“Ασφαιροι” Αστέρας και Βόλος στην Τρίπολη

Στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ ο Βόλος απέστρεψε από την Τρίπολη με το βαθμό της ισοπαλίας, απέναντι στον Αστέρα. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και πήραν από έναν βαθμό, όπως δηλαδή και στο ματς του πρώτου γύρου στο Πανθεσσαλικό.

Ο Αστέρας παρουσιάστηκε καλύτερος του Βόλου στα σημεία, είχε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, με τον Μπόρις Κλέιμαν να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και να κάνει σημαντικές αποκρούσεις, όποτε χρειάστηκε.

Το πρόβλημα για τους «κυανέρθρους» ήταν στο δημιουργικό κομμάτι, με την απουσία του Πάολο Φερνάντες που πήγε στην ΑΕΚ να είναι εμφανής. Λίγες οι καλές φάσεις που δημιούργησαν οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου στο παιχνίδι, χωρίς καμία από αυτές να τη μετουσιώσουν σε γκολ.

Ο Βόλος με τον βαθμό που απέσπασε στην Τρίπολη έφτασε τους 25, παρέιμενε στην 5η θέση της βαθμολογίας, διατηρώντας τη διαφορά των τριών βαθμών από τον έκτο της κατάταξης Άρη, που ήρθε και αυτός ισόπαλος 1-1 στη Λειβαδιά στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό.

Να σημειώσουμε, πως αυτή ήταν η τέταρτη ισοπαλία των δύο ομάδων στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (τρίτη στην Τρίπολη σε πέντε ματς), δίχως ο Βόλος να έχει νίκη στο «Θ. Κολοκοτρώνης» απέναντι στους Αρκάδες.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Ηρακλής Μεταξάς παρέταξε τον Αστέρα με διάταξη 4-4-2. Ο Παπαδόπουλος κάθισε κάτω από τα δοκάρια και οι Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Τασουλής αποτέλεσαν την τετράδα στην αμυνα. Οι Ιγκλέσιας, Μουνάφο ήταν οι δύο παίκτες του άξονα, με τους Κρέσπι, Σίτο στα άκρα και τους Τιλίκα, Μπενίτο στην επίθεση.
Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Βόλο ο Κώστας Μπράτσος. Τερματοφύλακας ήταν ο Κλέιμαν, με τον Άλχο να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας και τον Ουές, απόντος του τραυματία Λούνα, το αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σιέλης και Εσκοβάλ. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Μεταξάς και Μπαριέντος, τη μεσοπιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Νοκέρ (δεξιά), Ντέλετιτς (αριστερά) και Μεθκίδα πίσω από τον Οζέγκοβιτς, που έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Καλύτερος στο πρώτο μέρος ο Αστέρας
Οι παίκτες του Αστέρα, οι οποίοι να σημειώσουμε δεν είχαν επίσημο παιχνίδι στα πόδια τους, σε σχέση με τους «κυανέρυθρους» που είχαν παίξει ματς Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό την περασμένη εβδομάδα (έχουν αποκλειστεί από το Κύπελλο), μπήκαν καλύτερα στο ματς. Προσπάθησαν να ασκήσουν πίεση στην άμυνα του Βόλου και είχαν ορισμένες καλές στιγμές στο παιχνίδι.

Από την πλευρά του ο Βόλος φρόντιζε να αμύνεται σωστά και να παίζει με αντεπιθέσεις

Μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μπενίτο έκανε τη γυριστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Σίτο, με τον Κλέιμαν να κάνει μια σπουδαία επέμβαση και την μπάλα να βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Αστέρας απείλησε ξανά στο 8ο λεπτό με τον Κρεσπί να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ, με Κλέιμαν να διώχνει την μπάλα.

Η πρώτη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 17’. Ο Οζέγκοβιτς κέρδισε τη μονομαχία με τον Καστάνο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά για τον Νοκέρ, ο οποίος ολομόναχος έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και με εξουδετερωμένο τον Παπαδόπουλο, όμως έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στη συνεχεία τόσο ο Αστέρας, όσο και ο Βόλος, προσπάθησαν να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες, όμως δεν τα κατάφεραν με το 0-0 να μην αλλάζει μέχρι το ημίχρονο.

