Πρώτη απώλεια βαθμών για τον Διαγόρα – Αν και ανώτερος από τη Νέα Αρτάκη παραχώρησε ισοπαλία 1-1

Την πρώτη του απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα είχε χθες ο Διαγόρας. Η ομάδα του Στεφανοβικείου υποδέχθηκε τη Νέα Αρτάκη και μπορεί να ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, αλλά παραχώρησε ισοπαλία με 1-1, ενώ έχει και παράπονα από τη διαιτησία. Ο Θ. Κυρίτσης στο 45’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ η ομάδα της Εύβοιας ισοφάρισε στο 86’ με τον Δήμου.

Η καλή απόδοση του Διαγόρα αυτή τη φορά δεν επιβραβεύτηκε με την κατάκτηση ενός ακόμη «τριπόντου», αφού η Νέα Αρτάκη βρήκε το γκολ της ισοφάρισης λίγα λεπτά πριν το τέλος του χθεσινού αγώνα. Πάντως, παρά την απώλεια των δύο πόντων, η ομάδα του Στεφανοβικείου παραμένει αήττητη και πρωτοπόρος στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Ο Στέλιος Αρσένος παρέταξε τον Διαγόρα με σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Αποστολίδης, δεξιός οπισθοφύλακας ο Καραμπούζης και αριστερός ο Σπαθής, ενώ οι Λάιος και Ναουμίδης συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Γαλανόπουλος αγωνίστηκε στη θέση του ανασταλτικού χαφ, ενώ οι Θ. Κυρίτσης και Μπλέντι ήταν οι εσωτερικοί μέσοι.

Οι Κουβελάς και Γ. Κυρίτσης επιχειρούσαν από τα άκρα, αλλάζοντας συνέχεια πλευρές και ο Αναστασίου τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Ο Διαγόρας είχε περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή του και έψαχνε το γκολ, έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 10ο λεπτό όταν ο Γιάννης Κυρίτσης δεν κατάφερε να σκοράρει από θέση τετ-α-τετ. Παράλληλα, οι γηπεδούχοι «φώναξαν» και για δύο περιπτώσεις πέναλτι. Αρχικά στο 30’ όταν σε σουτ του Αναστασίου, απέκρουσε ο τερματοφύλακας, η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι και στη συνέχεια αμυνόμενος έδιωξε πάνω στη γραμμή χρησιμοποιώντας και το χέρι του, ενώ και η δεύτερη περίπτωση αφορούσε και πάλι χέρι παίκτη της Νέας Αρτάκης μέσα στην περιοχή.
Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 36’ με το μακρινό σουτ του Παπαδάκη που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ που ήθελε τόσο πολύ ο Διαγόρας ήρθε τελικά στο φινάλε του α’ ημιχρόνου. Στα τρία προηγούμενα παιχνίδια είχε βρει… δίχτυα ο Γιάννης Κυρίτσης, αλλά χθες ήταν η σειρά του αδελφού του Θάνου να χριστεί σκόρερ. Στο 45ο λεπτό ο Θάνος Κυρίτσης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με γυριστό σουτ έγραψε το 1-0.
Στην επανάληψη, η ομάδα του Στεφανοβικείου διατήρησε τον έλεγχο. Σουτ του Μπλέντι στο 47’ πέρασε άουτ, ενώ το απευθείας φάουλ του Κουβελά στο 64’ εξουδετερώθηκε από τον Τζουβάρα. Πάντως, η μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων να «κλειδώσουν» τη νίκη χάθηκε στο 65’ όταν το σουτ του Αναστασίου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα οι Θ. Κυρίτσης, Αναστασίου και Κουβελάς βγήκαν σε αντεπίθεση, αλλά ο πρώτος δεν έκανε το γύρισμα όπως θα έπρεπε και η στιγμή χάθηκε.
Στα τελευταία λεπτά η Νέα Αρτάκη προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση με… γιόμες. Σε μία από αυτές, στο 86’, ο Ναουμίδης προσπάθησε να απομακρύνει τη μπάλα, αλλά αυτή βρήκε σε αντίπαλο. Δημιουργήθηκαν προϋποθέσεις αντεπίθεσης με τον Δήμου να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και να πλασάρει εύστοχα για το 1-1.
Ήταν μία άτυχη στιγμή για τον Διαγόρα, που στα λίγα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Πάντως, παρά τη χθεσινή εντός έδρας ισοπαλία, διατηρείται στην κορυφή της βαθμολογίας και δικαιούται να ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας).
Βοηθοί: Βογιατζής, Καλογριανίτης (Καρδίτσας).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Αποστολίδης, Καραμπούζης (80’ Γιαουπλάρι), Ναουμίδης, Σπαθής, Λάιος, Γαλανόπουλος (46’ Παπαγεωργίου), Κουβελάς (70’ Ζενούνης), Θ. Κυρίτσης (85’ Σιόβας), Αναστασίου, Μπλέντι, Γ. Κυρίτσης.
ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ: Τζουβάρας, Κουτρόπουλος, Σκριβάνος, Πατερίτσας, Καραμπάς, Ζαχαρόπουλος, Παπαδάκης (82’ Μπελίτσος), Στασινόπουλος, Κωστούλας, Κατσούκης (70’ Δήμου, 87’ Τσατσαρώνης), Ντάμπος (46’ Μεγάλος).