“Έλιωσε” την ανύπαρκτη ΑΕΚ ο Ολυμπιακός

Η ΑΕΚ ήταν «πεθαμένη», ο Ολυμπιακός χαλαρός και κάπως έτσι ήρθε το 1-5 στο ΟΑΚΑ που έγραψε ιστορία. Και πλέον η Ενωση έμεινε 5η και στο -5 από την 2η θέση, κινδυνεύοντας να μείνει εκτός Ευρώπης!

Έντονες αποδοκιμασίες στο ΟΑΚΑ από τους λίγους φίλους της ΑΕΚ σε παίκτες-Χιμένεθ που δεν άντεχαν την νύχτα ντροπής, ενώ ο Δημήτρης Μελισσανίδης αποχώρησε στο ημίχρονο όταν το σκορ ήταν 0-4.

Για τον Ολυμπιακό σκόραραν ο Καμαρά στο 17’, ο Μασούρας στο 23’, ο Αραμπί στο 35’ και ο Μασούρας ξανά στο 45’, ενώ ο Φορτούνης στο 75’ έγραψε το τελικό 0-5. Η ΑΕΚ ήταν και άτυχη καθώς τα 2 γκολ κατέληξαν στα δίχτυα μετά από κόντρα σε παίκτες της, έβαλε 2 γκολ και ακυρώθηκαν ως οφσάιντ, ενώ έχασε ακόμη 2-3 καλές ευκαιρίες. Tελικά βρήκε το γκολ της τιμής με τον Ανσαριφάρντ στο 89′ για το 1-5.

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με 3-4-3 και τον Παπασταθόπουλο να παίζει λίμπερο, όπως ήταν αναμενόμενο, αλλά ο Μανόλο Χιμένεθ τελικά επέλεξε 4-2-3-1 με τον Χνιντ βασικό μετά από πολύ καιρό και τον Μάνταλο δεκάρι.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για την ΑΕΚ στο 4’ όταν ο Τάνκοβιτς από καλή θέση στην πλάτη της άμυνας έκανε στραβοκλωτσιά… Η Ενωση μπήκε με όρεξη, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός ισορρόπησε δίχως να κάνει μεγάλη φάση. Τελικά βρήκε γκολ από έναν… παίκτη της ΑΕΚ. Στο 17’ ο Καμαρά επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής (δεν έπεσε πάνω του ο Κρίστιτσιτς), ο Χνιντ βρήκε την μπάλα με το κεφάλι σε μία κακή εκτίμηση, αυτή άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 0-1. Η Ενωση προσπάθησε να απαντήσει αμέσως στο 19’, έβαλε την μπάλα στα δίχτυα με τον Τάνκοβιτς, αλλά αυτό ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ. Ο Ολυμπιακός δίχως να ανεβάσει στροφές βρήκε και 2ο γκολ. Μετά από λάθος του Σβάρνα «χτύπησε» με τον Χολέμπας από δεξιά τους αργούς Νταντσένκο-Χνιντ και ο Μασούρας που κινήθηκε έξυπνα σούταρε δυνατά για 0-2 με τον Αθανασιάδη να το τρώει στην κλειστή γωνία του. Ετσι σε 7 λεπτά ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά του πιο εύκολα από ότι περίμενε… Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Ολιβέιρα έκανε κακό τελείωμα και έστειλε την μπάλα άουτ στο 25’.

Στο 35’ ήρθε πολύ άνετα και το 0-3. Ο Χολέμπας έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Λόπες έκανε τραγικό λάθος γυρίζοντας την μπάλα με το κεφάλι προς τον Αθανασιάδη, με τον Αραμπί να τον προλαβαίνει και να πλασάρει υπέροχα για το τρίτο γκολ. Στο 41’ η μπάλα στρώνεται στον Μασούρα στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ του επιθετικού του Ολυμπιακού πέρασε ψηλά άουτ σε ακόμη μία σημαντική ευκαιρία. Και φτάσαμε στο 45’ για να τελειώσει εκεί ο εφιάλτης της ΑΕΚ για το α’ ημίχρονο. Εκπληκτική κάθετη του Αραμπί στον Μασούρα, ο οποίος βγήκε απέναντι στον Αθανασιάδη και με υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των Πειραιωτών.

Στην ανάπαυλα είχαμε αποδοκιμασίες στο ΟΑΚΑ και τον Μελισσανίδη να αποχωρεί εσπευσμένα από το ΟΑΚΑ, ενώ ο Χιμένεθ με την έναρξη του ημιχρόνου έβαλε Ανσαριφάρντ και Αλμπάνη στις θέσεις των Σιμάνσκι-Τάνκοβιτς. Ο προπονητής της ΑΕΚ άλλαξε τη διάταξη σε 4-4-2 με τους Ολιβέιρα – Ανσαριφάρντ στην κορυφή, τους Μάνταλο – Κρίστισιτς στη μεσαία γραμμή και τους Γκαρσία – Αλμπάνη στα άκρα. Ο Ολιβέιρα βρήκε γκολ στο 49’, αλλά αυτό ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ και ο ΟΣΦΠ στο 53’ πλησίασε το 5ο γκολ με τον Ελ Αραμπί που δεν πρόλαβε την μπάλα. Στο 64’ ο Χιμένεθ έβαλε Γαλανόπουλο-Νεντελτσεάρου και ο Μαρτίνς τον Χασάν και τον Μπουχαλάκη.Ο Ολυμπιακός εμφανέστατα είχε κατεβάσει ταχύτητα στο β’ ημίχρονο, ενώ η ΑΕΚ ήταν παραδομένη στην μοίρα της. Στο 68’ ο Νταντσένκο έκανε ωραία σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Ανσαριφάρντ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Σα. Στο 74’ ήρθε και το 5ο… χτύπημα. Ο Χολέμπας μπήκε απ’ τα αριστερά μέσα στην περιοχή, γύρισε στον Φορτούνη, ο οποίος έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Νεντελτσεάρου και να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 2ο γκολ που κατέληξε στα δίχτυα από κόντρα…

Τελικά η ΑΕΚ βρήκε το γκολ της τιμής στο 89’ με τον Ανσαριφάρντ για το 1-5 που αποτελεί μαύρη σελίδα στην ιστορία των «κιτρινόμαυρων».

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Χνιντ (64’ Νεντελτσεάρου), Σβάρνας, Λόπες, Σιμάνσκι (46’ Ανσαριφάρντ), Κρίστισιτς, Γκαρσία (78’ Μαχαίρας), Μάνταλος (64’ Γαλανόπουλος), Τάνκοβιτς (46’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέντο, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ανδρούτσος, Εμβιλά, Καμαρά (63’ Μπουχαλάκης), Χολέμπας (75’ Ντρέγκερ), Μπρούμα (58’ Φορτούνης), Μασούρας (75’ Ρατζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (64’ Χασάν)