“Άλωσε” το “Κλ. Βικελίδης” με Καμπετσή ο Παναθηναϊκός

Με γκολ του Αργύρη Καμπετσή ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, αλλά ήταν οι απίστευτες αποκρούσεις του Σωκράτη Διούδη στο δεύτερο ημίχρονο, που έδωσαν το τρίτο σερί «τρίποντο» στο «τριφύλλι».

Με το σπουδαίο «διπλό» στο «Κλ. Βικελίδης», στο πιο κομβικό, ίσως, ματς της χρονιάς, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι συνεχίζει την αντεπίθεσή της, μειώνοντας, πλέον, στους 5 βαθμούς τη διαφορά της από τον τέταρτο Άρη… και την Ευρώπη.

Τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν σκοράρει η ομάδα του Άκη Μάντζιου, κάτι που έχει να συμβεί 10 ολόκληρα χρόνια.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 9’. Μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χουάνκαρ, ο Βέλεθ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Καμπετσής, σε κενή εστία, «έγραψε» το 1-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Άρης μπήκε δυνατά και δημιουργούσε αρκετά ρήγματα στην «πράσινη» άμυνα. Για να ακολουθήσει ένας… καταιγισμός φάσεων, αλλά και ένας… καταιγισμός απίστευτων επεμβάσεων από τον Διούδη.
Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, πήρε μια σπουδαία νίκη και πλέον μπορεί να πει πως… βλέπει Ευρώπη.
ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (81′ Σάκιτς), Ιωάννου (81′ Γκάνεα), Μπεναλουάν, Ροζ, Τζέγκο (55′ Σάσα), Ματίγια, Μαντσίνι (68′ Σίλβα) Γκαρσία, Γκάμα, Λόπεθ (46′ Μάνος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Μολό, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (80′ Χατζηθεοδωρίδης), Εμμανουηλίδης (74′ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης (80′ Καρλίτος), Καμπετσής