“Πέναλτι και αποβολή μας πόνεσαν” τόνισε ο προπονητής του Βόλου Αλ. Γκαγιέγκο για την ήττα από την Ξάνθη

Την τρίτη εντός έδρας ήττα για τη Σούπερ Λιγκ γνώρισε ο Βόλος, χάνοντας με 3-1 από την Ξάνθη στο Πανθεσσαλικό στάδιο στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μέσα σε διάστημα τεσσάρων ημερών οι «κυανέρυθροι» δέχθηκαν άλλα τρία γκολ (είχε προηγηθεί η ήττα με 0-3 από τον Ατρόμητο για το Κύπελλο), με τον Αλμπέρτο Γκαγιέγκο να έχει ξεκινήσει με το… αριστερό τη θητεία του στον πάγκο του Βόλου.

Μετά την σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του ΟΦΗ με 2-1 στο Ηράκλειο, ο Βόλος έχασε την ευκαιρία να πάρει τρεις βαθμούς και να αναρριχηθεί ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα, διεκδικώντας ακόμη και την είσοδο τα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Σημαντική ρόλο στην ήττα έπαιξε το χαμένο πέναλτι του Μουνίθ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Βόλος θα ισοφάριζε σε 1-1) και βέβαια η αποβολή του Βαγγέλη Οικονόμου στο 68’ όταν το σκορ ήταν 1-1 και οι «κυανέρυθροι» πάλευαν για να πετύχουν δεύτερο τέρμα και να πάρουν το «τρίποντο».

Σύμφωνα με τον προπονητή του Βόλου, Αλμπέρτο Γκαγιέγκο, η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Ισπανός τεχνικός στις δηλώσεις του στάθηκε τόσο στην αποβολή, όσο και στο χαμένο πέναλτι. Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή των «κυανέρυθρων»:
«Ένα παιχνίδι δύσκολο να το αναλύσουμε, γιατί οι λεπτομέρειες αποδείχθηκαν καθοριστικές. Το χαμένο πέναλτι στο πρώτο μέρος μας προκάλεσε «πόνο». Επανήλθαμε στο δεύτερο, φτάσαμε στην ισοφάριση, είχαμε ευκαιρία για κάτι παραπάνω και σε ένα κρίσιμο σημείο ήρθε η αποβολή.
Από εκεί και πέρα η Ξάνθη φάνηκε να υπερέχει. Μέχρι εκείνη τη στιγμή η ομάδα που είχε τον έλεγχο ήταν ο Βόλος. Όταν μείναμε με δέκα ήρθε και η κούραση και δεν μπορέσαμε να φτάσουμε στην ισοφάριση».

Από την πλευρά του ο Βασίλης Μάντζης τόνισε πως η κόκκινη κάρτα που είδε ο Βαγγέλης Οικονόμου, η οποία άφησε τον Βόλο με δέκα παίκτες στο παιχνίδι με την Ξάνθη έκρινε το αποτέλεσμα της αναμέτρησης. Ο επιθετικός των «κυανέρυθρων» δήλωσε: «Ο αντίπαλος έχει ένα στυλ που σε περιμένει και χτυπάει στην κόντρα. Δεχτήκαμε γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα, χάσαμε και το πέναλτι. Πιστεύαμε στην ανατροπή. Σκοράραμε και ύστερα ξαφνικά βγήκε η κόκκινη κάρτα την ώρα που πιστεύαμε στο δεύτερο γκολ. Μετά στράβωσε το ματς και χάσαμε».

Γ. Παράσχος: Πολύ σημαντική νίκη
Σημαντική νίκη και συγχαρητήρια στους παίκτες του έδωσε στη συνέντευξη Τύπου ο Γιώργος Παράσχος, ο οποίος αναφέρθηκε και στις αλλαγές που έφερε στο παιχνίδι της Ξάνθης. Αναλυτικά οι δηλώσεις του:
«Πολύ σημαντική νίκη, συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Μια νίκη κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως είναι ο Βόλος, ο οποίος έχει παίξει ωραίο ποδόσφαιρο. Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο, ευτυχήσαμε να σκοράρουμε που πίστευα ότι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο θα το κρατήσουμε και θα πάμε με το 1-0, αν και στο τέλος ήρθε και το πέναλτι.
Στο δεύτερο ημίχρονο δεν αρχίσαμε καλά, δεχθήκαμε την ισοφάριση και πιστεύω πως αν δεν είχε αποβληθεί ο Οικονόμου, ίσως να αντιμετωπίζαμε μεγαλύτερες δυσκολίες. Από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα, προηγηθήκαμε και θα μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλα γκολ.
Εύχομαι καλή συνέχεια στο Βόλο, ο οποίος θα παίζει πιο άνετα από εδώ και πέρα και θα αποδίδει καλό ποδόσφαιρο, όπως μας έχει συνηθίσει.
Στα πρώτα τρία ματς δεν πετύχαμε κανένα γκολ, τώρα έχουμε βάλει πέντε γκολ, αλλάξαμε και τον τρόπο παιχνιδιού μας, γινόμαστε λίγο πιο επιθετικοί.
Περισσότερο αλλάξαμε τη νοοτροπία μας. Αυτή η ομάδα αμυνόταν διαρκώς. Όταν χάναμε τη μπάλα κατεβαίναμε όλοι στο μισό γήπεδο. Πρεσάρουμε τώρα πιο ψηλά. Ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι».

