“Κρατώ την προσπάθεια των παικτών” δήλωσε ο τεχνικός της Νίκης Στάικος Βεργέτης για τον αγώνα με την Τρίγλια

Την προσπάθεια που κατέβαλαν οι ποδοσφαιριστές του σ’ ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο κρατά από τον αγώνα με την Τρίγλια ο Στάικος Βεργέτης. Τιμητικό χαρακτήρισε το ενδιαφέρον των «κυανολεύκων» για το πρόσωπό του ο Κώστας Γεωργιάδης.
Προετοιμασμένοι για ένα δύσκολο παιχνίδι ήταν όλοι στη Νίκη, όπως δήλωσε ο Στάικος Βεργέτης. Ο προπονητής της βολιώτικης ομάδας παραδέχθηκε ότι η Τρίγλια τούς έβαλε δύσκολα και έμεινε ευχαριστημένος κυρίως από την εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου.

«Ξέραμε εξ αρχής ότι πρόκειται να δώσουμε ένα πολύ δύσκολο ματς απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, γεγονός που επιβεβαιώθηκε μέσα στο γήπεδο. Η Τρίγλια μάς έβαλε δύσκολα. Θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είχαμε μόνο παθητικό ρόλο, γιατί κι εμείς κάναμε τις ευκαιρίες μας.
Στο δεύτερο ημίχρονο ισορροπήσαμε το ματς και δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να έχει τον ρυθμό που είχε στο πρώτο. Πιστεύω ότι μας βοήθησε και η αλλαγή σχηματισμού σ’ αυτό, προκειμένου να διορθώσουμε κάποια κακώς κείμενα που είχαμε δει στο πρώτο ημίχρονο και καταφέραμε αφενός να απομακρύνουμε από την εστία μας τον αντίπαλο, αφετέρου να απειλήσουμε κι εμείς και κάποιες δικές μας φάσεις που δυστυχώς δεν αξιοποιήσαμε.

Κρατώ την προσπάθεια που κατέβαλαν τα παιδιά. Νομίζω πως λειτούργησαν πολύ ώριμα μέσα στο γήπεδο, γιατί καμιά φορά μετά από κάποια νίκη, όπως αυτή που πετύχαμε την προηγούμενη αγωνιστική, παίρνουν τα μυαλά αέρα αλλά τους είδα πολύ προσγειωμένους και πειθαρχημένους στο πλάνο αγώνα που είχαμε θέσει.
Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που έχουμε «μηδέν» παθητικό κι αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί η αμυντική λειτουργία είναι η βάση της λειτουργίας μίας ομάδας. Να ευχηθώ στην Τρίγλια καλή επιτυχία και καλή συνέχεια» υπογράμμισε ο Στάικος Βεργέτης, ο οποίος σχολίασε και τις επιστροφές παικτών που αναμένονται.
«Είναι σημαντικός ο κάθε ποδοσφαιριστής και έχουμε την ατυχία να στερηθούμε αρκετούς παίκτες σημαντικούς για την ομάδα μας. Το μόνο βέβαιο είναι ότι επιστρέφει από τιμωρία ο Μπαλάφας. Ακόμη δεν γνωρίζω τι θα γίνει με τους τραυματίες, οι οποίοι θα επανεξεταστούν από τον γιατρό για να δούμε αν θα μπορέσουμε να τους έχουμε» τόνισε.

