“Χατ τρικ” ο Δουβίκας στην πρώτη νίκη της Ουτρέχτης

Η πρώτη νίκη της Ουτρέχτης στο φετινό Πρωτάθλημα Ολλανδίας, έχει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του Τάσου Δουβίκα. Ο νεαρός Έλληνας επιθετικός, αν και ήταν αναπληρωματικός, μπήκε στο ματς στην τελική του ευθεία και με τρία δικά του γκολ έδωσε τη νίκη με 4-2 στην ομάδα του.

Η Ουτρέχτη που είχε βασικό τον Βασίλη Μπάρκα, δοκιμάστηκε στην έδρα της Φορτούνα Σιτάρντ που δεν έχει βαθμό στην Eredivisie. Ο Σιόβας ήταν βασικός για τους γηπεδούχους, ενώ ο Σουρλής έμεινε στον πάγκο σε μια αναμέτρηση επί Ολλανδικού εδάφους με 4 Έλληνες στο γήπεδο.

Το ματς ήταν στο 1-1 όταν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Τάσος Δουβίκας στο 63ο λεπτό. Επτά λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι κι ο Έλληνας επιθετικός έκανε το 1-2. Στο 77’ ακολούθησε το δεύτερο τέρμα του για το 1-3 που ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-3 και ο Δουβίκας πήρε τρίτη φορά το «όπλο» του πετυχαίνοντας χατ τρικ στο 86ο λεπτό! Σε μια εντυπωσιακή εμφάνιση για τον Έλληνα διεθνή. Το τελικό 3-4 δεν «χάλασε» σε τίποτα τη γιορτή του νεαρού άσου!

Αυτό είναι το πρώτο χατ τρικ της καριέρας του 23χρονου, που έφτασε τα 4 γκολ σε 5 ματς Πρωταθλήματος αυτή τη σεζόν!