“Λίγος” ο Ολυμπιακός έχασε 2-1 από τη Ναντ στο 93′

Για ένα ακόμα φετινό ευρωπαϊκό παιχνίδι ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε μέτριος και γνώρισε την ήττα από τη Ναντ (2-1) στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Το «δώρο» που του ήρθε σαν μάννα εξ ουρανού δεν το εκμεταλλεύτηκαν οι Πειραιώτες και μένοντας για ένα ακόμα ματς πίσω από την μπάλα το πλήρωσαν στο «Μποζουάρ».

Μοχάμεντ (32΄) και Γκεσάν στις καθυστερήσεις τιμώρησαν την παθητικότητα των φιλοξενούμενων και μπήκαν με το δεξί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Ισοφάρισε η ομάδα του Κορμπεράν με αυτογκόλ του Μουτουσάμι (50΄).

Οι Γάλλοι ανέλαβαν πρωτοβουλία στο παιχνίδι από νωρίς. Οι τρεις χαφ της Ναντ έβαλαν δύσκολα σε Μπουχαλάκη – Κουντέ και σύντομα πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Η τριάδα στην άμυνα από την αριστερή πλευρά δεν λειτούργησε, μιας και οι Σισέ – Ρέαμπτσιουκ αδυνατούσαν να διαχειριστούν τα ανεβάσματα των Γκεσάν και Μπλας.

Επιθετικά, οι φιλοξενούμενοι δεν δημιούργησαν την παραμικρή ευκαιρία και μετά από ένα νεκρό διάστημα στο παιχνίδι (12′ – 30′) πλήρωσαν την παθητικότητά τους.

Ο Μπλας βρήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού τον Μοχάμεντ, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Βάτσλικ για το 1-0. Τα «καναρίνια» είχαν πιστοποιήσει την ανωτερότητά τους.

Η ομάδα του Κορμπεράν έφτασε κοντά στο 1-1 στο 40΄, όταν ο Μπιέλ πάσαρε στον Άβιλα μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του τελευταίου κατέληξε απελπιστικά άουτ.

Εμφανώς αλλαγμένος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο πρωταθλητής Ελλάδος και μόλις στο 50ο λεπτό συνέβη μια φάση που έπιασε εξ απίνης άπαντες.

Ο Λαφόντ έκανε έξοδο… Μεσολογγίου βρίσκοντας αέρα, η μπάλα προσέκρουσε στον άτυχο Μουτουσαμί και κατέληξε στα δίχτυα! Ένα ποδοσφαιρικό μάννα εξ ουρανού.

Με το 1-1, η ψυχολογία ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων.

Ωστόσο, λίγο αργότερα, οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν και πήραν ξανά τα ηνία του ματς.

Στη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Μπόουλερ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα, παίρνοντας τη θέση του Μασούρα.

Ορεξάτος ο Άγγλος, ο οποίος πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, απείλησε αναγκάζοντας τον Λαφόντ σε βεβιασμένη απόκρουση.

Η οπισθοχώρηση του Ολυμπιακού στα φετινά ευρωπαϊκά παιχνίδια έγινε αισθητή λίγο αργότερα. Στο 74ο λεπτό, ο Βάτσλικ έκανε την απόκρουση του αγώνα σε κεφαλιά του πρώην άσου της Τότεναμ, Σισοκό που έκανε άνω-κάτω την ερυθρόλευκη άμυνα.

Ο Παλουά δοκίμασε να νικήσει τον Τσέχο πορτιέρε από τα 25 μέτρα, αλλά σημάδεψε ψηλά.

Λίγο αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Γκεσάν (82΄) ως οφσάιντ, με την κατάσταση όμως να θυμίζει την παθητικότητα των Πειραιωτών και στα άλλα ευρωπαϊκά ματς.

Στη συνέχεια, σε μια φάση με πρωταγωνιστές του Κορμπεράν και Παλουά, ο Αβράαμ Παπαδόπουλος αποβλήθηκε από τον Αυστριακό διαιτητή της συνάντησης, Χάραλντ Λέχνερ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, το σκηνικό ήταν γνώριμο. Έντεκα παίκτες του Ολυμπιακού πίσω από την μπάλα, με τη Ναντ να προσπαθεί να βρει διαδρόμους.

Τελικώς, αυτό που φαινόταν, ήρθε τελικώς. Το 2-1 ήρθε και μάλιστα με τον τρόπο που δεν… θέλουν να βλέπουν οι φίλοι της ομάδας φέτος. Με γκολ στις καθυστερήσεις.

Η κεφαλιά του Γκεσάν δεν άφησε περιθώρια στον Βάτσλικ (93΄).

ΝΑΝΤ (Αντουάν Κομπουαρέ): Λαφόντ, Άπια, Τζιρότο, Παλουά, Γκεσάν, Μπλας, Μουτουσαμί (69΄ Σιμόν), Τσιριβέγια, Μερλάν, Μοχάμεντ, Γκαναγκό (69΄ Σισοκό).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Ρέτσος, Μανωλάς, Σισέ, Άβιλα, Ρέαμπτσιουκ, Κουντέ, Μπουχαλάκης, Μπιέλ (86΄ Ελ Αραμπί), Μασούρας (60΄ Μπόουλερ), Ουί-Τζο Χουάνγκ (77′ Α. Καμαρά).