Πρωταθλήτρια χειμώνα η Νίκη στο μπάσκετ –  Σάρωσε με 94-44 τους Αετούς Βέροιας και είναι μόνη πρώτη

Πρωταθλήτρια χειμώνα στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής μπάσκετ αναδείχθηκε η Νίκη. Οι «κυανόλευκοι» σάρωσαν 94-44 τους Αετούς Βέροιας στη Ν. Ιωνία και πλέον φιγουράρουν μόνοι στην κορυφή εκμεταλλευόμενοι την ήττα του Αιόλου Τρικάλων στη Μελίκη.
Η Νίκη θεωρείτο φαβορί της χθεσινής συνάντησης στα «χαρτιά», αλλά φρόντισε να το δείξει και στην πράξη. Παίζοντας με σοβαρότητα δεν άφησε περιθώρια στους Αετούς να πιστέψουν ότι μπορούν να ελπίζουν στην έκπληξη. Παράλληλα οι νεαροί καλαθοσφαιριστές πήραν περισσότερο χρόνο συμμετοχής και δικαίωσαν την επιλογή του Γ. Κοσμάτου.
Με όπλο την άμυνα οι «κυανόλευκοι» ξεκίνησαν με 14-8 στο 5’, το οποίο αύξησαν σταδιακά, καθώς έκαναν αρκετά κλεψίματα που οδηγούσαν σε εύκολα καλάθια. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με 26-12.

Στην αρχή της β’ περιόδου ο Γ. Κοσμάτος άνοιξε περισσότερο το ροτέισον δίνοντας ανάσες στους βασικούς. Αυτό πήγε να το εκμεταλλευτεί το συγκρότημα της Βέροιας μειώνοντας προσωρινά σε 26-16 και 28-18 στο 12’. Τότε η Νίκη αντέδρασε και με σερί 17-0 ανέβασε τη διαφορά στο +27 (45-18 στο 18’). Την αρχή του σερί έκανε ο Σταροθεόδωρος με έξι συνεχόμενους πόντους, ενώ μετά την σκυτάλη πήραν οι Σιμάκης, Κουτίνας και Βερτζάγιας. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στην «τριαντάρα» με τρίποντο του Παρασκευά (48-18) διευρύνοντας το σερί στο 20-0.
Το… ρόδι για τους φιλοξενούμενους μετά από περίπου επτά αγωνιστικά λεπτά έσπασε ο Ιωσηφίδης με τρίποντο (48-21 στο 19’), για να ακολουθήσει μια φανταστική πάσα του Κουτίνα χωρίς να βλέπει στον Βερτζάγια, ο οποίος με λέι απ διαμόρφωσε το 50-21 του α’ μιχρόνου.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το α’ μέρος μπήκε και στο β’ η Νίκη εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους με τρίποντο του Τσώλη έπειτα από έξυπνη προσποίηση στον αντίπαλό του και ωραίο «back door» του Βερτζάγια. Πλέον το ηθικό ήταν ανεβασμένο στα ύψη, πράγμα που φάνηκε και στη συνέχεια. Οι Σαριμπαλίδης με τρίποντη «βόμβα» και Κουτίνας με λέι απ έγραψαν το 60-21 στο 23’.
Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Γ. Κοσμάτο να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όσους παίκτες δεν είχαν παίξει μέχρι στιγμής. Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι «μάτωσαν» το αντίπαλο διχτάκι μόλις στο 6.26 της τρίτης περιόδου (60-24).

Οι Βεροιώτες έκαναν το λάθος να αφήνουν τον Σαριμπαλίδη διαρκώς αμαρκάριστο έξω από τα 6.75μ. κι εκείνος φρόντισε να τους τιμωρήσει με δύο σερί τρίποντα (68-24 στο 26’). Στο 1.55 πριν την ολοκλήρωση του γ’ δεκαλέπτου ο Βολιώτης τεχνικός έβαλε στο ματς και τον Δελεντζέ, που είναι αθλητής της παιδικής ομάδας και ο οποίος έγινε δεκτός με θερμό χειροκρότημα.
Το γ’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 73-24 χάρη σε τρίποντο του Ακούνια με… ταμπλό, δείγμα πόσο καλά πήγαιναν όλα για τη Νίκη χθες. Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, η δ’ περίοδος ήταν τυπική διαδικασία και το μόνο που παρέμενε άγνωστο ήταν η τελική διαφορά.
Η αναμέτρηση κύλησε σε χαλαρούς ρυθμούς με τον Βερτζάγια να οδηγεί το σκοράρισμα, ενώ χαρακτηριστικότερη στιγμή ήταν η εύστοχη βολή του Δελεντζέ, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση τόσο από τους φιλάθλους όσο και από τους συμπαίκτες του, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε και το τελικό 94-44.
Δεκάλεπτα: 26-12, 50-21, 73-24, 94-44.
ΝΙΚΗ (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 16 (2), Καραγεώργος 6 (2), Σιμάκης 6, Ακούνια 9 (1), Κουτίνας 16, Παρασκευάς 5 (1), Τσώλης 9 (1), Τάσσος 2, Σταυροθεόδωρος 8, Σαριμπαλίδης 14 (4), Μαυροφώτης, Δελεντζές 3.
ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τυριακίδης): Τρομπούκης 2, Αναστασιάδης 4, Σιδηρόπουλος 2, Γκανάς 2, Γκεκόπουλος 9, Καπνάς, Σταυρουλάκης 11 (3), Αλευρίδης, Μαραπίδης 6 (2), Κουσιάντζας 2, Ιωσηφίδης 6 (2).
* Τη στατική κάλυψη του αγώνα είχε η Sportstats.gr. αποτελώντας πολύτιμο «εργαλείο» τόσο για τους προπονητές, όσο και για τους δημοσιογράφους.