Προβάδισμα τίτλου – Νίκησε ξανά τον ΠΑΟ ο Ολυμπιακός και έκανε το 2-1

osfp708_40

Με μια απίστευτη ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο ο Ολύμπιακός γύρισε το ματς και κέρδισε ξανά τον Παναθηναϊκό που… αυτοκτόνησε στο ΣΕΦ και χάνει πλέον με 2-1 στους τελικούς.

Οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, αλλά στα τελευταία λεπτά… έσπασαν το καλάθι με μοιραίο τον Διαμαντίδη. Ετσι, ο ΟΣΦΠ με ηγέτη τον Σπανούλη κέρδισε με 77-72 και έκανε το 2-1 και πάει στο ΟΑΚΑ για να σηκώσει και φέτος τον τίτλο, ενώ ο ΠΑΟ ψάχνει την ισοφάριση.

Ο Σπανούλης φώναξε ξανά «παρών» στο τέλος για τον Ολυμπιακό και έτσι μετά τη νίκη στο ΟΑΚΑ του έδωσε και αυτή στο ΣΕΦ, με τους Πειραιώτες να είναι πλέον ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος.

Απίστευτο «μπλακ άουτ» της ομάδας του Πεδουλάκη στην τελευταία περίοδο, καθώς έδωσε την ευκαιρία στους «ερυθρόλευκους» να κάνουν ένα σερί 12-0 σε περίπου τέσσερα λεπτά και να μετατρέψουν το εις βάρος τους -7 (59-66), σε +5 (71-66), στο 1:50’’ πριν τη λήξη.

Στους 22 πόντους σταμάτησε ο αρχηγός των πρωταθλητών, με τον Λοτζέσκι να προσθέτει άλλους 16. Μεγάλη ατυχία με τον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στα έξι λεπτά πριν το τέλος. Από το «τριφύλλι», ξεχώρισαν οι Φελντέιν και Καλάθης με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 3, Μάντζαρης 2, Χάντερ 7, Στρόμπερι 5 (1), Αγραβάνης 2, Ουόρικ, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 8, Φώτσης 3 (1), Φελντέιν 17 (3), Καλάθης 15 (1), Χάντερ 2, Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Παπαγιάννης 9, Ουίλιαμς 2, Χέινς.