“Καθάρισε” σε 15 λεπτά η Νίκη, 2-0 τον Πιερικό

Χωρίς να… ιδρώσει η Νίκη επικράτησε με 2-0 του Πιερικού στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής στο Βόρειο όμιλο της Σούπερ Λιγκ 2. Με τους τρεις βαθμούς πήρε η Νίκη ανέβηκε στην 5η θέση με 31 βαθμούς.
Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη έφτασαν δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα, ήταν καλύτερη του Πιερικού σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, σημειώνοντας τα δύο τέρματα στο πρώτο 15λεπο της αναμέτρησης, με τους Κυριακίδη και Κάσσο.
Το σκορ άνοιξε στο 7’, στην πρώτη καλή επιθετική ενέργεια της Νίκης στο παιχνίδι. Ο Κυριακίδης σούταρε αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Τζήμα, γράφοντας το 1-0.
Πολύ γρήγορα οι «κυανόλευκοι» πετύχαν και δεύτερο τέρμα στο 15’, βάζοντας γερά τις βάσεις για την επιτυχία. Ο Μιράντα εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Τσουκαλάς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Κάσσο που από κοντά έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.
Η Νίκη συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο και στο 34’ σε δυνατό σουτ του Τσουκαλά από το ημικύκλιο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζήμα. Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη έχασε πολύ σπουδαία ευκαιρία να πετύχει τρίτο τέρμα,
Ο Αθανασίου εκτέλεσε φάουλ, ο Ανδρέου πήρε τη κεφαλιά, με τον Κάσσο από κοντά να πλασάρει και τον Τζήμα να αποκρούει με τα πόδια.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη δεν συνάντησε δυσκολίες να κρατήσει εύκολα το υπέρ της αποτέλεσμα, δεν απειλήθηκε από τον Πιερικό και είχε τρεις καλές στιγμές για να πετύχει τρίτο τέρμα.
Στο 50’ ο Κυριακίδης έκανε το γύρισμα, ο Κουσκουνάς επιχείρησε σέντρα-σουτ, με τον Τζήμα να κοντράρει τον Μιράντα και την μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι, πριν καταλήξει σε κόρνερ.
Στο 78′ ο Γκαρσία έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, πάσαρε στον Βλαχομήτρο, με την μπάλα να κοντράρει στο σουτ του επιθετικού της Νίκης και να καταλήγει κόρνερ.
Η τελευταία αξιόλογη φάση στο ματς σημειώθηκε στο 80. Σε σέντρα του Κουσκουνά, ο Βλαχομήτρος πήρε την κεφαλιά, με τον Τζήμα να πέφτει στην αριστερή του γωνία και βγάζει τη μπάλα κόρνερ.
Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών)
Βοηθοί: Δέτση, Τσολακίδης (Αθηνών).
4ος διαιτητής: Ντάουλας (Δυτικής Αττικής)
Κίτρινες: Φωκαΐδης, Τοπαλίδης
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Κάσσος, Αθανασίου, Ανδρέου, Αλιατίδης, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Βλαχομήτρος (81’ Παναγιωτίδης), Βασιλείου (68’ Γκαρσία), Μιράντα (90’ Στοΐνοβιτς), Κουσκουνάς (90’ Κυρίτσης)
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Τζήμας, Τοπαλίδης, Γιαλαμίδης, Κουκόλης, Τόσκας (80’ Τόσκα), Χαρτσιάς (69’ Χατζάρας), Φωκαΐδης, Παπαδόπουλος (69’ Μπουόλι), Ζαφειράκης (46’ Κανούλας), Ντίνας (69’ Ντίνας).