Δεν μπόρεσε με 10 παίκτες κόντρα στην Ξάνθη
Με το ίδιο σκορ, 3-1, η Ξάνθη νίκησε φέτος για δεύτερη φορά τον Βόλο, σ’ ένα παιχνίδι το οποίο τα είχε όλα. Η Ξάνθη κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης και να παραμείνει στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος, ενώ από την άλλη πλευρά ο Βόλος έχασε την ευκαιρία να κερδίσει και να ξεπεράσει την Ξάνθη στη βαθμολογία.

Σε γενικές γραμμές έγινε ένα μέτριο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ, με τους παίκτες του Αλμπέρτο Γκαγιέγκο να αδυνατούν να κρατήσουν τη μπάλα στα πόδια τους και να κάνουν πολλά λάθη.

Ο Μάντζης στο 30’ σπατάλησε τη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν οι «κυανέρυθροι» στο πρώτο μέρος, για να προηγηθεί η Ξάνθη στο 41’ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Δήμου Μπαξεβανίδη, με σουτ έξω από την περιοχή, εκμεταλλευόμενος τις κόντρες που έγιναν μέσα στην περιοχή του Βόλου.
Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 45+3’, κέρδισε πέναλτι ο Βόλος μετά από χέρι του Καρασαλίδη μέσα στην περιοχή, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ. Πέναλτι το οποίο δόθηκε από τον Κομίνη, αφού είδε τη φάση στο VAR. Το εκτέλεσε ο Μουνίθ στο 45+7’, όμως ο Άμπαντ είχε άλλη άποψη, απέκρουσε και κράτησε το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε δυνατά, με τον Γκαγιέγκο να πραγματοποιεί δύο αλλαγές, ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Τόρες και Λύρατζη στις θέσεις των Γκουραροτσένα και Μάντζη, αλλάζοντας και τη διάταξη σε 4-2-3-1 και κατάφερε νωρίς να ισοφαρίσει. Στο 56′ ο Γέντρισεκ με ένα εξίσου ωραίο γκολ έγραψε το 1-1, σκοράροντας κόντρα στην πρώην του ομάδα. Αυτό ήταν το τρίτο τέρμα του Σλοβάκου επιθετικού με την φανέλα του Βόλου στο πρωτάθλημα.
Στο 68’ όμως ο Οικονόμου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Γεγονός το οποίο επηρέασε άμεσα τον Βόλο και στο 73’ ο Εντουάρντο σημείωσε το 1-2 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά στη συνέχεια και στο 81’ ήρθε και το αυτογκόλ του Φεράρι σε κεφαλιά του Λισγάρ (η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στη συνέχεια το σώμα του Αργεντινού αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα) με το οποίο και διαμορφώθηκε το 1-3.

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Κολοσιώνης, Καλαμπόκης (Αιτωλοακαρνανίας)
4ος διαιτητής: Κολύτας (Κέρκυρας)
Κόκκινη: 68’ Οικονόμου (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Οικονόμου, Μαξ-Μπαξεβανίδης, Τερκί
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Τσίκα, Οικονόμου, Φεράρι, Μαξ, Τσοκάνης, Γέντρισεκ (71’ Δημόπουλος), Μουνίθ, Γκουαροτσένα (46’ Τόρες), Μάντζης (53’ Λύρατζης).
ΞΑΝΘΗ: Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Κασάδο, Τερκί, Ντε Αμορίμ (61’ Σόσα), Κοβάσεβιτς, Εντουάρντο (82’ Τζουρίτσκοβιτς), Στάρτζεον, Φοσέ (46’ Κάστρο).