“Άλωσε” και το Περιστέρι ο Βόλος, 2-0 τον Ατρόμητο

Η ξέφρενη πορεία του Βόλου στη Σούπερ Λιγκ συνεχίστηκε και στο Περιστέρι. Οι «κυανέρυθροι» πέτυχαν άλλη μία νίκη, πέμπτη σερί στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-0 του Ατρομήτου, έφτασαν τους 20 βαθμούς και ανέβηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας, μ’ ένα παιχνίδι περισσότερο από την ΑΕΚ που είναι τρίτη.

Ο Βόλος «άλωσε» το Περιστέρι, υποχρεώνοντας τον Ατρόμητο στην πρώτη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, αφήνοντάς τον εννέα βαθμούς πίσω, αποκτώντας πλεονέκτημα για μια θέση στην εξάδα και τη συμμετοχή στα πλέι οφ, αν και ακόμη είναι πολύ νωρίς.

Οι «κυανέρυθροι» άνοιξαν το σκορ στο 40’ με τον Μίλος Ντέλετιτς, που έφτασε τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα και «κλείδωσαν» τη νίκη με τον Πάολο Φερνάντες στο 54’. Ο Βόλος ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, φτάνοντας δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Κρις Κόουλμαν παρέταξε τον Ατρόμητο με τερματοφύλακα τον Γιαννιώτη, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Κεσχρίντα, Σουάρεθ, Μαυρομμάτης ναι Ντε Μποκ. Ο Γκονζάλεθ αγωνίστηκε ως ανασταλτικός μέσος, με τος Μουνίθ και Κουέν να παίζουν ως εσωτερικοί μέσοι. Την τριάδα στην επίθεση στο 4-3-3 αποτέλεσαν οι Κλωναρίδης (δεξιά), Ροτάριου (αριστερά), με τον Κιάρτανσον να αγωνίζεται στην κορυφή της επίθεση.

Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Μπράτσος για λογαριασμό του Βόλου παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1, με τους έντεκα που είχαν ξεκινήσει στο ματς της περασμένης αγωνιστικής με τον Λεβαδειακό να παίζουν στο αρχικό σχήμα. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Λούνα. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σιέλης και Εσκοβάλ. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης και Μπαριέντος. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Πάολο Φερνάντες από τα δεξιά και Μεσκίδα από τα αριστερά, με τον Ντέλετιτς να παίζει πίσω από τον προωθημένο Οζέγκοβιτς.

Σκόραρε και πάλι ο Ντέλετιτς
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος και στο πρώτο 20λεπτο πιο απειλητικός για το τέρμα του Κλέιμαν, Οι παίκτες του Κόουλμαν είχαν διάθεση, έβγαιναν επικίνδυνα στην επίθεση και από δύο στατικές φάσεις στο ίδιο λεπτό, στο 12’, έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ. Συγκεκριμένα ο Μουνίθ εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, με τον Κλέιμαν να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε και ο Κιάρτανσον με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 25’ τραυματίστηκε ο Μουνίθ και αντικαταστάθηκε από τον Φριτζόνσον, με τον Ατρόμητο να χάνει το ρυθμό του και τον Βόλο να ανεβάζει ρυθμούς και είναι σαφώς καλύτερος από τον αντίπαλό του. Κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και έφτανε με μεγαλύτερη ευκολία μπροστά από την εστία του Γιαννιώτη κι αν οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική πάσα, θα μπορούσαν να είχαν πετύχει περισσότερα από ένα γκολ.

Στο 23’ ο Βόλος είχε το πρώτο σουτ στο ματς με τον Οζέγκοβιτς, δίχως όμως να ανησυχήσει ο Γιαννιώτης, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα. Στο 33’ από λάθος στη μεσαία γραμμή ο Ντέλετιτς έφυγε στην επίθεση, με κόντρα η μπάλα έφτασε αριστερά στον Φερνάντες, με τον Ισπανό να επιχειρεί να τη γυρίσει στον Ντέλετιτς (απέφυγε να σουτάρει), με τον Μαυρομμάτη με αποτελεσματικό τάκλιν να διώχνει σωτήρια.

