“Πλήρωσε” ένα κακό δεκάλεπτο ο Βόλος, έχασε 4-2 από την ΑΕΚ

Μετά από ένα «χορταστικό» παιχνίδι στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ νίκησε με 4-2 τον Βόλο στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Η Ένωση, πλέον, με το σκορ αυτό έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης και ενόψει του επαναληπτικού του Μαρτίου στο Πανθεσσαλικό στάδιο.
Ο Βόλος που ήταν εξαιρετικός στο πρώτο 25λεπτο κατάφερε να προηγηθεί σκορ στο 14’ με τον Τάσο Δουβίκα (δεύτερο γκολ στο Κύπελλο μετά από εκείνο που σημείωσε με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο), έχασε ευκαιρίες και ήταν μια διαρκή απειλή για το τέρμα του Τσιντώντα.
Η συνέχεια, όμως, ανήκε στην ΑΕΚ. Η Ένωση σε διάστημα 11 λεπτών έφερε τα πάνω κάτω, σημείωσε τέσσερα τέρματα από το 25’ μέχρι το 36’ με τους Μάνταλτο, Τάνκοβιτς 2, Ολιβέιρα, ρίχνοντας τον Βόλο στο… καναβάτσο.

Πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο
Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, ανοιχτό και από τις δύο ομάδες, με τον Βόλο να μην κλείνεται και να κυνηγά το γκολ στην επίθεση. Οι «κυανέρυθροι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 2’ με τον Περέα (σούταρε στην κλειστή γωνία του Τσιντώντα, ο οποίος έβγαλε τη μπάλα κόρνερ).
Στο 4’ ο Σιμάνσκι έκανε αδύναμο σουτ με τη μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν, ενώ στο 5’ σε κεφαλιά του Γκρίλο ο Τσιντώντας μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.
Στο 12’ το σουτ του Φεράρι δεν βρήκε στο στόχο, για να φτάσουμε στο 14’ όπου ο Βόλος αξιοποίησε την υπεροχή του ανοίγοντας το σκορ. Ο Μπαρτόλο με κάθετη πάσα βρήκε τον Δουβίκα να φεύγει στην πλάτη της άμυνα της ΑΕΚ, ο νεαρός βγήκε μόνος απέναντι από τον Τσιντώντα, πλάσαρε εύκολα γράφοντας το 0-1 για τον Βόλο.
Μάλιστα, στο 21’ οι «κυανέρυθροι» έχασαν σημαντική ευκαιρία για το 0-2. Ο Φεράρι έκανε εντυπωσιακή κίνηση, ξεπέρασε τον Νταντσένκο, γύρισε στον Μπαρτόλο, με τον Αργεντινό να σουτάρει, τη μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Τσιγκρίνσκι, για να χαθεί η ευκαιρία για τον Βόλο.

