Προβάδισμα πρόκρισης για Βόλο, 2-0 τον ΟΦΗ

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε σήμερα το απόγευμα ο Βόλος για την 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό στάδιο, με την ομάδα του Άνχελ Λόπεθ να παίρνει δίκαια το νικηφόρο απoτέλεσμα.
Οι «κυανέρυθροι» απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης, καθώς θα ακολουθήσει η ρεβάνς στο Ηράκλειο σε 15 μέρες.
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό, δίχως να χαθούν σημαντικές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος απείλησε στο 47’ με την κεφαλιά του Φαούστο Γκρίλο, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σωτηρίου, ενώ άνοιξε το σκορ στο 50’ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Νίκολας Μαρτίνες με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
Στη συνέχεια ο Βόλος ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 85’ από μια στατική φάση. Ο νεοεισελθών Σωτήρης Νίνης εκτέλεσε φάουλ ο Σωτηρίου αιφνιδιάστηκε, η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά ο Μήτογλου από κοντά με σουτ έγραψε το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Στα αξιοσημείωτα του σημερινού παιχνιδιού η επανεμφάνιση των Τάσου Τσοκάνη και Σέρτζιο Τέκιο. Οι δύο ποδοσφαιριστές είχαν να αγωνιστούν με τον Βόλου, λόγω τραυματισμού, από τον περασμένο Μάρτιο. Ο Τσοκάνης έπαιξε ένα ημίχρονο (το πρώτο), ενώ ο Τέκιο πέρασε ως αλλαγή στη θέση Ντεντάκη στο 64′. Επίσης, για πρώτη φορά αγωνίστηκε ως κεντρικός αμυντικός ο Φαούστο Γκρίλο με παρτενέρ τον Γεράσιμο Μήτογλου.
Ο Βόλος πήρε και τη ρεβάνς της ήττας από τον ΟΦΗ στο πρωτάθλημα, όταν είχε χάσει με 4-1 στο Πανθεσσαλικό στις 23/11/2020.
Οι ”κυανέρυθροι” πανηγύρισαν την πέμπτη φετινή νίκη στη σεζόν (τέσσερις για το πρωτάθλημα) και τρίτη στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)
Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου), Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας).
Κίτρινες: Ρενάτο, Μπαριέντος-Νέιρα
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (64’ Τέκιο), Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης (46’ Μπαρτόλο), Ρενάτο (84’ Κιάκος), Μαρτίνες (75’ Περέα), Μπαριέντος (84’ Νίνης), Δουβίκας.
ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές (62’ Μπαλογιάννης), Στάρτζεον (81’ Τσιλιανίδης), Νέιρα, Βαφέας, Βούρος, Γιαννούλης, Σαρντινέρο (62’ Σολίς), Στάικος, Γρίβας, Κοροβέσης (62’ Λυμπεράκης).