“Αντίο” στα πλέι οφ είπε ο Βόλος μετά την ήττα από τον Αστέρα

Με γκολ του Λουίς Φερνάντεθ στο 28′ ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε νικητής με 1-0 από το Πανθεσσαλικό, στο παιχνίδι με τον Βόλο και “κλείδωσε” ουσιαστικά μια θέση στην εξάδα, που οδηγεί στα πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Ο Αστέρας ήταν καλύτερος, νίκησε δίκαια, απέναντι στην ομάδα του Άνχελ Λόπεθ που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και στη δημιουργία φάσεων. Οι “κυανέρυθροι” θα πρέπει να συμβιβαστούν πως θα αγωνιστούν και φέτος στα πλέι άουτ.

Σκόραρε με Λουίς Φερνάντεθ ο Αστέρας

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αυτή που σκόραρε κι αυτή που είχε περισσότερες τελικές προσπάθειες.

Ο Βόλος αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, δεν μπορούσαν οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ να κρατήσουν τη μπάλα και να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για το τέρμα του Τσιφτσή.

Στο 2’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν για πρώτη φορά σε θέση βολής, με τον Λουίς Φερνάντεθ να σουτάρει από καλή θέση μέσα από την περιοχή και την μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κλέιμαν.

Στο πρώτο 20λεπτο δεν υπήρχαν άλλες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τον Βόλο να κάνει το πρώτο αξιόλογο σουτ στο ματς στο 24’. Ο Σωτήρης Νίνης σούταρε έξω από την περιοχή, δίχως όμως να ανησυχήσει τον Τσιφτσή, ο οποίος μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Ο Αστέρας πήρε κεφάλι στο σκορ στο 28’. Ο Άλβαρες έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Λουίς Φερνάντες με κεφαλιά έγραψε το 0-1, σημειώνοντας το τέταρτο φετινό του τέρμα.

Οι φιλοξενούμενοι και μετά το γκολ συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στο 34’ το σουτ που επιχείρησε ο Βαλιέντε βρήκε σε ετοιμότητα τον Κλέιμαν, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ στο 38’ το σουτ του Λουίς Φερνάντεθ δεν βρήκε το στόχο.

Ο Άνχελ Λόπεθ βλέποντας από τον πάγκο την ομάδα του να μην έχει καλή παρουσία, έκανε στο 38’ δύο αλλαγές. Συγκεκριμένα, πέρασε στο παιχνίδι τον Ντάρντο Μίλοκ (ο Αργεντινός έκανε ντεμπούτο με την νέα του ομάδα) και τον Χουάν Περέα, στις θέσεις των Γκρίλο και Νίνη αντίστοιχα.

Ο Ριένστρα πέρασε δεξιός μπακ, με τον Μήτογλου να παίζει στο κέντρο της άμυνας.

Η καλύτερη στιγμή για τον Βόλο στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 41’. Ο Δουβίκας με ωραία κίνησε γύρισε το κορμί του, έχοντας στην πλάτη του τον Καστάνιο, βρέθηκε απέναντι στον Τσιφτσή, έκανε το δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ήλεγξαν το παιχνίδι στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια πολύ μεγάλη ευκαιρία από πλευράς Αστέρα στο 48’. Ο Τζερόνιμο Μπαράλες μέσα από τη μικρή περιοχή, αμαρκάριστος, έκανε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν, μετά από σέντρα από τα δεξιά.

Και ενώ θα περιμέναμε από τον Βόλο στο δεύτερο ημίχρονο να πιέσει με στόχο το γκολ της ισοφάρισης, ναι μεν πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο, δίχως όμως να φτάνει σε θέση βολής.

Μετά το 60’ ο Βόλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Αστέρα, πάντως, να αμύνεται σωστά, καθώς οι «κυανέρυθροι» δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενουμένων.

Αντίθετα, ο Αστέρας ήταν αυτός που στο 67’ με τον αρχηγό του, τον Χουάν Μανουέλ Μουνάφο έφτασε κοντά στο γκολ, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 77′ ο Περέα μπήκε στην περιοχή του Αστέρα, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν τελείως άστοχο, ενώ στο 85′ το σουτ του Ιγκλέσιας έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Νικολακάκης (Λασιθίου), Βασιλόπουλος (Έβρου)
4ος διαιτητής: Ζαμπάλας (Ηπείρου)
Κίτρινες: Γκρίλο, Περέα-Σουάρεθ, Βαλιέντε, Μπαράλες
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο (38’ Μίλοκ), Σάντσες, Μήτογλου, Τσοκάνης (86′ Κολόμπο), Ριένστρα, Μπαρτόλο, Μαρτίνες (75’ Κρητικός), Νίνης (38’ Περέα), Δουβίκας.
ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιφτσής, Γκαρσία (90′ Κώτσιρας), Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Μουνάφο (68’ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Σίτο (68’ Τιλίκα), Ρετζίς (80′ Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ (90′ Πασαλίδης), Μπαράλες.