Πρώτη νίκη για Ακρόπολη

Η πρώτη νίκη της Ακρόπολης στο φετινό πρωτάθλημα ήλθε στον Αλμυρό με το εμφατικό 1-7 επί της αδύναμης Δήμητρας. Φυσικά το ματς δεν αντέχει σε κριτική μια και ήταν εμφανής η διαφορά των δύο ομάδων.

Το 0-1 έγινε στο 16’ με σέντρα σουτ του Κ. Κολυμήτρα, ενώ στο επόμενο λεπτό η Ακρόπολη διπλασίασε τα τέρματά της με το εύστοχο σουτ του Παπούλια. Γρήγορα ήρθε και το 0-3, με τον Παγώνη στο 20ό  λεπτό να χρίζεται σκόρερ μετά από κάθετη πάσα του Δουλά. Με κεφαλιά του Παγώνη στο 34’ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 0-4, για να σημειώσει το 0-5 του ημιχρόνου ο Βαρελόπουλος με κεφαλιά στο 44’.

Το γκολ της τιμής για την Δήμητρα ήρθε στο 48ο λεπτό όταν ο Μπομπότης έβγαλε σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Γιώργου Στουρνάρα, ο οποίος μείωσε σε 1-5. Στο 61’ δόθηκε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους και ο Παγώνης έγραψε το 1-6 από τα 11 μέτρα, σημειώνοντας παράλληλα χατ-τρικ. Το τελικό 1-7 διαμορφώθηκε στο 77’ από τον Χρυσαφόπουλο.

ΔΗΜΗΤΡΑ: Μπάρδας, Νικοβιώτης, Παππάς, Παπαγεωργίου (58’ Ε. Ρούσας), Γκρέμι, Π. Ρούσας (62’ Ραμαντάνης), Νικογιάννης, Ζαντιώτης (58’ Μόσχος), Γ. Στουρνάρας, Μπομπότης (68’ Ευαγγέλου), Μ. Στουρνάρας.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Βαρελόπουλος, Πούλιος, Κολυμήτρας, Στρούγγης, Παπούλιας (68’ Βασιλείου), Γκάγκας (46’ Τσούτσας), Δουλάς (52’ Αξιώτης), Ίμπρα, Χρυσαφόπουλος, Παγώνης (78’ Τσιαμήτας).