«Άστραψε και βρόντηξε» η ΑΕΚ
Από το χρονικό εκείνο σημείο και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, η ΑΕΚ παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη, έδειξε την ποιότητά της και σε σύντομο χρονικό διάστημα σημείωσε τέσσερα γκολ. Στο 25’ ήρθε η ισοφάριση για την «Ένωση». Ο Λιβάι Γκαρσία με ωραία πάσα βρήκε τον Μάνταλο μέσα στην περιοχή και ο αρχηγός της ΑΕΚ με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-1.
Στο επόμενο λεπτό σε κεφαλιά του Μπαρτόλο σε σέντρα του Περέα η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της ΑΕΚ, για να γίνει στο 29’ το 2-1 για την Ένωση. Ασίστ του Κρίστισιτς στον Τάνκοβιτς, ωραίο τελείωμα του μεσοεπιθετικού της ΑΕΚ πάνω στην κίνηση και το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους ήταν γεγονός.
Τρία λεπτά αργότερα, στο 32’ ο Τάνκοβιτς και πάλι με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε στο 3-1 του δείκτη του σκορ, ενώ στο 34’ σε σουτ του Νίνη μπλόκαρε τη μπάλα ο Τσιντώντας.
Η ΑΕΚ, ωστόσο, βρήκε και τέταρτο γκολ στο 36’. Ο Λιβάι Γκαρσία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Τσοκάνη μέσα στην περιοχή, ο Ολιβέιρα το εκτέλεσε εύστοχα, για να γράψει το 4-1.
Μάλιστα, στο 41’ ο Ολιβέιρα μετά από πάσα του Νταντσένκο λίγο έλειψε να πετύχει πέμπτο γκολ για την ΑΕΚ, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Πίεσε ο Βόλος στο β’ μέρος, σκόραρε ο Μήτογλου
Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ίδιο ρυθμό, ωστόσο, ο Βόλος ήταν αυτός που κατάφερε στο 57’ να πετύχει δεύτερο γκολ στο 57’, μειώνοντας το σκορ σε 4-2. Ο Φεράρι έκανε πολύ ωραία σέντρα από τα αριστερά και ο προωθημένος Γεράσιμος Μήτογλου με πλασέ από κοντά σκόραρε. Αυτό ήταν το δεύτερο φετινό γκολ για τον κεντρικό αμυντικό του Βόλου, ο οποίος είχε σκοράρει και στο ματς Κυπέλλου με τον ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό.
Ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει τρίτο τέρμα και να αναπτερώσει τις ελπίδες του για πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς του Πανθεσσαλικού. Στο 64’ μετά από εξαιρετική πάσα του Δουβίκα ο Μπαρτόλο βρήκε απέναντι από τον Τσιντώντα, δίχως όμως να τον νικήσει, καθώς το πλασέ του Αργεντινού απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.
Στο επόμενο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία από πλάγια θέση προτίμησε να πλασάρει, παρά να δώσει πάσα στον Μάνταλο, με τον Κλέιμαν να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.
Η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στο 5-2 με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Μετά από πάσα του Γκαρσία, ο Ιρανός μέσα από την περιοχή σούταρε, με τον Κλέιμαν να αποκρούει σωτήρια.
Ο Βόλος στο τελευταίο τέταρτο προσπάθησε να φτάσει σε τρίτο γκολ, έχοντας καλή παρουσία μεσοεπιθετικά, βρίσκοντας χώρους στην προβληματική άμυνα της ΑΕΚ.
Στο 83’ ο Νίνης με εξαιρετική μακρινή μπαλιά έβγαλε τον Δουβίκα σε θέση βολής, με τον Τσιντώντα να βγαίνει έγκαιρα από την εστία του, σώζοντας την εστία, πέφτοντας στα πόδια του Δουβίκα και μπλοκάροντας τη μπάλα. Σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΚ.
Όπως και στο 86’, όταν οι «κυανέρυθροι» έχασαν διπλή μεγάλη ευκαιρία για να μειώσουν το σκορ. Ο Νίνης εκτέλεσε φάουλ με τον Τσιντώντα να αποκρούει σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Νίνης, με τον Δουβίκα να βρίσκει τη μπάλα και αυτή να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Αλεξέας (Μεσσηνίας)
4ος διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Κίτρινες: Νταντσένκο, Κρίστισιτς-Μίλοκ
ΑΕΚ: Τσιντώτας, Νεντελτσεάρου, Τσιγκρίνσκι, Νταντσένκο (46’ Λόπες), Μιτάι (81’ Ραντόνια), Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Μάνταλος (81’ Σιμόες), Λιβάι Γκαρσία, Ολιβέιρα (70’ Ανσαριφάρντ), Τάνκοβιτς (70’ Αλμπάνης)
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Ριένστρα, Τσοκάνης (92′ Σάντσες), Μαρτίνες (53’ Μίλοκ), Δουβίκας, Μπαρτόλο (76’ Κρητικός), Νίνης, Περέα.