“Λευκή” ισοπαλία για Βόλο και ΠΑΣ Γιάννινα

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι του Βόλο με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Πανθεσσαλικό στάδιο, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Ο Βόλος με τη «λευκή» ισοπαλία τερμάτισε στην 10η θέση της κανονικής περιόδου με 30 βαθμούς, έχοντας πλεονέκτημα έδρας στα πλέι άουτ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ολοκλήρωση την πορεία τους έχοντας 35 βαθμούς, καταλαμβάνοντας την 8η θέση. Έτσι οι Γιαννιώτες έμειναν εκτός πλέι οφ. Πλέον, θα περιμένουν την έφεση για το -5, το οποίο τους έχει επιβληθεί για να δουν αν θα πάρουν την 6η θέση στα πλέι οφ από τον ΟΦΗ.
Έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 13′ και ήταν για τους γηπεδούχους οι οποίοι έτσι κι αλλιώς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο 20λεπτο. Συγκεκριμένα ο Μπαρτόλο σέντραρε από τα αριστερά, ο Μπαριέντος δεν μπόρεσε να νικήσει με κεφαλιά τον Λοντίγκιν που απέκρουσε δύσκολα.
Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και είχαν 2-3 μεγάλες φάσεις για να σκοράρουν. Η πρώτη σημειώθηκε στο 31′, από ένα μακρινό σουτ του Λιάσου να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.
Δύο λεπτά αργότερα όμως (31′) ο ΠΑΣ έφτασε ακόμη πιο κοντά στο γκολ, όταν μετά από λάθος του Μπαρτόλο, ο Σνάιντερ βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε, ο Κλέιμαν βρήκε τη μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι.
Στο 41′ οι Γιαννιώτες άγγιξαν και πάλι το γκολ, όταν από το κόρνερ του Σάλιακα, ο Ντομίνγκεθ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν.
Ο Βόλος μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 57′ απείλησε με κεφαλιά του Φαν Βέερτ, αλλά και στο 66′ με μία ακόμη κεφαλιά από τον Ολλανδό.
Δύο λεπτά ο ΠΑΣ απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο, με το μακρινό σουτ του Ντομίνγκεθ να μπλοκάρεται από τον Κλέιμαν.
Οι προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, όσο η ώρα κυλούσε ο ρυθμός του αγώνα ανέβαινε (ο ΠΑΣ πίεσε), όμως το 0-0 δεν άλλαξε ως και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Βοηθοί: Ψάρρης (Ζακύνθου), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Μπαριέντος, Γκουλεν, Τσοκάνης-Σάλίακας, Γκαρντάβσκι
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Γκιουλέν, Ρίνερ, Μπαρτόλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (72’ Κορέα), Ορόζ (72’ Νίνης), Φερνάντες (88’ Πουρίτα), Ρεγκατίν, Φαν Βέερτ.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Λιάσος (72’ Μπρένερ), Στάνκο (58’ Καραχάλιος), Ντομίνγκεθ, Γκαρντάφσκι, Περέα, Σνάιντερ (82’ Μίνα).