Πρώτη νίκη για τους Παίδες στο Ευρωμπάσκετ

pegasus_LARGE_t_1301_106988424_type13145
Πρώτη νίκη για την Εθνική Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Ράντομ της Πολωνίας. Επιβλήθηκε της Εσθονίας 60-43 με πολύ καλή εμφάνιση, καλή άμυνα και τους παίκτες να παρουσιάζονται με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και πιο αποφασιστικοί.

Η ελληνική ομάδα πήρε από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης. Λίγο διστακτικά, αλλά και πάλι πιο αποφασιστικά σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας, πήρε το προβάδισμα νωρίς (6-11, 4′). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 10-13, αλλά η Ελλάδα μπήκε με ένα 8-0 στη δεύτερη περίοδο, οδηγώντας στο 10-21 (11’20”) με τον Αρσενόπουλο και τον Τσουργιάννη. Ο ρυθμός όμως ήταν στα χέρια των παικτών του Μάνου Μανουσέλη, ξεκινώντας από την άμυνα (εννέα κλεψίματα στο πρώτο εικοσάλεπτο), βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με διαφορετικούς παίκτες, τόσο από την περιφέρεια, όσο και από τη ρακέτα. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να φτάσει στο +15 (16-31, 17’50”) με τον Σανδραμάνη. Διαφορά με την οποία έκλεισε και το πρώτο μισό διά χειρός Χατζηδάκη (18-33).

Ο ίδιος οδήγησε στο +17, δίνοντας τη σκυτάλη στον Αρσενόπουλο για το +19 (18-37, 22’53”). Ένα αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε σε προσπάθεια να σταματήσει η ελληνική ομάδα τον αιφνιδιασμό, έδωσε το δικαίωμα στην Εσθονία να μειώσει (21-37). Η Ελλάδα επέστρεψε με βάση την άμυνα, αφού ένα κλέψιμο και μία τάπα της έδωσαν το δικαίωμα να φτάσει στο +23 με τους Προίσκο και Γάργαλη (22-45, 28’15”). Ένα λάθος έδωσε το δικαίωμα στην Εσθονία να πάρει την μπάλα και να ευστοχήσει με τη λήξη της τρίτης περιόδου και σε τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου με τον Κρίισα για να γράφει το 29-47.