Πρώτο… ηχηρό βήμα για το Ρίο για την Εθνική!

ÐÅÑÐÅÑÏÃËÏÕ ÁÍÔÅÔÏÊÏÕÍÌÐÏ  ÅËËÁÄÁ - ÉÑÁÍ (ÐÑÏÏËÕÌÐÉÁÊÏ ÔÏÕÑÍÏÕÁ 2016)
Δείχνοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο σχεδόν και στα 40 λεπτά του αγώνα, η Εθνική μας επικράτησε εύκολα με 78-53 του αδύναμου Ιράν στο Τορίνο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστική του Προολυμπιακού τουρνουά.

Δείχνοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο σχεδόν και στα 40 λεπτά του αγώνα, η Εθνική μας επικράτησε εύκολα με 78-53 του αδύναμου Ιράν στο Τορίνο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστική του Προολυμπιακού τουρνουά. Την Τρίτη (5/7) η Ελλάδα έχει ρεπό, ενώ ο επόμενος αντίπαλος της είναι το Μεξικό το οποίο αντιμετωπίζει την Τετάρτη (6/7) και πάλι στις 19:00 (ΕΡΤ1-OTE Sport 4 HD).
«Κλειδί» η κατάθεση ενέργειας που η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έβγαλε στην άμυνά της μετά την πρώτη περίοδο, τα 17 κλεψίματα, αλλά και οι 21 ασίστ, δείγμα της εξαιρετικής ομαδικότητας. Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 16 πόντους , με τον Περπέρογλου να είχε 12 και τον Μπουρούση να προσθέτει άλλους 11. Από την ομάδα της Μέσης Ανατολής, κορυφαίος ήταν ο Χαντάντι με 16 πόντους.
Η Ελλάδα είχε φέρει το ματς εκεί που ήθελε από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Το Ιράν μπόρεσε να «παρακολουθήσει» την Εθνική μας μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν εκμεταλλευόμενο αμυντικές ασυνεννοησίες, μπόρεσε να της βάλει 21 πόντους στο διάστημα αυτό.