“Αέρας” το Βέλγιο, 3-0 τη Ρωσία

Το Βέλγιο ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στο Euro 2020 και χωρίς να δυσκολευτεί επικράτησε με 3-0 της Ρωσίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής δεν ήταν άλλος από τον Ρομέλου Λουκάκου που πέτυχε δύο γκολ, ενώ ο Μενιέ σκόραρε και αυτός, μοιράζοντας και μία εκπληκτική ασίστ.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ πήρε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και μόλις στο 10ο λεπτό κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Με ποιον άλλον; Μα φυσικά τον «killer» Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό εκμεταλλευόμενος το λάθος του Σεμένοφ που δεν μπόρεσε να διώξει, πλασάροντας για το 1-0. Μάλιστα, σε μία εκπληκτική στιγμή, μιλώντας προς την κάμερα έκανε τη δική του αφιέρωση στον Κρίστιαν Έρικσεν, ο οποίος σόκαρε τον ποδοσφαιρικό πλανήτη όταν κατέρρευσε χωρίς τις αισθήσεις του.

Στο 14ο λεπτό ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για τη Ρωσία, η οποία προσπάθησε να απειλήσει με τον Φερνάντεζ που πήρε μία κεφαλιά, όμως ο Κουρτουά μπλόκαρε. Οι Βέλγοι έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους, χωρίς όμως να καταφέρνουν να το εκμεταλλευτούν.

Αντιθέτως, σαν σε προπόνηση ο Μενιέ επτά λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να βρει δίχτυα και να κάνει το 2-0 στην ομάδα του.

Οι δύο ομάδες κατέβασαν ταχύτητα στη συνέχεια, με τον Καράσκο να απειλεί στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αυτή μάλιστα ήταν και η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση για τους Βέλγους, όμως και οι Ρώσοι που είχαν την κατοχή δεν κατάφεραν να κάνουν τίποτα, σε ένα δεύτερο ημίχρονο το οποίο ήταν ιδιαίτερα… φτωχό από άποψη θεάματος. Όλα αυτά μέχρι και το 88ο λεπτό, όπου ο συνήθης ύποπτος, Ρομέλου Λουκάκου, έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα». Ο Μενιέ έκανε εξαιρετική κάθετη μπαλιά, με τον 28χρονο να βγαίνει τετ α τετ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-0.

Έτσι, το Βέλγιο πήρε προβάδισμα στον δεύτερο όμιλο του Euro 2020, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση μαζί με τη Φινλανδία.

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Μπογιάτα, Βερτόνγκεν (77′ Βερμάελεν), Καστάν (27′ Μενιέ), Τοργκάν Αζάρ, Τίλεμανς, Ντεντόνκερ, Καράσκο (77′ Πράετ), Μέρτενς (72′ Αζάρ), Λουκάκου
Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοβ): Σούνιν, Τζικίγια, Σεμένοβ, Ζιρκόβ (43′ Καραβάεβ), Μπερίνοβ (46′ Ντιβέεβ), Οζμπόεβ, Γκολοβίν, Ζόμπνιν (63′ Μόυκιν), Κουζβάεβ (29′ Τσερίσεβ, 63′ Μίραντσουκ), Τζιούμπα.