Γεωργιάδης: Τιμητικό να δέχομαι πρόταση από τη Νίκη
Το προχθεσινό ήταν το τελευταίο ματς του Κώστα Γεωργιάδη στον πάγκο της Τρίγλιας, αφού συμφώνησε να αναλάβει τη Βέροια. Ο ίδιος μίλησε με τα καλύτερα λόγια τόσο για τη δική του ομάδα, όσο και για τη Νίκη.
«Είναι σπουδαίο αυτό που έχει καταφέρει η ομάδα. Μέσα από ανεπιτυχή αποτελέσματα να μπορέσει στα δύο προηγούμενα παιχνίδια με δύσκολους αντιπάλους να πάρει συνεχόμενες νίκες.
Είχαμε να προετοιμαστούμε για να αντιμετωπίσουμε μία ομάδα, η οποία πέρα από την τεράστια ιστορία της, έχει ένα μικρό αλλά ποιοτικό ρόστερ. Η Νίκη ξεκίνησε με διαφορετικούς στόχους, παρόλο που δημιουργήθηκε αργά. Και μόνο το όνομά της μάς δημιούργησε επιπλέον κίνητρο για να είμαστε συγκεντρωμένοι, ώστε να μπορέσουμε να πετύχουμε άλλη μία νίκη μέσα στην έδρα μας, η οποία θα μας έφερνε σε ακόμη καλύτερη βαθμολογική θέση.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο με την κατοχή της μπάλας και με τις ευκαιρίες που είχαμε, δικαιούμασταν να προηγηθούμε. Και γνωρίζουμε πολύ καλά ότι σ’ αυτή την κατηγορία όποιος προηγείται παίρνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Αυτό δεν τα καταφέραμε παρά τις μεγάλες ευκαιρίες που είχαμε. Αντίθετα απειληθήκαμε μόνο μία φορά από τη Νίκη Βόλου. Είχαμε την κατοχή, ήμασταν η ομάδα που κυριάρχησε.
Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε καλό ρυθμό. «Έσπασε» ο ρυθμός με πολλά φάουλ, πολλά σφυρίγματα, αλλά και από την κόπωση των ποδοσφαιριστών που έπαιζαν σ’ έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο. Είχε και η Νίκη Βόλου κάποιες καλές στιγμές από στατικές φάσεις. Όμως είναι σημαντικό ότι τα παιδιά αντιμετωπίζουν ομάδες πολύ ιστορικές με πολύ καλά ρόστερ και κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο.
Για μένα αυτό είναι σπουδαίο. Τα παιδιά είναι εκπαιδευμένα σε πάρα πολύ καλό επίπεδο. Έχει γίνει απίστευτη δουλειά σ’ αυτά τα παιδιά και έχουν προσπαθήσει πάρα πολύ. Είμαι ευχαριστημένος γιατί απέναντι σ’ έναν τόσο δύσκολο αντίπαλο θέλαμε να κρατήσουμε το «μηδέν» και να δημιουργήσουμε κάποιες ευκαιρίες» είπε ο 39χρονος τεχνικός και πρόσθεσε:
«Θα ήθελα να πω ότι στην Τρίγλια αφήνω ένα μεγάλο μου κομμάτι. Είχα μεγάλη στήριξη από τη διοίκηση, τους συνεργάτες μου και τους ποδοσφαιριστές. Πετύχαμε πολλά μέσα σε 1,5 χρόνο και νομίζω ότι αφήνεται μια σπουδαία παρακαταθήκη. Με όποιον αντίπαλο κι αν παίζουμε μας δίνουν συγχαρητήρια για τον τρόπο που παίζουμε και εύχομαι αυτή η φιλοσοφία να παραμείνει είτε είμαι εγώ είτε όχι.
Γνωρίζω τι ιστορία έχει η Νίκη. Εύχομαι να πετύχει τον στόχο της και να πάνε καλύτερα τα πράγματα, γιατί αξίζει και στον κόσμο της να ζει όμορφες στιγμές».
Ερωτηθείς για το ενδιαφέρον της Νίκης για το πρόσωπό του απάντησε: «Υπήρχε ένα ενδιαφέρον και μια συζήτηση με τη Νίκη. Αυτό είναι πάρα πολύ τιμητικό και σπουδαίο για μένα να δέχομαι στα πρώτα μου χρόνια μια πρόταση από μία τόσο ιστορική ομάδα. Δεν ευδοκίμησε, θεωρώ ότι δεν ήταν και το κατάλληλο τάιμινγκ».

Ισόπαλη με Τρίγλια η Νίκη
Ισόπαλη 0-0 με την Τρίγλια εκτός έδρας αναδείχθηκε η Νίκη. Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο, αφού ο αγώνας ήταν μοιρασμένος, με τις δύο ομάδες να μην αξιοποιούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν
Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).
Βοηθοί: Κοκμοτός, Χατζημανώλης (Δωδεκανήσου).
4ος διαιτητής: Μπουτσίκος (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Παπαδημητρίου, Σγουρής – Βοσκόπουλος, Ροχάνο.
ΤΡΙΓΛΙΑ: Παλαβράκης, Ζώτος, Σγουρής, Μιλκούδης, Κουρέλλας, Σαρβανίδης, Παπαδημητρίου (84’ Αμαραντίδης), Ευθυμιάδης (63’ Έππας), Ζορμπάς (91’ Μαντζίρης), Ντούνγκα, Λεμονής.
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Παγώνης, Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Μπιτσάκος, Ιορδανίδης (60’ Κ. Κυριακίδης), Γκαρσία (90’ Βοσνιάδης), Κρουθ, Καπός (85’ Μασκουνιάν), Ροχάνο.