Ανέβηκε στην επανάληψη ο Βόλος
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μεταξάς έβγαλε τον Μπενίτο και πέρασε έναν πρώην παίκτη του Βόλου, τον Μπαρτόλο, παρότι ο πρώτος ήταν εκ των καλύτερων όσο αγωνίστηκε. Αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους ο Βόλος να πάρει τα ηνία, πήρε μέτρα μέσα στο γήπεδο, αλλά χωρίς να απειλήσει, πλην της φάσης του 49’ όταν μετά την ωραία συνεργασία των Μπαριέντος, Ντέλετιτς, Νοκέρ ο τελευταίος βγήκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, ο οποίος απομάκρυνε την μπάλα και τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στο δίλεπτο 54’-55’ οι Αρκάδες απείλησαν δύο φορές, αρχικά στο 54’ όταν ο Κρεσπί κέρδισε την μπάλα, πάσαρε στον Τιλίκα, ο οποίος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, με τον Ουές με αυτοθυσία να βάζει την κόντρα και να απομακρύνει τον κίνδυνο, ενώ ένα λεπτό μετά ο Μπαρτόλο βγήκε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, με τον πορτιέρο του Βόλου να σώζει με τα πόδια την εστία του. Ο Μεταξάς βλέποντας τη δυστοκία έριξε στη μάχη τον Μπαράλες αντί του Κρεσπί, όπως και τον Γκαρντάφσκι αντί του Σίτο.

Ο Αστέρας συνέχισε να ψάχνει το γκολ και στο 70’ έχασε διπλή ευκαιρία με τους Μπαρτόλο αρχικά και Τιλίκα στη συνέχεια. Αρχικά ο πρώτος είδε τον Εσκοβάλ να απομακρύνει, ενώ ο δεύτερος με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, τη στιγμή που και ο Κώστας Μπράτσος για τον Βόλο έκανε τις πρώτες του κινήσεις, με την είσοδο του Πίρινεν αντί του Μεταξά στο 68’ και του Κούτσια αντί του Νοκέρ στο 72ο λεπτό. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός ήταν από τους κορυφαίους του Βόλου, με τον Κώστα Μπράτσο να φρεσκάρει την επίθεση της ομάδας, με έναν μαχητή επιθετικό, όπως είναι ο Κούτσιας.

Εν τέλει, η μπίλια κάθισε στην ισοπαλία, καθώς ο Μπαράλες σε δύο περιπτώσεις δεν βρήκε δίχτυα, πρώτα στο 80’ με δυνατό σουτ που πέρασε άουτ και ενώ ο Κλέιμαν ήλεγχε τη φάση και ένα λεπτό μετά, με κεφαλιά μέσα από την περιοχή.

Ο Ισραηλινός τερματοφύλακας ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης όχι μόνο του Βόλου, αλλά και του παιχνιδιού. Εξουδετέρωσε όλες τις φάσεις του Αστέρα και κράτησε καθαρή την εστία της ομάδας του. Πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι, όπως προαναφέραμε, είχε και ο Αντονί Νοκέρ, πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση με την φανέλα του Βόλου.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Μωυσιάδης (Γρεβενών), Παγουρτζής (Πειραιά)
4ος διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας),
Κίτρινες: 35’ Ζουκάνοβιτς, 39’ Ιγκλέσιας-59’ Μεταξάς, 92’ Εσκοβάλ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ.: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Τασουλής, Καστάνο, Ζουκάνοβιτς, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Λέο Τιλίκα (87’ Μπερτόγλιο), Σίτο (65’ Γκαρντάφσκι), Κρεσπί (65’ Μπαράλες), Μπενίτο (46’ Μπαρτόλο).
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Ουές, Σιέλης, Εσκοβάλ, Μεταξάς (68’ Πίρινεν), Μπαριέντος, Μεθκίδα (79’ Ματίγια), Νοκέρ (72’ Κούτσιας), Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς.