“Κατέρρευσε” στο δεύτερο ημίχρονο με τη Γερμανία η Εθνική

Πολύ κακή εμφάνιση πραγματοποίησε η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 107-96 από τη Γερμανία για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη διοργάνωση.

Η Εθνική έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 61-57, για να ακολουθήσει ένα… εφιαλτικό β’ μέρος, με την Ελλάδα να έχει πολύ κακές επιλογές στην επίθεση, δεν μπόρεσε να παίξει καλή άμυνα και συνετρίβη από τους Γερμανούς.

Ήταν μία εφιαλτική βραδιά για την Εθνική μας ομάδα. Έτσι, έσβησαν τα όνειρα της «επίσημης αγαπημένης» για την κατάκτηση ενός μεταλλίου για πρώτη φορά από το 2009.
Αδιάβαστοι και χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα οι διεθνείς μας, παρασύρθηκαν στον ρυθμό των αντιπάλων, που έστησαν πάρτι έξω από τα 6,75μ. ολοκληρώνοντας το ματς με 17/31 τρίποντα.
Από το ναυάγιο της «γαλανόλευκης» διασώθηκαν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (31 πόντοι, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ) και ο συγκινητικός Λαρεντζάκης (18 πόντοι).

Η Γερμανία ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και έχοντας απόλυτη ευστοχία έξω από τα 6,75μ. (4/4 τρίποντα), απέκτησε «αέρα» 9 πόντων (14-5) στο πρώτο τρίλεπτο. Το κρεσέντο των παικτών του Χέρμπερτ από την περιφέρεια συνεχίστηκε και τους έφερε στο +11 (22-11 στο 4’) έχοντας 6/7 τρίποντα.
Η βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας από την Εθνική μας και ο ασταμάτητος επιθετικά Γιάννης ήταν τα συστατικά για την επιστροφή της «επίσημης αγαπημένης», που πλησίασε σε απόσταση βολής με επιμέρους σκορ 13-3 (28-27 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τα «πάντσερ» στο +4 (31-27), που έμοιαζε κολακευτικό βάσει των εξωπραγματικών ποσοστών της παρέας του Σρέντερ (8/10 τρίποντα).
Οι Γερμανοί ξέφυγαν με +7 (36-29 στο 12’), αλλά ήταν φανερό πως η μορφή του αγώνα είχε αλλάξει. Με τον Λαρεντζάκη σε ρόλο «καμικάζι» να βγάζει εξαιρετικές άμυνες και να προσφέρει στο σκοράρισμα, η ομάδα του Ιτούδη αντέδρασε και πλησίασε εκ νέου στο -2 (42-40 στο 15’).
Μάλιστα, η «επίσημη αγαπημένη» πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο 17’, με τον Γιάννη να παίζει χωρίς… αντίπαλο (44-46) και να την καθοδηγεί σε επιμέρους 9-2. Ο Σρέντερ και ο «τριποντάκιας» Ομπστ ξεχαρβάλωσαν την Εθνική μας (57-54), ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβγαλε τρομερή αντίδραση και με σερί 7-0 έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (57-61) με το απίθανο buzzer beater του Σλούκα από το κέντρο.
Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Ιτούδη έδειξαν βραχυκυκλωμένοι επιθετικά και είχαν κακές επιλογές επιθετικά, με συνέπεια να μείνουν άποντοι για περίπου 3 λεπτά. Αυτό είχε ως συνέπεια το προσπέρασμα της Γερμανίας, η οποία έτρεξε σερί 7-0 (64-61 στο 23’).
Η «επίσημη αγαπημένη» ζοριζόταν εκτελεστικά, την ώρα που οι παίκτες του Χέρμπερτ εκτελούσαν με άνεση έξω από τα 6,75μ. και ξέφυγαν με +15 (77-62 στο 26’) με επιμέρους σκορ 20-1! Οι προσπάθειες του Γιάννη είχαν αποτέλεσμα κι έφεραν τη μείωση της διαφοράς (79-69 στο 28’), με τους «οικοδεσπότες» να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +12 (83-71) με επιμέρους σκορ 26-10.

Οι διεθνείς προσπάθησαν στην αφετηρία της τέταρτης περιόδου να ρίξουν τη διαφορά και πλησίασαν στο -9 (87-78 στο 32’) με τον Γιάννη να δίνει λύσεις. Παρ’ όλα αυτά, οι Γερμανοί είχαν τις απαντήσεις και απομακρύνθηκαν εκ νέου με +14 (92-78 στο 34’), εκμεταλλευόμενοι την αμυντική ανεπάρκεια των παικτών του Ιτούδη.
Η «επίσημη αγαπημένη» κυριεύτηκε από νευρικότητα και υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη. Με επιμέρους σκορ 9-1, η ομάδα του Χέρμπερτ εκτοξεύτηκε στο +22 (105-83 στο 37’) και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη, ειδικά από τη στιγμή που αποβλήθηκε και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.
Τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Γερμανία να φτάνει στο τελικό 107-96 και να στέλνει πρόωρα σπίτι της την Εθνική ομάδα.
Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3 (1/8 σουτ), Ομπστ 19 (5/7 τρίποντα), Σρούντερ 26 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη, 5 φάουλ σε 31 λεπτά), Σένγκφελντερ, Τάις 13 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (6/6 βολές), Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γουάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Γιάαννης Αντετοκούνμπο 31 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Γερμανίας: 19/42 δίποντα, 17/31 τρίποντα, 18/21 βολές, 51 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 19 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 25/41 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 19/27 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη