Πρωταθλήτρια χειμώνα η Δήμητρα Ευξεινούπολης

Τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα στην Α’ ΕΠΣΘ πανηγυρίζει η Δήμητρα Ευξεινούπολης. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν 4-0 της Αγίας Άννας και προπορεύονται στα μισά του πρωταθλήματος έχοντας φτάσει τους 33 βαθμούς με απολογισμό 11 νίκες και δύο ήττες.
Η Δήμητρα συνεχίζει ακάθεκτη την εντυπωσιακή της πορεία έχοντας μετατρέψει σε απόρθητο κάστρο το γήπεδο της Ευξεινούπολης, μετρώντας σε αυτό επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Τελευταίο της… θύμα η Αγία Άννα, που ίσως αδικείται από την έκταση της ήττας της μια και δύο από τα τέρματα που δέχθηκε σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά.
Μάλιστα στο πρώτο εικοσάλεπτο αντιμετώπισε ως ίσο προς ίσο τη Δήμητρα, η οποία άνοιξε το σκορ στο 21’ με το εύστοχο πλασέ του Παπαδόπουλου. Το γκολ αυτό έδωσε άλλο… αέρα στους παίκτες του Μιχάλη Ανδρωνά, που στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους. Στο 36’ το σκορ έγινε 2-0 με το απευθείας φάουλ του Αραπίτσα και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Δήμητρα κυνήγησε τρίτο γκολ, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις ο τερματοφύλακας Αϊντίνι ενήργησε θετικά. Από την πλευρά της η Αγία Άννα είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς στο 60’ όταν σε κενή εστία ο Κώστας Τσιουρέλης δεν βρήκε στόχο. Επίσης, πέντε λεπτά αργότερα ζήτησε πέναλτι για χέρι αμυνομένου, αλλά ο διαιτητής Αθηναίος έδωσε συνέχεια στον αγώνα.
Το σκορ πήρε διαστάσεις στο φινάλε του ματς. Στο 88ο λεπτό ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και έγραψε το 3-0, ενώ στο 92’ ο Φούκης διαμόρφωσε το τελικό 4-0 με διπλή προσπάθεια. Αρχικά έκανε το πλασέ που απέκρουσε ο Αϊντίνι, αλλά η μπάλα έφτασε ξανά στον ίδιο που την προώθησε στα δίχτυα.

ΔΗΜΗΤΡΑ: Μπράνος, Καψιώτης, Νικηφοράκης (80’ Μπιρμπίλης), Κυριάκος, Στεφανής, Θωμαΐδης, Κρανάς (65’ Φούκης), Ξηροκώστας (58’ Χονδρογιάννης), Παπαδόπουλος, Βούλγαρης (74’ Κακλιάς), Αραπίτσας.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Αϊντίνι, Θ. Ζάγκας, Στεργιόπουλος, Πετσιμέρης (46’ Κ. Τσιουρέλης), Αλεξανδρίδης (65’ Κριτσίνης), Σφάκας (75’ Κανδήλας), Χατζητρακόσιας, Σ. Τσιουρέλης, Σπ. Ζάγκας, Ζαρίφης, Αντωνίου (82’ Ζαφειρίου).