“Σφιχταγκαλιάζει” την παραμονή η Δήμητρα, 3-1 τον ΠΟ Φήκης

«Αγκαλιά» με την παραμονή στη Γ’ Εθνική βρίσκεται η Δήμητρα Ευξεινούπολης. Οι «πράσινοι» πανηγύρισαν σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη επί του Π.Ο. Φήκης με 3-1 και πλέον χρειάζονται μόλις έναν πόντο στις δύο τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος για να συμμετάσχουν στην κατηγορία και την περίοδο 2022-23.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν από την αρχή του αγώνα και είχαν δύο καλές στιγμές για γκολ στο 6’ και στο 10’. Το γκολ, ωστόσο, δεν άργησε να έλθει. Ήταν στο 18ο λεπτό όταν ο Βουρδάκης έκλεψε από αντίπαλο, με τη μπάλα να φτάνει στον Πεπκολάι που σούταρε από μακρινή απόσταση και έγραψε το 1-0. Στο 20’ μία κεφαλιά του Βουρδάκη πέρασε άουτ, ενώ στο 24’ έγινε το 2-0: Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πεπκολάι δημιουργήθηκε σύγχυση στα καρέ των φιλοξενουμένων και ο Βουρδάκης με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Π.Ο. Φήκης μείωσε στην πρώτη του φάση στο ματς. Ήταν στο 43’ όταν ο Τσιαφίτσας εκτέλεσε κόρνερ και ο Μωραΐτης από κοντά σημείωσε το 2-1.

Η Δήμητρα ήταν ανώτερη και στο β’ ημίχρονο. Είχε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει με τους Αναστασίου και Πεπκολάι, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με ισοφάριση στο 69’ με τον Σκόνδρα (απέκρουσε ο Σταυράκης). Η αγωνία έλαβε τέλος στο 83ο λεπτό, όταν ο Βουρδάκης έκανε το φαλτσαριστό σουτ και είδε τη μπάλα να καταλήγει στο «παραθυράκι». Το 3-1 ήταν γεγονός για τη Δήμητρα.

Διαιτητής: Μπουτσίκος (Μακεδονίας).
Βοηθοί: Νικολής, Λαζαρίδης (Μακεδονίας).
ΔΗΜΗΤΡΑ: Σταυράκης, Λάμπος, Θεοδωρόπουλος, Γαλανόπουλος, Στεφανής, Καμπέρης (73’ Θωμαΐδης, 80’ λ.τρ. Παπουτσής), Πεπκολάι, Καρράς, Δημητρίου (73’ Διαμαντόπουλος), Αναστασίου (63’ Σιόβας), Βουρδάκης.
Π.Ο. ΦΗΚΗΣ: Ντάσκας, Γιαννούλας (79’ Μακρής), Τζέλης, Μωραΐτης, Κατσαντώνης, Καλαμάρας (63’ Κοντογιώργος), Γεωργάκης, Σκόνδρας, Ζέρβας, Γκαντιάς, Τσιαφίτσας (57’ Πολυζόπουλος).