Στο 37’ ύστερα από ωραία προσπάθεια του Κούεν, η μπάλα στρώθηκε στον Κεσχρίντα, ο οποίος σούταρε άουτ, ενώ στο 39’ ο Μεσκίδα βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Για να φτάσουμε στο 40’ όπου ο Βόλος άνοιξε το σκορ. Ο Μεσκίδα έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από λάθος των γηπεδούχων και συγκεκριμένα του Μαυρομμάτη, ο Ουρουγουανός νικήθηκε από τον Γιαννιώτη στο πλασέ που επιχείρησε, ωστόσο, η μπάλα στρώθηκε στον Μίλος Ντέλετιτς, με τον Σέρβο να σημαδεύει σωστά στη δεξιά γωνία και να γράφει το 0-1. Αυτό ήταν το πέμπτο τέρμα του Ντέλετιτς στο φετινό πρωτάθλημα και είναι ο πρώτος σκόρερ του Βόλου.

«Κλείδωσε» τη νίκη με Φερνάντες
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε αποφασισμένος να πιέσει τον Βόλο και να φτάσει στην ισοφάριση, όμως το βολιώτικο συγκρότημα ήταν αυτό που έφτασε σε δεύτερο γκολ, πριν συμπληρωθούν 10 λεπτά στο β’ μέρος.

Αφού πρώτα ο Κλέιμαν αποσόβησε την ισοφάριση στο 53’, αποκρούοντας σωτήρια το πλασέ του Φριντζόνσον,  μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ρομπάιγ, στο επόμενο λεπτό έγινε το 0-2. Η επιμονή του Οζέγκοβιτς να κερδίσει την μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή, πεσμένος στο χόρτο απέφερε το δεύτερο γκολ των «κυνέρυθρων» στο παιχνίδι. Ο Σέρβος πάσαρε στον Τσοκάνη, με τον αρχηγό του Βόλου να βγάζει ασίστ στον Πάολο Φερνάντες, με τον Ισπανό να πλασάρει ψύχραιμα και σωστά τον Γιαννιώτη, γράφοντας το 0-2.

Ο Ατρόμητος εκ των πραγμάτων, μετά το δεύτερο γκολ που δέχθηκε από τον Βόλο έπαιξε ανοιχτά, με τους παίκτες του Βόλου να βρίσκουν χώρους και να προσπαθούν να απειλήσουν στην κόντρα επίθεση.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία για να σκοράρουν στο 63’. Ο Κούεν με ωραία πάσα βρήκε τον Κλωναρίδη σε πλάγια θέση δεξιά, ο επιθετικός του Ατρομήτου επιχείρησε το διαγώνιο σουτ, ο Κλέιμαν βρήκε την μπάλα κι αυτή σταμάτησε στο δοκάρι.

Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης ο Βόλςο διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Ατρόμητο, ήλεγξε τον ρυθμό και με την είσοδο του Πίρινεν στο 73’ ο Κώστας Μπράτσος θωράκισε την άμυνα του Βόλου.

Οι παίκτες του Ατρομήτου στο τελευταίο δεκάλεπτο απογοητευμένοι δεν μπορούσαν να φτάσουν σε θέση βολής, με τους «κυανέρυθρους» να συνεχίζουν να πιέζουν ψηλά και με την ψυχολογία στα ύψη να φτάνουν σε μία ακόμη σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα.
Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Μηνούδης (Πιερίας)
4ος διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Κίτρινες: Μαυρομμάτης, Γκονζάλεθ-Σιέλης, Μπαριέντος
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Σουάρεθ, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ, Κουέν (68’ Τζαβίδας), Ροτάριου (46’ Ρομπάιγ), Μουνίθ (26’ λ.τρ. Φριντζόνσον), Κλωναρίδης, Κιάρτανσον.
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ντέλετιτς (73’ Πίρινεν), Μεσκίδα (62’ Νοκέρ), Πάολο Φέρναντες, Οζέγκοβιτς (87’ Κούτσιας).