“Πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο” δήλωσε για τους ποδοσφαιριστές της Νίκης ο Στάικος Βεργέτης

Παρότι η ομάδα του δεν κέρδισε ο Στάικος Βεργέτης έμεινε ευχαριστημένος από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του, που πάλεψαν μέχρι το τέλος για να πάρουν τους τρεις βαθμούς κόντρα στον ΟΦΙ. «Μέσα στις τρεις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας μεσοεπιθετικά η Νίκη» υποστήριξε ο Τίμος Καβακάς.
«Νομίζω ότι το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τη μεγάλη συσπείρωση και συγκέντρωση παικτών της αντίπαλης ομάδας στην αμυντικής της ζώνη, γεγονός που δεν μας έδωσε χώρους να δράσουμε επιθετικά. Υπήρχαν τουλάχιστον οκτώ παίκτες στην περιοχή και έξω από αυτή, έκλεισαν πολύ καλά τους χώρους και αυτή η συσπείρωση δεν μας έδωσε καθόλου χώρο να φτάσουμε σε τελικές ενέργειες.

Αυτά όσον αφορά τον αντίπαλο. Σε ό,τι αφορά εμάς, μ’ αυτή τη δυσκολία που είχαμε χάσαμε το α’ ημίχρονο χωρίς να είμαστε απειλητικοί και κάνοντας λάθος πάσες. Στο β’ ημίχρονο λειτουργήσαμε καλύτερα σ’ αυτόν τον τομέα, πήραμε πολύ περισσότερο την κατοχή της μπάλας στα δικά μας πόδια. Προσπαθήσαμε να απειλήσουμε κυρίως με στατικές φάσεις, γιατί δεν μας επέτρεπε σε οργανωμένο παιχνίδι να μπορέσουμε να διασπάσουμε την αντίπαλη άμυνα.

Απωλέσαμε αρκετές ευκαιρίες ιδιαίτερα προς το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, αλλά αυτό που κρατάω πάνω απ’ όλα είναι η προσπάθεια που κατέβαλαν τα παιδιά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Πάλεψαν πάρα πολύ για τη νίκη, η οποία μπορεί να μην ήρθε, αλλά είναι άξιο λόγου και επιδοκιμασίας ότι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο το πάλεψαν πάρα πολύ.

Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο να στηρίξει αυτή την προσπάθεια και συγκεντρωνόμαστε πλέον στον επόμενο αγώνα» είπε στην αρχική του τοποθέτηση ο Στάικος Βεργέτης, που απάντησε και στις εξής ερωτήσεις:

Για το αν υπάρχει πρόβλημα στις πτέρυγες και γι’ αυτό έκανε αρκετές εσωτερικές αλλαγές στο ματς: «Όχι, οι αλλαγές έγιναν κατόπιν του σχηματισμού του αντιπάλου. Έπαιζε ένα 5-2-3 και έπρεπε να αξιοποιήσουμε τον Λούκας και από την πλευρά να τον φέρουμε στον άξονα και βγάλαμε έναν από τους χαφ στα πλάγια για να ελέγχει την έξοδο του μπακ».

Για την πρώτη εμφάνιση του Κάρδαρη: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή του. Έκανε μια εμφάνιση ανάλογη με αυτή που περίμενα και ανάλογα με αυτό που έχει δείξει στις προπονήσεις. Έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση. Για την αναγκαιότητα του αποτελέσματος έπρεπε να βγάλω έναν αμυντικογενή παίκτη και προτίμησαν αυτόν για τον λόγο ότι δεν έχει βγάλει 90λεπτο εδώ και αρκετό καιρό και θα ερχόταν η κόπωση. Έτσι θέλαμε να κάνουμε και πιο επιθετική την ομάδα».

Για τα πολλά αβίαστα λάθη στον χώρο του κέντρου στο α’ μέρος: «Πράγματι δεν είχαμε ηρεμία με την μπάλα στα πόδια στο α’ ημίχρονο. Ήταν κάτι που ανέδειξα στα παιδιά στο ημίχρονο. Συμφώνησαν και προσπάθησαν για κάτι καλύτερο στο β’ ημίχρονο, όπου όντως δεν έγιναν πολλά λάθη».

Καβακάς: Μέσα στις τρεις καλύτερες ομάδες μεσοεπιθετικά η Νίκη
Με τα καλύτερα λόγια αναφέρθηκε για τη Νίκη ο Τίμος Καβακάς. «Κατ’ αρχήν θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα της Νίκης Βόλου για τη φιλοξενία που είχαμε και για την κόσμια συμπεριφορά που είχε ο κόσμος έξω από το γήπεδο.

