“Η Νίκη έπαιξε όλους τους αγώνες στα ίσια”

Το ότι η Νίκη έδωσε όλους τους αγώνες της στα ίσια και χωρίς να περιμένει βοήθεια από κανέναν εξέφρασε ο Ράτκο Ντόστανιτς. Ο Σέρβος προπονητής έδωσε συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές του για το «διπλό» στην Κατερίνη και την πορεία στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

«Αρχικά, να δώσω συγχαρητήρια στους δικούς μου παίκτες. Το ξεκίνημα του αγώνα για εμάς ήταν πάρα πολύ καλό. Μπήκαμε στον αγώνα, όπως ακριβώς είχαμε σχεδιάσει. Ευχαριστούμε τον Πιερικό για τη φιλοξενία και του δίνω συγχαρητήρια για την απόδοσή του.
Το ενδιαφέρον κι αυτό που μετέφερα στους ποδοσφαιριστές μας ήταν ότι ο μοναδικός στόχος που είχαμε στο παιχνίδι ήταν να το κερδίσουμε και να είμαστε συγκεντρωμένοι στο ματς. Επίσης πρέπει να είμαστε έτοιμοι και για τα δύο επόμενα παιχνίδια για τα μπαράζ, γιατί αυτός είναι ο δικός μας στόχος. Αφού φτάσαμε σε αυτό το σημείο η ομάδα πρέπει να ανέβει στην επόμενη κατηγορία» υπογράμμισε ο Ράτκο Ντόστανιτς.
Κληθείς να σχολιάσει τη φετινή πορεία του πρωταθλήματος ο 59χρονος προπονητής τόνισε: «Από την περίοδο που ήρθα στην ομάδα κι απ’ όσα είχα δει πιο πριν, από την αρχή έπαιξε πάρα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο. Αυτός ήταν ο στόχος μας.
Ξέραμε, το πιο βασικό, ότι δε θα έχουμε βοήθεια από κανέναν, ούτε περιμέναμε σε κάποιο ματς να έχουμε βοήθεια. Εμείς όλα τα παιχνίδια τα παίξαμε στα ίσια κι όπως έπρεπε, ως ομάδα που είμαστε. Ο στόχος μας ήταν να παίξουμε σωστό ποδόσφαιρο, να κερδίσουμε τα παιχνίδια και να κάνουμε «ταμείο» στο τέλος.
Να δώσω συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό Βόλου για την πρώτη θέση. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη δική μου ομάδα».

«Διπλό» στο 91’ πήρε στην Κατερίνη η Νίκη
«Διπλό» στο 91ο λεπτό πήρε στην Κατερίνη η Νίκη. Χάρη σε τέρμα του Θοδωρή Παπαδόπουλου στις καθυστερήσεις η βολιώτικη ομάδα επικράτησε με 2-1 του Πιερικού και έκλεισε με θετικό τρόπο την κανονική διάρκεια της Γ’ Εθνικής.
Ο Ράτκο Ντόστανιτς επέλεξε να κρατήσει εκτός τους Νέτι Μέτσε και Έρβιστ Μετούσι, προκειμένου να τους προστατεύσει από κάρτες και τραυματισμό εν όψει των μπαράζ. Έτσι δεξιός μπακ έπαιξε ο Παπαδήμας και αμυντικός χαφ ο Τσιώλης.
Πιο αναλυτικά την εστία υπερασπίστηκε ο Κ. Παπαδόπουλος έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Παπαδήμα, Καντούτση, Χρ. Καρτσαμπά και Θ. Παπαδόπουλο. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Τσεμπερίδης, Ιορδανίδης (στον άξονα), Κέρι (δεξιά) και Δεμηρτζόγλου (αριστερά), με τον Τσιώλη σε ρόλο οργανωτή και τον Μαντζίρη «αιχμή του δόρατος».
Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για τη Νίκη, η οποία στο 14’ άνοιξε το σκορ. Ο Θοδωρής Παπαδόπουλος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και δέχθηκε το τράβηγμα από αντίπαλο, με αποτέλεσμα ο κ. Μπουμαρσόπουλος να καταλογίσει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο σπεσιαλίστας Λόρι Κέρι βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο σκορ.
Οι «κυανόλευκοι» είχαν τις ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους και να «κλειδώσουν» τη νίκη, αλλά δεν τις αξιοποίησαν. Πάντως ήλεγχαν το ματς, με τον Πιερικό να παίζει με αντεπιθέσεις.

Η βολιώτικη ομάδα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο δεύτερο ημίχρονο πλησιάζοντας δύο φορές κοντά στο γκολ μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Πάλι όμως δεν τα κατάφεραν και το πλήρωσαν στο 73’, όταν ο Θ. Καρτσαμπάς με κοντινό πλασέ ισοφάρισε στο 1-1.
Μαθαίνοντας ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει σκοράρει απέναντι στον Γ.Σ. Αλμυρού, ο Ράτκο Ντόστανιτς αποφάσισε να ρισκάρει. Σίγουρα δεν ήθελε με τίποτα να μείνει η ομάδα του στο 1-1, γιατί στο ενδεχόμενο οι «ερυθρόλευκοι» να δεχθούν κάποιο γκολ στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του πάλι δεν θα έπαιρνε απευθείας την άνοδο.
Έτσι έβαλε στον αγώνα τον Νέτι Μέτσε και εκείνος παραλίγο να τον βγάλει «ασπροπρόσωπο», αλλά σημάδεψε το δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 84’. Η Νίκη είχε ακόμη ένα δοκάρι στο 91’ μετά από σέντρα-σουτ του Λόρι Κέρι. Ωστόσο αυτή τη φορά ο Θ. Παπαδόπουλος βρισκόταν στο κατάλληλο σημείο και από κοντά διαμόρφωσε το 1-2.
Στα δυσάρεστα της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Λάζαρου Μαντζίρη στο κεφάλι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελικά δεν αποδείχθηκε σοβαρός.

Διαιτητής: Μπουμαρσόπουλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Νίκζας, Στάικος (Λάρισας)
Κίτρινες: Αλ. Καρτσαμπάς, Ντινόπουλος – Μαντζίρης, Καντούτσης
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Τοπουζλής, Χατζηδίμπας, Αλ. Καρτσαμπάς, Τουλίκας (92’ Μηλιώτης), Λαζαρίδης, Κραγιόπουλος, Μπουζούκης (81’ Κυπαρίσσης), Ντινόπουλος (89’ Γιώτσας), Σάντος (68’ Λαμπίρης), Θ. Καρτσαμπάς., Σεχολάρι.
ΝΙΚΗ: Κ. Παπαδόπουλος, Παπαδήμας, Θ. Παπαδόπουλος, Καντούτσης, Καρτσαμπάς, Τσεμπερίδης, Ιορδανίδης (93’ Μετούσι), Κέρι, Δεμηρτζόγλου (79’ Βουρδάκης), Τσιώλης (79’ Μέτσε), Μαντζίρης (46’ λ.τρ. Βουκομάνοβιτς).