“Αχίλλειος πτέρνα” η έδρα για τον Βόλο, 1-1 με Λαμία

Σε ένα ακόμη παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό ο Βόλος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στην ουραγό Λαμία, με τους «κυανέρυθρους» να χάνουν πολύτιμο έδαφος στην προσπάθειά τους να συμμετάσχουν στα φετινά πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.
Ο Βόλος ήταν η ομάδα που άνοιξε το σκορ στο 51’ με τον Τάσο Δουβίκα (πέτυχε το έκτο του γκολ στο πρωτάθλημα), με τη Λαμία να ισοφαρίζει ένα λεπτό αργότερα, στο 52’, με τον Ντέλετιτς.
Έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, με τη Λαμία να είναι καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για γκολ.
Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν το παιχνίδι, όμως στο τέλος κάθε ομάδα πήρε από ένα βαθμό.
Στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου ο Βόλος προσπάθησε να μπει δυνατά και στο δεκάλεπτο ήταν η ομάδα που είχε τα ηνία του παιχνιδιού. Στο 10’ είχε την πρώτη τελική προσπάθεια, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρενάτο, ο Σάντσες πήρε την κεφαλιά με τον Επασί να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα.
Μετά το 10’ η Λαμία άρχισε σιγά-σιγά να ανεβάζει ρυθμούς και να γίνεται ολοένα και πιο απειλητική για το τέρμα του Βόλου.
Στο 14’ η Λαμία ο Ρόμανιτς βγήκε απέναντι από τον Κλέιμαν, πλάσαρε, με τον Ισραηλινό τερματοφύλακα να διώχνει σωτήρια τη μπάλα.
Στο 21’ ο Αραμπούλι βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, σούταρε, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Κλέιμαν.
Στο 28’ o Ντέλετιτς εκτέλεσε φάουλ και ο προωθημένος Αντέτζο με σουτ έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ μέσα από την περιοχή.
Ο Βόλος είχε ένα σουτ με τον Φέραρι, με τον Επασί να μπλοκάρει τη μπάλα στο 29’, ενώ τρία λεπτά αργότερα, στο 32’, το σουτ του Τσανδάρη μπλόκαρε ο Κλέιμαν. Σπουδαία φάση και στο 33’ για τη Λαμία, όταν μετά από πάσα του Ταϊρόν, ο Αραμπούλι σούταρε άουτ, για να χαθεί νέα σπουδαία ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.
Η Λαμία ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στο δεύτερο μέρος Στο 47’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς, ο Δουβίκας έδιωξε με το κεφάλι, η μπάλα στρώθηκε στον Μαρτίνεθ, αυτός έπιασε απευθείας το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Κλέιμαν να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση και τη μπάλα να χτυπά στο δεξί δοκάρι της εστίας του και να απομακρύνεται.
Ο Βόλος απάντησε στο 50’ στις ευκαιρίες, με τον Μπαριέντος να σουτάρει μέσα από την περιοχή, με τον Επασί να διώχνει σε κόρνερ. Ο Ρενάτο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Δουβίκας με πλασέ πάνω στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Επασί, γράφοντας το 1-0 για τον Βόλο.
Ωστόσο, πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ένα λεπτό αργότερα, η Λαμία ισοφάρισε σε 1-1. Ο Αραμπούλι έβγαλε σε θέση βολής τον Ντέλετιτς και αυτός εύκολα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν.
Στη συνέχεια ο Βόλος είχε τρία σουτ, δίχως όμως κάποιο από αυτά να έχει θετική κατάληξη. Στο 59’ μακρινό σουτ του Μπαρτόλο απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Επασί, ενώ στο 60’ και στο 71’ τα σουτ των Νίνη και Μαρτίνες πέρασαν άουτ.
Η Λαμία στο 68’ έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντέλετιτς, με του φιλοξενούμενους στη συνέχεια να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν.
Στο 77’ οι παίκτες της Λαμίας έφυγαν στην κόντρα επίθεση με τον Αντάμα Μπα, πάσαρε στον Σκόνδρα, με τον Μήτογλου να παρεμβαίνει σωτήρια, κόβοντας το σουτ του αμυντικού των φιλοξενουμένων.
Στο επόμενο λεπτό ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει δεύτερο γκολ. Ο Ρενάτο μέσα από την περιοχή σούταρε πάνω στα σώματα των αμυνόμενων και στην εξέλιξη της φάσης, ο Ριένστρα σούταρε από το ύψος της περιοχής, με τον Επασί να αποκρούει σωτήρια στην αριστερή γωνία.
Στο 92’ ο Μπα έφυγε στην κόντρα επίθεση, βγήκε απέναντι από τον Κλέιμαν και όντας υπό πίεση, νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Βόλου να σώζει την εστία του.

Διαιτητής: Μπέμπεκ (Κροατία)
Βοηθοί: Πάτακι, Ζομπένιτσα (Κροατία)
4ος διατητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Κόκκινη: 68’ Ντέλετιτς (2η κίτρινη)
Κίτρινη: Μήτογλου, Σάντσες, Κρητικός-Μπεχαράνο, Ντέλετιτς
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Φεράρι, Μήτογλου, Σάντσες, Γκρίλο (34’ Νίνης), Ριένστρα, Μπαριέντος (84’ Κρητικός), Ρενάτο, Περέα (46’ Ντεντάκης), Μπαρτόλο (67’ Μαρτίνες), Δουβίκας.
ΛΑΜΙΑ: Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (65’ Μπιάρνασον), Ταϊρόν (46’ Καραμάνος), Ρόμανιτς (90’ Προβιδάκης), Ντέλετιτς, Αραμπούλι (65’ Μπα).