Πρώτο “τρίποντο” για τη Νίκη, 3-0 τον Απόλλωνα Πόντου

Το πρώτο «τρίποντο» για τη Νίκη ήρθε σήμερα κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου στη Νεάπολη. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν εύκολα με 3-0, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.
Ο Όσκαρ Σιαφά άνοιξε το σκορ για τη Νίκη, ενώ δύο γκολ στη συνέχεια πέτυχε ο Χοσέτε Μιράντα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό. Ο Όσκαρ Σιαφά, με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Παναγιωτίδη έγραψε το 1-0, μέσα σε αποθέωση.
Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το τέρμα που δέχτηκαν, δίχως όμως να καταφέρουν να απειλήσουν το τέρμα του Μπάγιτς.
Για να φτάσουμε στο 38’ όπου η Νίκη απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Πάθι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς ως τελευταίος παίκτης έκανε φάουλ πάνω στον Σιαφά, τη στιγμή που ο διεθνής με την Ισημερινή Γουϊνέα ήταν σε προφανή θέση για γκολ.
Το φάουλ εκτέλεσε στο 40’ ο Μιράντα στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Πίτκα, γράφοντας το 2-0 για τη Νίκη.
Γρήγορα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε και το τρίτο γκολ για τους «κυανόλευκους». Ο Χοσέτε Μιράντα στο 49’ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα Πόντου, γράφοντας για 3-0 «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα του.
Στη συνέχεια το παιχνίδι κύλησε με τη Νίκη να ρίχνει τους ρυθμούς και τον Απόλλωνα απογοητευμένο από την έκβαση του αγώνα να συμβιβάζεται με την ήττα.
Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Δεληζήσης (78′ Κριμιτζάς), Παναγιωτίδης (65′ Δημητρίου), Τσουκαλάς, Κυριακίδης (73′ Μπάλλας), Σιαφά, Μιλούνοβιτς (65′ Γαβριηλίδης), Μιράντα (73′ Μέτσε)
Απόλλων Πόντου: Πίτκας, Πάθι, Μουμίν, Φράγκος (77′ Εσαλό), Καλαϊτζίδης, Νασέρ, Κωστίκα, Καλογέρης, Αραβίδης (39′ Ντιαλόσι), Αμαραντίδης, Λαμπίρης (27′ Δαλιανόπουλος)