0.

Ο Δικέφαλος δεν κατέβασε ταχύτητα, χάνοντας και άλλη μία ευκαιρία με τον Νάγκι να διώχνει σωτήρια με τα πόδια ένα σουτ του Τζόλη, ο οποίος στο 23ο λεπτό πέτυχε ένα εξαιρετικό τέρμα αφού κατέβασε εκπληκτικά τη μπαλιά του Ντόουγκλας και έγραψε το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με την ίδια ένταση και στο 47’ ήταν η σειρά του Κρμέντσικ να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς. Στο 55’ ήρθε και το 4-0 για τον Δικέφαλο που ουσιαστικά έβαλε τέλος στην υπόθεση πρόκρισης την οποία και «κλείδωσε», με τον Ουάρντα να βγάζει με το κεφάλι στον Ίνγκασον που από πολύ καλή θέση τετραπλασίασε τα γκολ του ΠΑΟΚ. Κάπου εκεί, ο Πάμπλο Γκαρσία αποφάσισε να ξεκουράσει την ομάδα, βγάζοντας αρκετούς βασικούς ενόψει του ντέρμπι με την ΑΕΚ που ακολουθεί.

Ούτε εκεί όμως σταμάτησε ο Δικέφαλος, καθώς το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Χρήστος Τζόλης που πέτυχε χατ τρικ, πλασάροντας από πλάγια θέση στη γωνία του Νάγκι μετά από πάσα του Λάμπρου, με τον ΠΑΟΚ να «κλειδώνει» το εισιτήριο της πρόκρισης.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Περέιρα (Λύρατζης 72′), Ντόουγκλας Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (Σβαμπ 73′), Ζίβκοβιτς (Μουργκ 73′), Ουάρντα (Λάμπρου 59′), Τζόλης, Κρμέντσικ (Κούτσιας 59′).

ΑΕΛ: Νάγκι, Γκοτζαμανίδης, Ζίζιτς (Κόσιτς 63′), Μπέρτος (Νικολιάς 64′), Μαϊδανός, Κολομπίνο (Στοϊνοβιτς 81′), Ηλιάδης, Μιλοσάβλιεβιτς, Καρανίκας, Γλυνός (Πινακάς 63′), Ντουρμισάι (Νούνιτς 76′).