Για να δώσω αξία στον πόντο που πήραμε, θέλω να πω ότι παίζαμε με μία ομάδα που έχει μεγάλη ποιότητα. Μεσοεπιθετικά η Νίκη είναι μέσα στις τρεις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας μ’ έναν εξαιρετικό προπονητή με εμπειρία από παραπάνω κατηγορίες, με ήθος και αυτό δίνει μεγάλη αξία στη δική μας ομάδα και για τον πόντο τον οποίο πήραμε σε μια τόσο δύσκολη έδρα» τόνισε χαρακτηριστικά ο προπονητής του ΟΦΙ και συνέχισε:

«Ήταν αντιληπτό για εμάς που γνωρίζουμε λίγο καλύτερα την ομάδα ότι μας επηρέασε πάρα πολύ το γεγονός ότι μετά τη διακοπή των Χριστουγέννων εμείς δεν είχαμε επίσημο παιχνίδι λόγω αναβολής του αγώνα μας στις 5 Ιανουαρίου. Αυτό ήταν ορατό σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Βέβαια θα ήθελα να πω ότι έγινε ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι, όπου θα μπορούσαμε να χάσουμε, αλλά θα μπορούσαμε και να κερδίσουμε. Το αποτέλεσμα ήρθε 0-0. Ήταν ένα παιχνίδι που είχε τακτικό προσανατολισμό και από τις δύο ομάδες και είχε και προβληματισμούς που έθεσε ο αντίπαλος προπονητής σε εμάς, αλλά και εμείς στην ομάδα της Νίκης Βόλου.

Γνωρίζαμε ότι στο δεύτερο ημίχρονο μοιραία θα δεχόμασταν πίεση από τη Νίκη Βόλου. Προσπαθήσαμε με άμεσες επιθέσεις να δημιουργήσουμε επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία της Νίκης Βόλου.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά της ομάδας μας για την προσπάθεια που έκαναν και για τον πολύτιμο πόντο, τον οποίο πήραμε κι αυτό θα φανεί στη συνέχεια. Είμαστε τέσσερα παιχνίδια χωρίς να έχουμε χάσει, πράγμα που είναι πολύ σημαντικό για την ομάδα μας. Μας δίνει αυτοπεποίθηση. Γενικά είμαστε μια καλή ομάδα για την κατηγορία».

Πολλές χαμένες ευκαιρίες η Νίκη
Το επιτυχημένο σερί της Νίκης σταμάτησε προχθές στην Νεάπολη παραχωρώντας 0-0 στον ΟΦ Ιεράπετρας. Οι «κυανόλευκοι» είχαν κακή απόδοσή στο α’ μέρος, αλλά στην επανάληψη βελτιώθηκαν και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες χωρίς όμως να τις εκμεταλλευτούν. Πάντως δικαιολογημένα διαμαρτύρονται για μη καταλογισμό πέναλτι σε ανατροπή το Ροχάνο από τον Αναστασόπουλο.

Διαιτητής: Σ. Σιδηρόπουλος (Έβρου).
Βοηθοί: Φράγιος, Κουφός (Μακεδονίας).
Κίτρινες: Μπαλάφας, Γκαρσία – Καραγκιολίδης.

ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Κάρδαρης (78’ Καπός), Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Μπαλάφας, Καμπαγέρο (60’ Τσιώλης), Γκαρσία, Κρουθ, Ντομίνγκεθ, Ροχάνο.
ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ: Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης (46’ Μπάμπης), Μάγκας, Σέχου, Τζελεπής, Σκόνδρας Βογιατζής, Αποστολόπουλος (75’ Χριστοφάκης), Μηνάς (63’ Παπαδόπουλος), Κατσικοκέρης.

Κόβουν την πίτα οι βετεράνοι
Σήμερα Δευτέρα οι βετεράνοι ποδοσφαιριστές της Νίκης θα κόψουν την πρωτοχρονιάτικη πίτα τους. Η εκδήλωση θα φιλοξενηθεί στις 20.30 στο κέντρο διασκέδασης «Τα Καναράκια» και το «παρών» αναμένεται να δώσει πλήθος κόσμου. Ο σύνδεσμος παλαιμάχων της βολιώτικης ομάδας εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία αναφέρονται τα εξής:

«Σήμερα Δευτέρα και ώρα 8.30 μ.μ. στο κέντρο διασκέδασης «Τα Καναράκια», θα βρεθούμε όλοι οι βετεράνοι να τιμήσουμε και φέτος το έθιμο της πρωτοχρονιάς. Είναι επίσης μια πολύ καλή ευκαιρία να συναντηθούμε, να συζητήσουμε και να ακούσουμε προτάσεις που θα αφορούν την άλλη μεγάλη μας εκδήλωση αυτής της χοροεσπερίδας.

Θυμίζουμε ότι στις 31 Ιανουαρίου και ημέρα Παρασκευή στο συγκρότημα Τσαλαπάτα και στο κέντρο Ergon θα βρεθεί όλη η οικογένεια της Νίκης (Βετεράνοι, Ερασιτέχνης, ΠΑΕ, εκπρόσωποι τμημάτων, φίλαθλοι),να τιμήσει και να βραβεύσει την ομάδα της περιόδου 1987-1988, για την επιτυχία της ανόδου στην Β’ Εθνική».