Πρωταθλήτρια η ΑΕΚ, 4-0 τον Βόλο στη… φλεγόμενη “Opap Arena”

Το 13ο πρωτάθλημα στην ιστορία της πανηγυρίζει η ΑΕΚ. Η «Ένωση» νίκησε με 4-0 τον Βόλο και στέφτηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος για την περίοδο 2022-23. Απίστευτες εικόνες από την κατάμεστη «Opap Arena» από τους φίλους της ΑΕΚ, οι οποίοι από πολύ νωρίς έστησαν πάρτι στις κερκίδες, ενώ χιλιάδες κόσμου ήταν έξω από το γήπεδο και πανηγύριζε.

Η ΑΕΚ ήθελε ένα βαθμό για να «σφραγίσει» την κατάκτηση του πρωταθλήματος και ήδη από το πρώτο ημίχρονο «κλείδωσε» τη νίκη, σημειώνοντας δύο γκολ με τους Τσούμπερ και Γκατσίνοβιτς. Στην επανάληψη η «Ένωση» πέτυχε άλλα δύο τέρματα με τους Πινέδα και Σιμάνσκι για το τελικό 4-0.

Με το σφύριγμα της λήξης του παιχνιδιού από τον διαιτητή Βαγγέλη Μανούχο, ο κόσμος πανηγύρισε μαζί με τους ποδοσφαιριστές και όλον τον οργανισμό της ΑΕΚ την κατάκτηση του πρωταθλήματος ύστερα από πέντε χρόνια.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Ματίας Αλμέιδα παρέταξε την ΑΕΚ με τερματοφύλακα τον Αθανασιάδη, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Ρότα, Βίντα, Μουκουντί και Χατζισαφί. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Σιμάνσκι, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς και Γιόνσον, με τους Τσούμπερ και Γκαρσία να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο.

Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε τον Αυγερινό κάτω από τα δοκάρια, ενώ ο Τάχατος έπαιξε στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Λούνα στο αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Πίρινεν και Ασλανίδης. Τριάδα στη μεσαία γραμμή ήταν οι Τσοκάνης, Κάτσε και Μεταξάς. Οι Άλχο και Σι αγωνίστηκαν ως μεσοεπιθετικοί στη δεξιά και αριστερή πλευρά αντίστοιχα, με τον Γκάγκι να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Ο τεχνικός του Βόλου δεν είχε στη διάθεσή του για διάφορους λόγους τους Κότνικ, Οζέγκοβιτς, Σιέλη, Τσιρίνος, Πιρές, ενώ αρρώστησε πριν το ματς ο Ντέλετιτς, ο οποίος έμεινε εκτός.

Δύο γκολ η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος
Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Γκατσίνοβιτς από τα αριστερά προσπάθησε να νικήσει τον Αυγερινό, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να αποκρούει με τα πόδια.

Κι αφού στο 14’ ακυρώθηκε, ως οφσάιντ (ορθώς), γκολ του Γκατσίνοβιτς, στο 16’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Αυγερινού, ο Γιόνσον πάσαρε στον Χατζισαφί, αυτός έκανε συρτή σέντρα και ο Τσούμπερ με πλασέ από κοντά έγραψε το 1-0 για την ΑΕΚ. Αυτό ήταν το όγδοο γκολ του Ελβετού με την φανέλα της «Ένωσης» στο πρωτάθλημα.

Μετά το πρώτο 15λεπτο ο Βόλος πίεσε ψηλά την ΑΕΚ και την περιόρισε επιθετικά, ενώ είχε και δύο καλές στιγμές στο ματς. Η πρώτη στο 26’ με τον Τσοκάνη να κάνει τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από την άμυνα της ΑΕΚ και κατέληξε άουτ, δίχως κάποιος παίκτης του Βόλου να μπορέσει να μπει στη φάση. Η δεύτερη στο 30’, όταν το αδύναμο σουτ του Σι έφυγε άουτ.

Η ΑΕΚ στη συνέχεια ανέβασε και πάλι ρυθμούς και έφτασε στο δεύτερο γκολ στο 33’. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα «έκρυψαν» την μπάλα. Ο Άμραμπατ έδωσε στον Ρότα, αυτός πάσαρε στον Τσούμπερ με τον Ελβετό να τροφοδοτεί τον Γκατσίνοβιτς. Ο Σέρβος με πλασέ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-0 για τον «Δικέφαλο».

Στο υπόλοιπο διάστημα και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους η ΑΕΚ είχε μία ακόμη ευκαιρία για να σκοράρει. Σε γέμισμα του Ρότα ο Λιβάι Γκαρσία από κοντά λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι).

Σκόραραν Πινέδα και Σιμάνσκι στο β’ ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 52’ ο Αλμέιδα πέρασε στο παιχνίδι τους Πινέδα, Ελίασον και Φερνάντες και στο 59’ η «Ένωση» πέτυχε τρίτο τέρμα με τον Πινέδα. Φοβερή επιθετική προσπάθεια από τους παίκτες της ΑΕΚ, με τον Μεξικανό να εναλλάσσεται αστραπιαία με τον Λιβάι και να τελειώνει ιδανικά τη φάση μέσα από την περιοχή, προλαβαίνοντας την έξοδο του Αυγερινού.

Στο 66’ ο Ελίασον από το ύψος της περιοχής έκανε πολύ ωραίο σουτ με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Αυγερινού, με την ΑΕΚ να χάνει σημαντική ευκαιρία για να πετύχει τέταρτο τέρμα. Στο 71’ ο Ελίασον ελίχθηκε μέσα στην περιοχή του Βόλου, ωστόσο, την προσπάθειά του σταμάτησε ο Αυγερινός.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τους παίκτες της ΑΕΚ να περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή για να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του τίτλου. Ωστόσο, στο 85’ η ΑΕΚ έφτασε και σε τέταρτο γκολ. Ο Ελίασον εκτέλεσε φάουλ και ο Σιμάνσκι με κεφαλιά έγραψε το τελικό 4-0.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (67’ Σιντιμπέ), Μουκουντί (67’ Τζαβέλλας), Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (52’ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (52’ Πινέδα), Γιόνσον, Τσούμπερ (52’ Φερνάντες), Γκαρσία.
ΒΟΛΟΣ: Αυγερινός, Τάχατος, Ασλανίδης, Πίρινεν, Λούνα, Τσοκάνης, Μεταξάς (80’ Τσελεμπάκης), Κάτσε (63’ Οικονομόπουλος), Σι (46’ Καρτάλης), Άλχο, Γκάγκι (75’ Τριανταφύλλου).